Ziraat Bankası’nın Avantajlı “Küçük Ekipman Kredisi” Çiftçiye ve Tarımsal Mekanizasyon Sektörüne Güç Katacak

TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal: “Tarım sektörünün en büyük finansal destekçisi olan, velinimetimiz değerli çiftçi dostlarımıza en çok kaynak sağlayan Ziraat Bankasının, son yıllarda küçük üreticilerin krediye erişim imkânlarını geliştirmek ve kredi işlemlerini kısaltmak amacıyla yaptığı düzenlemelerin sektörümüze güven verdiğini ifade etmek isteriz. Ekipman kredilerinin canlanması adına çok önemsediğimiz bu konuyla ilgili olarak Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü yetkililerine içten teşekkürlerimizi sunarız”.
TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri “Ekipman kredilerinin canlanması adına çok önemsediğimiz bu konuyla ilgili olarak Ziraat Bankası çalışmalarını tamamladı ve kredi paketi yürürlüğe girdi. Sistem, kredi notu iyi olan çiftçilerimiz için ipoteği hatta kefil bulma zahmetini bile sona erdirecek bir şekilde kurgulanmış. Bu yönüyle beklentilerimizi karşılıyor. Sübvanse oranının artması ve vadenin uzaması ile ekipman alımlarının önünün iyice açılacagına inanıyoruz. Sıradaki çalışmamız, bir kısım ekipmanlara da traktörlerde olduğu gibi tescil ve rehin sistemini getirmeye yönelik mevzuat çalışmaları olacak”.

Ziraat Bankası’nın, tarım işletmelerinin daha verimli çalışmaları ve mekanizasyon düzeylerini yükseltebilmeleri adına başlattığı “Küçük Ekipman Kredileri”, tarımsal mekanizasyon sektöründe büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Uygulama, “Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliğ” esaslarına göre gerçekleştirilecek. Gerçek veya tüzel çiftçilerin kredi notuna göre kefilsiz veya tek kefil ile gerçekleşecek alımlar sabit faizli ve 48 ay vadeli olacak. Yeni, kullanılmamış ve zirai kredilendirme belgesine sahip ekipmanlar için geçerli olan kredilerde azami 25.000TL’ye kadar öz kaynak aranmayacak. Geri ödemeler ise 1, 3, 6 veya 12 ayda bir gerçekleşebilecek.

Uygulama ile ilgili olarak TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal, “Tarım sektörünün en büyük finansal destekçisi olan, velinimetimiz değerli çiftçi dostlarımıza en çok kaynak sağlayan Ziraat Bankasının son yıllarda küçük üreticilerin krediye erişim imkânlarını geliştirmek ve kredi işlemlerini kısaltmak amacıyla yaptığı düzenlemelerin sektörümüze güven verdiğini ifade etmek isteriz.” dedi. Önal, sözlerini şöyle tamamladı. “Sektörümüzün ve ülkemiz tarımının daha da güçlenmesine adına Ziraat Bankası ile devam eden işbirliğimizin bundan sonra da artarak devam edeceğine olan inancımız tamdır. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü yetkililerine içten teşekkürlerimizi sunarız”.

TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri ise ekipman kredilerini canlandıracak bu sistemi çok önemli bulduklarını söyledi. İleri, “Ekipman kredilerinin canlanması adına çok önemsediğimiz bu konuyla ilgili olarak Ziraat Bankası çalışmalarını tamamladı ve kredi paketi yürürlüğe girdi. Bu kredi, kredi notu iyi olan çiftçilerimiz için ipoteği hatta kefil bulma zahmetini bile bitirecek bir şekilde kurgulanmış. Bu yönüyle beklentilerimizi karşılıyor. Sübvanse oranının artması ve vadenin uzaması ile ekipman alımlarının önünün iyice açılacağına inanıyoruz. Sıradaki çalışmamız, bir kısım ekipmanlara da traktörlerde olduğu gibi tescil ve rehin sistemini getirmeye yönelik mevzuat çalışmaları olacak” dedi.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap