“Tarım ve İnsan” Yarışması Sonuçlandı

DenizBank ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen 5. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması sonuçlandı. T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından DenizBank sponsorluğunda hayata geçirilen “Tarım ve İnsan” fotoğraf yarışmasının ödül töreni DenizAkademi’de yapıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Daire Başkanı Halil İbrahim Gül, “Önümüzdeki yıllarda Tarım ve İnsan fotoğraf yarışmasını devam ettirmek, katılımı daha da artırmak istiyoruz” dedi.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş “Tarım ile gönül bağımız hep sürecek ve çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. 5.000 Köye 500.000 Kitap kampanyası ile çiftçilerimiz, gündelik hayatlarında ihtiyaç duydukları tarımsal içerikte bilgiye her an ulaşabilecekleri bir rehbere sahip olacaklar” diye konuştu.

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile DenizBank’ın, Türkiye ekonomisinin dinamosu olarak konumlanan tarım sektörünün gelişimine destek olmak yönündeki çalışmalarının önemli bir uzantısı olan yarışmanın ödül töreni 12 Aralık 2013’de Deniz Akademi’de gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Daire Başkanı Halil İbrahim Gül, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ve DenizBank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun’un yanı sıra DenizBank’ın reklam yüzleri Erdal Özyağcılar ve Beyazıt Öztürk de katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, 2009 yılından itibaren “Tarım ve İnsan” başlığı altında gerçekleştirilmeye başlanan ve DenizBank sponsorluğunda düzenlenen fotoğraf yarışmasının beşincisi sonuçlandı. Tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığın geliştirilmesini amaçlayan fotoğraf yarışmasında; “Genel, Öğrenci, Çiftçi, Denizbank ve Bakanlık Personeli” kategorilerinin yanı sıra, bu yıl eklenen “Toprak” temalı ayrı bir kategori ile toprağı korumanın önemine dikkat çekiliyor. Dereceye girenlere toplam 20.000 TL para ödülü verilen yarışma kapsamında sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı birimleri tarafından 81 ilde sergilenecek. Bu yıl 6 farklı kategoride yapılan yarışmada, 769 katılımcı, 3 bin 158 fotoğrafla rakiplerinin önüne geçmeye çalıştı. Yarışmaya 5 yılda başvuran toplam eser sayısı ise 12 bin 151.

“Tarımsal verimliliğin artırılmasını hedefliyoruz”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Daire Başkanı Halil İbrahim Gül, toplantıda yaptığı konuşmada, tarımsal verimliliğin artırılmasında üreticilerin eğitimini sağlayacak tarımsal yayıma büyük önem verdiklerini vurguladı. Gül, “Tarım ve İnsan projesi, sektörümüz için çok önemli bir etkinlik. Kendim de resim seven bir insanım. Yarışmanın aynı zamanda jürisi içinde bulunmaktan hem keyif aldım hem de çok şey öğrendim. Önümüzdeki yıllarda da Tarım ve İnsan fotoğraf yarışmasını devam ettirmek ve katılımı daha da artırmak istiyoruz. ‘5.000 köye 500.000 kitap’ kitap projesi yayın faaliyetleri anlamında çok güzel bir çalışma. Bu projenin de önümüzdeki yıllarda hayvancılığı da içerecek şekilde genişlemesini diliyoruz” dedi.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, toplantıda yaptığı konuşmada, tarım sektörüyle gönülden bağları bulunduğunu; çiftçilerin hayatına değer katmak, onların yanında ve yakınında olmak üzere çalıştıklarını belirtti. Ateş, “Kurulduğumuz günden bu yana, finansal faaliyetlerimizi, toplumsal kalkınma temelli bir iş modeli çerçevesinde yürüttük. Ürünlerimizi salt finansal birer enstrüman olarak görmedik; ülkemizde temas edilmeyen niş sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamak, verimliliklerini artırmak üzere çalıştık. Bu sebepledir ki, bundan 10 yıl önce tarım sektörünü öncelikli yatırım alanlarımızdan biri olarak belirledik ve tarımsal üreticilerimizi finans müşterisi konumuna getiren ilk özel banka olduk. Tarıma yatırım yapan ilk özel banka olarak, yaklaşık on yılda özel bankalar arasında bu alanda %25 pay ile birinci sıraya yerleştik. 2003 yılında 9 milyon TL olan tarım kredisi tutarımız 10 sene içerisinde 333 kat büyüyerek 3 milyar TL’ ye ulaştı. Bugüne kadar toplam 100 başarılı çiftçi çocuğumuza TED işbirliği ile ömür boyu eğitim bursu sağladık. Ayrıca ülkemizi köy köy, kasaba kasaba dolaşıp, çiftçilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini yerinde dinliyor, onlara danışmanlık hizmeti sunuyoruz. T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mızın değerli katkılarıyla 2009 yılında ‘1000 Köye 100 Bin Kitap’ olarak başladığımız projemiz kapsamında, toplamda ‘5000 Köye 500 Bin Kitap’ ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

5.000 köye 500.000 kitap

DenizBank, tarım sektörüne sağladığı finansal desteğin yanı sıra, üreticiyi bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik çalışmaları kapsamında, 2009 yılında “1.000 Köye 100.000 Kitap” projesine başladı. 2010 yılında projenin kapsamını genişleterek 1.500 köye 150.000 kitap daha dağıtan, böylece toplamda “2.500 Köye 250.000 Kitap”a ulaşan DenizBank, 2011’de 1.000 yeni köye 100.000 kitap daha vererek toplamda “3.500 Köye 350.000 Kitap”a ulaştı. Bankanın hedefi, 1.500 köye 150.000 bin kitap daha dağıtarak toplamda “5.000 köye 500.000 Kitap”a ulaşmak.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap