Bakan Eker, TARMAKBİR Heyetini Kabul Etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği(TARMAKBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Yönetim Kurulu Temsil Komitesinden Yönetim Kurulu Üyeleri Sn. Zeynep Erkunt Armağan, Sn. Kutlu Karavelioğlu ve Genel Sekreter M. Selami İleri’nin de katıldığı toplantıda Bakan Eker, çıkarılan Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun önemine değinerek söz konusu kanunun tarımda mekanizasyonu da geliştireceğini ifade etti.

TARMAKBİR Başkanı Şenol Önal, bu kanunla tarımsal mekanizasyonun gelişmesinin önündeki engellerin büyük ölçüde kaldırılacağını ifade etti. Bakanlık tarafından verilen makine ve ekipman desteğinin hem sektör hem de çiftçiler açısından çok önemli olduğunu söyledi. Makine ve ekipman desteğiyle birlikte çiftçilerin kendilerini yeni teknolojilerle donanımlı makine ve ekipman yapmaya zorladıklarını böylece alandaki teknolojik gelişmenin hız kazandığı hem de ihracatta önemli artışlar kaydettiğini vurguladı.

Yeni yönetim kurulunun hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Bakan Eker, “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun önemini anlatmak konusunda sizlere, sektördeki sivil toplum kuruluşlarına önemli sorumluluklar düşüyor. Ülkemizin kalkınması ve refah artışı için hepimizin, toplumumuzun bu kanuna sahip çıkması gerekiyor” dedi. Bugüne kadar üreticilere yaklaşık 900 milyon lira makine ve ekipman desteklerini verdiklerini belirten Bakan Eker, “Cumhuriyet tarihinde daha önce bu miktarda makine ve ekipman desteği verilmedi. Biz yaklaşık 30 çeşit makineye destek veriyoruz.” diye konuştu.

Bunları da beğenebilirsin