Türk Arıcıları, Londra Bal Ödülleri’nde LIHA Ödülünü Kazandı

London International Honey Awards (Bal Ödülleri) (LIHA) 2023’de, APİMAYE’nin katkıları ile yarışma sürecine dâhil olan Türk arıcıları, aralarında İtalya Tarımsal Araştırma ve Ekonomi Konseyi (CREA) üyelerinin de yer aldığı jüri tarafından yapılan değerlendirmelerden başarıyla geçerek çeşitli dallarda ödüllendirildi.

Her yıl dünya çapında pek çok ülkeden yüzlerce firmanın kendi üretimleri olan ballarla katıldığı Londra Bal Ödülleri 2023’e (London International Honey Awards – LIHA), Türk arıcıları aldıkları ödüller ile damgasını vurdu.  TÜBİTAK destekli projeler kapsamında çeşitli inovasyon ödülleri almış olup, “İyi Arıcılık” ve “Sürdürülebilir Arıcılık” uygulamalarını destekleyerek özellikle ülkemizde kovan stardardizasyonu ve verimlilikte kovanın önemi konularında farkındalık yaratan APİMAYE’nin desteği ile yarışmaya katılan Türk bal üreticileri, pek çok laboratuvar testi ve duyusal analiz kriterlerinden başarıyla geçerek ve yarışma sürecine dâhil ettikleri her ürünle ödül almaya hak kazanarak kalitelerini uluslararası alanda kanıtlamış oldu.

Bal

Kalite, koku, doku ve lezzet yarıştı

Londra Bal Ödülleri için düzenlenen yarışmada ürünler ilk olarak laboratuvar testlerine tabi tutuldu. Bu testlerden başarı ile geçen ürünler, daha sonra aralarında, tarımsal gıda tedarik zincirlerine adanmış ve sektörün önde gelenlerinden olan İtalya Tarımsal Araştırma ve Ekonomi Konseyi (CREA) üyelerinin de yer aldığı jüri tarafından kalite, koku, doku ve lezzet kriterlerine göre değerlendirildi. Yarışma sonucunda altın ve gümüş ödüller Artvin Valiliği Artvin Maçahel Balı, Gölbal, Bin Şifa Balları, Aselzade, Bin Sirin Bal, Tulliana Bitlis Balı, Soner’s Honey, 1İnci Bal ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin üç balı ile Yörükçayır’ın iki balına verildi.

“Türk balının kalitesini ve farkını tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz”

Londra Bal Ödülleri 2023’de yüzlerce katılımcı arasından ballarının kalitesiyle ön plana çıkan Türk bal üreticilerini tebrik eden APİMAYE Kurucusu ve Onursal Başkanı Muzaffer Yıldırım, yarışma sonrasındaki değerlendirmelerinde, “Yüzlerce katılımcı arasından laboratuvar testleri ve diğer duyusal analizleri geçerek ödül almaya hak kazanan firmalar, ambalajlarına ekledikleri etiket ile raflarda ön sıraya çıkabiliyorlar. Öte yandan prestijli bir ödül alması ve kalitesinin ispatlanmış olması, firmaların global pazarda tanınırlığını desteklerken, iş geliştirme fırsatı yaratmasında da etkili oluyor. Sürdürülebilir iyi arıcılık yolculuğunda sistemli bir arıcılık altyapısı sağladığımız üreticilerimizin başarılarıyla gurur duyuyoruz. Bu nedenle her yıl olduğu gibi bundan sonra düzenlenecek yarışmalarda da Türk arıcılarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Başarı ile ürettikleri balların kalitesini ve farkını tüm dünyaya tanıtmak isteyen Türk bal firmalarının her zaman yanında olacağız.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap