Messe Frankfurt Orta Doğu Dubai’de Küresel Lojistik Vitrinini Açıyor

Yeni küresel lojistik vitrini tedarik zinciri, taşımacılık, mobilite, depolama ve malzeme elleçlemenin geleceğine küresel ölçekte ışık tutacak. Fuar, Automechanika Dubai’nin 20. yıldönümü kutlamalarını tamamlamak ve Aralık 2024’te başladığında otomotiv endüstrisi ile sinerji sağlamak için duyuruldu. Dünyanın en büyük ve en tanınmış ticaret fuarı ve sergi organizatörlerinden birinin iştiraki olan Messe Frankfurt Middle East, 10-12 Aralık 2024 tarihleri arasında Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleşecek ve küresel lojistik sektörünü ileriye taşımak için tasarlanmış yeni bir lojistik fuarı başlattı.

Sektördeki mevcut boşlukları doldurmaya yönelik özel bir lojistik fuarı

Automechanika Dubai kapsamında dün lansmanı yapılan lojistik deneyimsel vitrini, otomotiv endüstrisi ile lojistik sektöründeki çeşitli dikeyler arasında doğal bir sinerji sağlayarak ve BAE’nin Afrika, Orta Doğu ve Asya arasında köprü kuran dünya lojistik sektörünün merkez üssü konumundan faydalanarak Automechanika Dubai ile birlikte gerçekleştirilecek. Lansman sırasında “Geleceğe Öncülük Etmek” başlıklı üst düzey bir liderlik paneli düzenlendi: Lojistik ve Tedarik Zincirinde Gelişen Trendler ve İnovasyon ile MEA Taşımacılık ve Lojistik Sektörünü İleriye Taşımak” başlıklı üst düzey bir liderlik panelinde sektördeki zorluklar ve fırsatlar özetlendi ve sektördeki mevcut boşlukların doldurulmasında özel bir lojistik fuarının önemi vurgulandı.

Panelde yerel ve bölgesel lojistik sektörünün önde gelen isimleri yer aldı: Ghanim Al Falasi, Dubai Silicon Oasis Kıdemli Başkan Yardımcısı; Fadi Azzi, Aramex International LLC Lojistik Küresel Direktörü; Vargheese Anthony, Al Futtaim Logistics Nakliye Yönetimi ve Taşımalar Genel Müdürü; Dr Prakash Rao PhD, Landmark Group Tedarik Zinciri Projeleri ve Ev Operasyonları Grup Başkanı ve Tobias Mayer, DHL Global Forwarding Orta Doğu ve Afrika CFO’su, Saloodo Orta Doğu ve Afrika CEO’su, CCM Danışmanlık Yönetici Ortağı Edward Matti moderatörlüğünde.

Fuar, sektörün önemli oyuncularının bir araya gelmesi için nadir bir fırsat sunacak

Messe Frankfurt Orta Doğu Genel Müdürü Ted Bloom şunları söyledi: “Pandemiden çıkarılan derslere uyum sağlayan ve daha fazla verimlilik, esneklik ve sürdürülebilirlik için çabalayan lojistik sektörünün sürekli gelişen yapısının son derece farkındayız. Fuar, sektörün geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmak için önde gelen beyinleri, yenilikçileri ve en büyük sektör operatörlerini heyecan verici yeni bir forumda bir araya getirecek. “Orta Doğu ve Afrika bölgesinin lojistik sektörü, altyapı gelişimi, ticaretin büyümesi, teknolojik ilerlemeler ve değişen tüketici davranışlarının etkisiyle dinamik ve gelişmekte. Bu gelişmeler bölgeyi küresel lojistik ve tedarik zinciri ağlarında giderek daha önemli hale getiriyor ve biz de Orta Doğu’ya sunduğumuz bu yeni hizmetle bu önemi desteklemeyi amaçlıyoruz.”

Orta Doğu

“Sektörde çok fazla sorun var”

Yapay zeka, blok zinciri, depo otomasyonu (robotlar ve dronlar gibi), gerçek zamanlı takip ve izleme ile görünürlük ve verimlilik için dijital tedarik zinciri platformları dahil olmak üzere otomasyon ve teknolojinin artan kullanımı gündemin üst sıralarında yer alacak. Buna ek olarak, e-ticaretteki artış, son kilometre teslimat sorunları ve gelişmiş sipariş karşılama merkezleri, otomasyon ve yenilikçi teslimat çözümleri için gereken ilgili yatırımlar da tartışılacak.

Delegeler ayrıca, çevresel kaygılar daha çevreci lojistik uygulamalarına doğru bir geçişe neden olduğundan, sürdürülebilirlik ve yeşil lojistik uzmanlarını dinleme şansına sahip olacaklar. Bloom, “Sektörde çok fazla sorun var, bu nedenle fuarda çığır açan ürün ve hizmetleri ortaya çıkaran sektör yenilikçileri tarafından desteklenen canlı bir konferans akışı bekliyoruz” diye ekledi.

Dubai, lojistik sektöründe inovasyon, işbirliği ve büyümenin kavşağında yer alıyor

Yetenek ve işgücü zorlukları, özellikle teknoloji, veri analitiği ve otomasyondaki rollerin doldurulması, düzenlemelerin artan karmaşıklığı, sınır ötesi ticaret, çevresel uyumluluk, pandemi sonrası yeni güvenlik protokolleri ve temassız operasyonlar gibi bir başka önemli konu olacak. Lojistik sağlayıcılar ve nakliyeciler arasındaki işbirliği artarken – kaynakların paylaşılması, rotaların optimize edilmesi ve hatta verimliliği artırmak için ortak depolama da dahil olmak üzere – yeni lansman, ağ oluşturmak ve yeni ortak girişimler kurmak için mükemmel bir platform olacak.

Bloom, “Dubai lojistik sektöründe inovasyon, işbirliği ve büyümenin kesiştiği noktada yer alıyor. Dubai’de böylesine dünya standartlarında bir fuara ev sahipliği yapmak sektör için faydalı ve sektörü ileriye taşımak için elzemdir. Küresel topluluğun lojistiğin geleceğini paylaşmak, öğrenmek ve yönlendirmek için Dubai’de bir araya gelmesini dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap