Sanayi Devi Özka Lastik Agritechnica’da Fark Yarattı

Güçlü üretim altyapısı ve geniş ürün gamı ile zirai ve iş makineleri lastikleri sektörüne öncülük eden Özka Lastik, tarım alanında dünyanın en büyük buluşma noktası Agritechnica’da dünya markaları arasında boy gösterdi. Ürün gamındaki yenilikler ve yeni dönem Avrupa hedeflerini fuarda açıklayan marka, kas ve beyin gücünü ortaya çıkaran yapay zekâ destekli stant etkinliği ile de ilgi odağıydı.

Özka Lastik, standı ile de ziyaretçiler arasında ilgi gördü

Zirai ve iş makineleri lastikleri sektöründe Türkiye’yi aşarak dünya topraklarında iz bırakan yerli ve milli marka ÖZKA Lastik, uluslararası arenada boy göstermeye devam ediyor. Üretiminin %70’ ini 90’dan fazla ülkeye ihraç eden marka; Kocaeli’nde 200.000 m2’lik alanda 3 ayrı fabrikada günlük 220 ton, yılda yaklaşık 1,5 milyon adet üretim gerçekleştirerek Türkiye ekonomisinde güçlü bir yer ediniyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen 3 Milyar TL ciro sonrasında 2023 sonunda %60’tan fazla büyüme ile 5 Milyar TL ciro hedefleyen ÖZKA, her yıl artan güçlü büyüme ivmesini tarım teknolojileri ile ön plana çıkan Avrupa pazarında da sürdürüyor.

Dünyanın en büyük tarım fuarında dev markalar arasında yeniliklerini görücüye çıkaran Özka Lastik, standı ile de ziyaretçiler arasında ilgi gördü. Stantta yer alan etkinlik alanında ziyaretçiler önce Özka Lastik üzerinde kas gücünü kullandı, ikinci etap olarak ise yapay zeka destekli sistem sayesinde dev lastiği beyin dalgalarıyla harekete geçirmeye çalıştı. Büyük ilgi gören yarışmaya katılım yoğundu. Uluslararası iş yapma hacminin oldukça yüksek olduğu fuara toplamda 400 binin üzerinde ziyaretçi katılırken, katılımcıların %65’i Almanya dışından geldi.

Özka Lastik

Ek yatırımlar ve tonaj artışları devrede

Avrupa pazarında farklı kategorilerde geniş & kaliteli ürün gamı, üretim gücü ve rekabet avantajının yanı sıra Türkiye’nin lojistik avantajına bağlı olarak hızlı büyüyen Özka Lastik, bölgede yakıt tasarrufu sağlayan radyal grubu ile öne çıkıyor. Bu talebin daha da artacağını öngörerek yatırımını tamamlayan ve kapasite artışını devreye alan Özka, buna ek olarak tam çelik radyal iş makinası lastikleri ve dolgu forklift lastikleri ile de ürün gamını genişleteceğini açıkladı. Markanın yılsonu hedefi toplam ihracat cirosunun %56’sını elde ettiği Avrupa pazarında ciro (EUR) bazında %10 büyümek ve önümüzdeki yıl da Avrupa pazarında 20% büyüme sağlamak.

Geçtiğimiz yıl teknolojinin gelişimi ile birlikte özellikle Avrupa pazarında öne çıkan radyal lastiklere 30 Milyon USD’lik yatırım gerçekleştiren marka, yatırımın tamamlanması ile birlikte çoğunluğu radyal lastiklerde olmak üzere %55 oranında kapasite artışı sağladı. Endüstriyel lastik grubunda 30 Milyon USD’lik ek yatırımla tam çelik radyal iş makinası lastikleri ve dolgu forklift lastiklerine yönelik yatırım yapan marka, zirai ve endüstriyel ürün grubunda 60 Milyon USD ek yatırımla 2025 yılı sonunda günlük üretim kapasitesini 360 tona çıkarmayı hedefliyor. Değişim pazarında zirai ve iş makinesi lastikleri sektöründe %40 pazar payıyla liderliği elinde bulunduran Özka, 2026 yılında tonaj bazında %60 ‘ın üzerinde büyüme gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Özka Lastik’in ihracatını Avrupa pazarı domine ediyor

Brezilya, Meksika gibi ülkelerle Amerika pazarında da oldukça aktif olmasının yanı sıra Özka Lastik’in ihracatını domine eden pazar olarak Avrupa öne çıkıyor. Almanya, İtalya, Portekiz, İspanya, Romanya, Polonya, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti gibi birçok Avrupa ülkesine ihracat gerçekleştiren Özka Lastik, Almanya’da GTK Gummiteile Kanik GmbH adında satış ofisi ile hizmet veriyor. Avrupa’da en çok talep gören lastikler radyal lastikler olurken Polonya gibi Doğu Avrupa ülkelerine doğru gidildiğinde konvansiyonel lastikler de talep görüyor. Özka Lastik, geniş ürün gamı sayesinde radyal grup başta olmak üzere her türlü ihtiyaca hızlıca cevap verebiliyor.

 Turquality desteği ile güçlü büyüme

 Yenilikçi teknolojilere sahip üretimi, inovatif bakış açısı ve sektörel tecrübesi ile Türkiye’de kapasite ve ürün çeşidi olarak lider olan ÖZKA Lastik, global marka yatırımları, müşteri memnuniyetine yönelik projeleri ve Ar-Ge çalışmaları ile dünyada zirai ve iş makinesi lastiklerinde ilk 3 markadan biri olma hedefinde… Yurt içi değişim pazarında kendi sektöründe %40 pazar payı ile lider olan ÖZKA Lastik, Turquality Destek Programı’na dahil olmasıyla birlikte uluslararası arenada boy gösteriyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap