Dünyaca Ünlü Ahşap Eserleri Odunpazarı’nda Sergilendi

Eskişehir Odunpazarı Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Ağaç Günü etkinlikleri, muhteşem bir sergi açılışıyla devam etti. Odunpazarı Kurşunlu Külliyesinde gerçekleşen açılışta, ağaçtan ahşaba dönüşümün sanatsal hikâyesi dünyaca ünlü ahşap sanatçıları tarafından büyük bir başarı ile anlatıldı.

68 ülkeden 300’e yakın ahşap sanatçısının etkinlik süresince hazırladığı eserlerden oluşan serginin açılışı Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Uluslararası Ahşap Kültürü Derneği Başkanı Howard Rosen, Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Fevzi Kaleli, ahşap sanatçıları ve davetlilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Yunus Emre’nin “Bu dünya kimseye kalmaz” felsefesinden ilham alarak hazırlanan eserlerden oluşan sergiyi büyük beğeni ile inceleyen Başkan Kurt; “ Bu gün burada sergilenen eserler dünyanın başka hiçbir yerinde yok. Ahşap sanatçılarımız uzun süren bir çalışma sonunda hazırlanan eserler, Eskişehir’e özel olarak tasarlandı. Bu önemli eserler bundan sonra Odunpazarı’nda, bir konakta oluşturacağımız “Ahşap Sanatları Müzesinde” tüm dünyaya tanıtılmaya devam edecek” dedi.

Başkan Kurt konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “Eskişehir’de 15 gündür yoğun bir biçimde uğraştığımız ağaç güzeldir etkinliklerinin sonuna yaklaşıyoruz. Başarılı bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Çalışan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Odunpazarı Belediyesi ciddi bir uluslararası etkinliği tek başına, hiçbir aracı kullanmadan gerçekleştirebileceğini kanıtladı. Bu anlamda bir yıl içinde böyle önemli bir organizasyonu yapabilen bir kadroyu oluşturmuşsak bundan sonraki yıllarda çok daha başarılı işler yapacağız. Amacımız Eskişehir’e, Eskişehir halkına en iyi hizmeti sunmak”

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’nin ev sahipliğini üstlendiği etkinliğin proje ortakları Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) ve Uluslararası Ahşap Kültürü Derneği ( IWCS) oldu.

Uluslararası Ahşap Kültürü Derneği (IWCS) tarafından Dünya Ağaç Günü Kutlamalarının ilki “Wood is Good – Ağaç Güzeldir” sloganıyla 2013 yılında Tanzanya’da yapılmış olup ikincisi de 2014 yılında Çin’de gerçekleştirilmiştir.

Bunları da beğenebilirsin