Tarımda Yenı̇lı̇kçiler Buluşması’nda Tarımda İnovasyon Konuşuldu

Agro TV ile Boğaziçi Üniversitesi Yenilikçi Tarım ve Gıda İşletmeciliği Platformu (BOUN Tarım) ev sahipliğinde düzenlenen ve Growmach'in de stratejik iş ortağı olduğu “Tarımda Yenı̇lı̇kçiler Buluşması”'nda tarım sektörünün geleceği için bir yol haritası çıkarılmasının gerekliliği vurgulandı.

Tarımda Yenı̇lı̇kçiler Buluşması’nda Tarımda İnovasyon Konuşuldu

Tarımda Yenı̇lı̇kçiler Buluşması'nda Tarımda İnovasyon Konuşuldu

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleştirilen ve gün boyu devam eden buluşmada, Türkiye’nin önder çiftçileri, akademisyenler, finans dünyası, global teknoloji kuruluşları ve tarım sektörünün paydaşları bir araya geldi.

Tarım sektöründen önemli konuşmacıların sunumlar gerçekleştirdiği “Yenilikçiler Buluşması”nda” çiftçilerin ürün portföylerine ve çözüm beklediklerini sorunlara yönelik güncel bilgiler de paylaşıldı.

Gerçekleşen etkinlikte, Growmach ile önemli bir iş birliğine imza attıklarını belirten AGRO TV Türkiye ve Azerbaycan CEO’su Doğan Başaran, “15 farklı ülkeye ulaşan TV yayıncılığımızı ulusal çapta çeşitli etkinliklerle taçlandırdığımız aktiviteleri, bu platforma özel bir şekilde sunacağız. Uluslararası medya organizasyonu, global akreditasyonu olacak İnovasyon Etkinliği, Dünyanın birçok ülkesinden yenilikçi çiftçi otoritelerinin Growmach’ta buluşması, tarım teknolojilerinde oluşan startup ve girişim eko sisteminin ev sahipliği için tüm enerjimizi Growmach’a harcayacağız” diye konuştu.

Toplantıda Türk tarım makineleri sektörünü buluşturacak önemli bir fuara daha imza atmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Growmach Fuar Direktörü Engin Er Growmach ile uluslararası tarım makineleri sektörünün yeni pazarlarda var olma sürecinin hızlanacağını ve sektöre yeni bir vizyon kazanacağını dile getirdi.

YENİ BİR MARKA OLUŞTURDUK

Etkinlik sırasında konuşan Growmach Fuar Direktörü Engin Er, Growmach Fuarı hakkında da bilgi verdi. Er; “Türkiye’de yılda yaklaşık 400 adet fuar yapılıyor. En çok fuar yapılan sektör tarım sektörü. Fuarlar kapsam olarak daha çok yerel katılımcılara yönelik gerçekleşiyor. Ülkemizde uluslararası düzeyde bir tarım makineleri fuarı bulunmuyordu. Biz bunu yapmak adına Growmach adında bir marka ortaya koyduk. Örtü altı tarım sektöründe dünyanın en büyük fuarı Growtech’i Türkiye’de düzenleyen Informa olarak şimdi de Growmach, Traktör, Tarım Makinaları, Ekipmanları & Teknolojileri Fuarı’nı, 10-14 Ekim 2023 tarihlerinde Antalya Anfaş Fuar Merkezi’nde gerçekleştireceğiz. Yurt dışından gelen ziyaretçilerle katılımcıların ulaşımı ve konaklaması için çok uygun bir kent olduğu için Antalya’yı seçtik” diye konuştu.

FİRMALARIN ULUSLARARASI PAZARLARA ULAŞMASI İÇİN FIRSAT

Growmach Fuarı’nı 4 yıl öncesinde programlayarak stratejik bir plan hazırladıklarını dile getiren Engin Er, “Geçtiğimiz Growtech fuarlarında tarım makineleri bölümü de açtık. Bu bölümü açarak, gelen katılımcıların bu alanda yaptıklarımızı görme imkanına kavuşmasını amaçladık. Geçen yılki Growtech Fuarı’na 25 ülkeden 510 firma katıldı; 125 farklı ülkeden de 53.640 ziyaretçi geldi. Tarım makineleri sektörü ihracata yönelik bir sektör. 1 buçuk milyar dolarlık bir ihracat hacmine sahip. Bu ihracatın çok daha fazla geliştirilebileceğini düşünüyoruz. Bu fuarı programlarken sektörün ileri gelen şirketleriyle ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüştük. Aldığımız izlenim, ihracat yönündeki rekabet gücümüz aslında yüksek. Fakat firmalar uluslararası pazara ulaşmakta zorlanıyor. Biz de doğru bir organizasyonla tarım makineleri sektörünün hem yerel hem de uluslararası pazardaki tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin önünü açmak için harekete geçtik. Firmaların uluslararası pazarlara daha kolay ulaşması için bir fırsat yaratacağız” ifadelerini kullandı.

GROWMACH FUARI ZENGİN İÇERİĞE SAHİP OLACAK

Growmach Fuarı’nın birçok uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapacağını kaydeden Engin Er, şu bilgileri verdi:Ziyaretçilerin tarım makinesi sektörünün ulusal ve uluslararası üretici ve tedarikçilerine erişim fırsatı yakalayacağı fuar, kendi alanında uzman yerli ve yabancı konuşmacılar ile konferans ve İnovasyon Ödülleri etkinliklerinde kamu ve özel sektörün önemli uluslararası temsilcilerine de ev sahipliği yapacak. Growmach Fuarına, traktör ve ekipman üreticileri, hasat öncesi ve sonrası tarım makineleri, hassas tarım teknolojileri ve tarım makinaları, dijital tarım platform ve servisleri alanlarında faaliyet gösteren firmalar katılacak. Sektöre çok kısa süre içerisinde de profesyonel yaklaşımımız ve uluslararası bakış açımız ile hızlı bir giriş yaptık. Stant satışlarına başladığımız 3 ay içinde de hedeflediğimiz metrekarenin %55’ineşimdiden ulaştık. Fuarın ziyaretçi profili ise; tarımsal üreticiler, bayi adayları, distribütörler, tarımsal işletme sahipleri ve Türk tarım sektörüne yatırım yapmayı planlayan yabancı yatırımcılardan oluşuyor”

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap