Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Gübre İhtiyacını Karşılayacak

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile GÜBRETAŞ arasında Aralık 2001’den beri devam eden gübre tedarikiyle ilgili bayilik sözleşmesi yenilenerek 2018’e kadar uzatıldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçi ortaklarının tüm kimyevi gübre ihtiyaçlarını 5 yıl daha GÜBRETAŞ’tan karşılamaya devam edecek.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, kimyevi gübre ihtiyacını GÜBRETAŞ’tan karşılamaya devam edecek. GÜBRETAŞ, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile ilk olarak 14 Aralık 2001’de imzaladığı bayilik sözleşmesini 12. yıldönümünde tekrar yeniledi. Yenilenen sözleşme ile Tarım Kredi Kooperatifleri 2018 yılına kadar tüm kimyevi gübre ihtiyacını GÜBRETAŞ’tan karşılayacak.

Sözleşmenin imza töreninde konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu, imzalanan beş yıllık sözleşmenin GÜBRETAŞ’a olan güvenin bir göstergesi olduğunu belirterek, “Tarım Kredi Kooperatifleri ile GÜBRETAŞ arasındaki güçlü işbirliğinin sinerjisiyle gübre satışındaki payımızı 2-3 kat artırdık. Önümüzdeki yıllarda bunun daha yukarılara çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sözleşme öncesinde harcanan yoğun bir emekle konuyla ilgili yaptığımız beş çalıştay, uzatılan sözleşmenin detayları belirlendi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve GÜBRETAŞ’ın son yıllarda çok başarılı ve önemli işlere imza attığını söyleyen Abdullah Kutlu, GÜBRETAŞ’ın gübre üretiminin üçte birini karşılayan, İran’da Türkiye’nin en büyük dış yatırımını yapan, lojistiği ve mevcut depolarıyla Türkiye’nin her yerine 24 saat içinde gübre gönderecek hizmet kalitesine erişmiş bir şirket haline geldiğini kaydetti.

Kutlu, “GÜBRETAŞ’ın 2001’de 570 bin ton gübre satış hacmi varken bugün bu rakam 1 milyon 600 bin tona ulaştı. Tarım Kredi Kooperatifi olarak her zaman daha iyisini ve daha güzelini yapmak için azimle çalışıyoruz. Biz çiftçiye zamanında kaliteli, uygun fiyata gübre temin etmek zorundayız, bunun içinde herkes üzerine düşeni yapmak zorundadır” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcı Veli Çelebi ise, “GÜBRETAŞ ve Tarım Kredi Kooperatifinin ortaklaşa hazırladığı, 2014-2018 yıllarını kapsayan bu sözleşmede emeği geçen her iki tarafa da teşekkür ediyorum ve hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu sözleşmeyle kooperatif ortaklarımıza gübre konusunda hızlı ve güvenli tedarik sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Törende konuşan GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta da, yeni sözleşmenin ciro bazında düşünüldüğünde yaklaşık en az 5-6 milyar TL’lik bir değer anlamına geldiğini söyleyerek, bu sözleşmeyi imzalamanın heyecan verici olduğunu söyledi. “Ülkemizdeki çiftçilerin iki ortak değeri olan bu kurumlar arasında yapılan tedarik anlaşması, tarım sektörüne yeni katma değer sağlamamıza vesile olacaktır” diyen Osman Balta, şirket olarak Tarım Kredi Kooperatifleri ile bayilik sözleşmesini imzaladıkları tarihten itibaren satışlarını istikrarlı bir şekilde artırdıklarını belirtti. Sözleşmenin uzatılmasıyla önümüzdeki beş yıla daha güvenle baktıklarını dile getiren Balta, “Bu işbirliği GÜBRETAŞ’ın satış, planlama ve yatırımlar konusundaki hareket kabiliyetini artıracağını, böylece istikrarlı büyüme ve karlılığımıza olumlu katkılar yapacağını umuyoruz” dedi.

İmza törenine GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu ve Genel Müdür Osman Balta’nın yanı sıra Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcıları Veli Çelebi, Hüsamettin Gülhan ve Sefa Çağlayan ile Tedarik ve Pazarlama Daire Başkanı Nejdet Dirik, GÜBRETAŞ Genel Müdür Yardımcıları Ferhat Şenel, Tahir Okutan, Yakup Güler ve birim yöneticileri katıldı.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap