Duru Bulgur Elektrik Tüketimini Güneşten Karşılayacak

default

Türkiye’nin öncü gıda firmalarından Duru Bulgur, çevre dostu projelere ağırlık vermeye devam ediyor. Güneş enerjisi alt yapısını geliştirmeye karar veren Duru Bulgur, 2,8 megavatlık kapasitesini yılsonuna kadar 5,8 megavata çıkaracak.

Tüm dünyada her yıl 5 Haziran’da kutlanan “Dünya Çevre Günü”, gıdanın geleceği ve sürdürülebilirlik faaliyetleri gibi konu başlıklarının gündeme gelmesine önemli katkılar sağlıyor. Doğaya duyarlı ve sürdürülebilir çevrenin sorumluluklarını üstlenerek faaliyetlerini sürdüren Duru Bulgur, temiz enerji yatırımlarıyla karbon ayak izini kademeli olarak azaltmaya devam ediyor. Doğa dostu faaliyetleri ve yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımlarla gıda sektöründe örnek bir model oluşturan Duru Bulgur, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği güneş enerjisi yatırımlarında kapasite artırımına gitme kararı aldı. Bu kapsamda güneş enerjisi alt yapısını 2022 sonuna kadar 5,8 megavata çıkaracak. Böylece elektrik tüketiminin yüzde 85’ini güneş panellerinden üretecek.

Duru Bulgur Elektrik Tüketiminin Yüzde 85’ini Güneşten Karşılayacak

Emin Duru: Karbon salımını yıllık 3 bin 270 ton azaltacağız 

Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Emin Duru, daha yaşanabilir bir çevre yaratmak adına sürdürülebilir üretim prosesleri ve yeşil dönüşüm yatırımlarına ağırlık verdiklerini aktardı. İlk etapta tesis çatıları üzerinde kurulu olan 2,8 megavat güce sahip güneş enerji santrallerinin kapasitesini 2022 yılının sonuna kadar 5,8 megavata çıkaracaklarını belirten Emin Duru, “2022 yılı sonu elektrik tüketimimizin yüzde 85’ini güneş panellerinden üretmeyi öngörüyoruz. Yapılacak bu çalışma ile yıllık 3 bin 270 ton karbon salımının önüne geçip yaklaşık 54 bin ağacın kesilmesine de engel olacağız. Daha iyi bir çevre yaratmak için ayrıca 10 yıl içinde yeni ağaçların yetiştirilmesine de direkt olarak katkı sağlayacağız. Yeşil dönüşümle sürdürülebilir üretim prosesleri geliştireceğiz” diye konuştu.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap