Brezilya’ya 653 Ton Un İhracatı Gerçekleştirildi

Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Gurubu’nun sektörün ihracatını artırmaya yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Brezilya’ya un ihracatı gerçekleştirdi.

Başta Ekonomi Bakanlığı ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri olmak üzere sektörün dünya pazarlarında daha aktif hale gelmesi için kurulan Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Gurubu tarafından düzenlenen ticaret heyetleri, fuarlara katılım, alım heyeti gibi organizasyonlar Türk ihracatçıların “girilemez” dediği pazarların kapılarını açtı. Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Gurubu’nun sektörün ihracatını artırmaya yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Brezilya’ya 653 ton un ihracatı gerçekleştirdi.

Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Turgay Ünlü; “Brezilya’nın un ihracatında en büyük tedarikçi ülkesi olan Arjantin’deki üretim düşüşü nedeniyle bu ülkeden yapılan ithalatın gerilediği, fiyatların yükseldiği ve ithalatın büyük oranda ABD’den yapıldığı bilgisine ulaştık. Düzenlediğimiz organizasyonlar akabinde Türk un ihracatçıları, Brezilyalı firmalarla bağlantılara geçerek Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu ülkeye, tam 653 ton buğday unu ihracatı gerçekleştirdi” dedi. Ünlü ayrıca, Türkiye’nin 2013 Eylül sonu itibarıyla yaklaşık 654 milyon ABD Doları tutarında buğday unu ihracatı gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Dünya buğday unu ihracatında lider konumunda yer alan Türkiye’nin geçmiş yıllarda olduğu gibi 2012 yılında yaklaşık 2 milyon ton ve 842 milyon dolar ihracatı ile dünyada birinci sırada olduğunu hatırlatan Ünlü, 2023 Türkiye ihracat stratejisinde buğday ununun da yer aldığı un ve unlu mamuller sektöründeki toplam ihracat hedeflerinin ise 2,5 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap