Argetar, “Kostebeg”i Burtarım Fuarı’nda görücüye çıkardı

Tarım makinaları alanında üretimini gerçekleştirdiği ürünlerle fark yaratan Agretar, son olarak pazara sunduğu Kostebeg’i Burtarım 2016 Fuarı’nda görücüye çıkardı. Pulluk, diskaro ve merdane gibi makinalara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak hepsini aynı anda karşılayan Kostebeg, toprağı tek seferde işleyebiliyor. Burtarım 2016 Fuarı’nda görüştüğümüz firma sahibi Neşet Ünal, Kostebeg hakkında bilgiler verdi.

Kostebeg fuarda nasıl bir ilgiyle karşılaştı?

Argetar olarak Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirdiğimiz yeni ürünümüz Kostebeg ile ilk olarak Burtarım 2016 Fuarı’nda görücüye çıktık. Asıl olarak lansmanımızı Konya Tarım Fuarı’nda gerçekleştirmek istiyoruz. Makinamızın üretimi Adana’da yapıldı. Testlerini de yaklaşık 1 yıldır bu çevredeki arazilerde yapıyoruz. Adana, sert toprağı ile en zorlu şartlara sahip alanlardan biri. Burada çalışan bir makinanın Türkiye’nin her bölgesinde kullanılabileceğini düşünüyoruz. Fuarda yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan ve Bulgaristan gibi pek çok ülkeden bu makinamız talep görüyor. Türkiye’den de talep görüyoruz. Ürünün satışa çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorlar.

Kostebeg’in kullanım amacı nedir, kısaca özelliklerinden bahseder misiniz?

Kostebeg, sadece pulluk olarak baz alınırsa 100 beygir ile 200 beygir gücündeki traktörün işini yapıyor. Ama bu makinayı kullandığınız zaman 100 beygir ile doğrudan toprak ekilebilecek hale geliyor. Kısacası bu makina ile birçok ürüne ihtiyacınız kalmıyor. Çiftçiler işlerini tek seferde bitiriyor ve toprağı işlerken ekipmanları değiştirmek zorunda kalmıyorlar.

yeni-1

Kostebeg kaç beygir gücüne kadar traktörlerle çalışabiliyor?

Sergilediğimiz 5 üniteli ürün, 100 beygir gücünde traktörler için uygun. Zaman içinde daha büyüklerini ve daha küçüklerini de üreteceğiz. Bu ürünümüz ile 100 beygir gücündeki traktör, 200 beygir gücündeki kadar etkili oluyor. Bu ürünümüz ile yüksek beygir gücündeki traktörlerin ek beygir gücüne ihtiyacı kalmayacak.

Bayilik ağı kurmayı düşünüyor musunuz?

Bu ürünümüzü, distribütörlük vererek ya da az sayıda bayi ile anlaşarak dağıtmayı planlıyoruz. Ürünümüz patent ile korunuyor. Makinayı görmek için Macaristan’dan bir ekip geldi. Bu bölgede distribütörlük istiyorlar. Şu anda makinamızı Avrupa Birliği’nden deney raporu vermek için Macaristan istiyor. Daha önce yurt dışında bu tür makinalar denenmiş ama çalışmamış. Patent başvurusu yapılmış ama başarılı sonuçlanmamış. Kostebeg bu bakımdan da başarılı oldu. Ayrıca bu makinamızı gelecek yıl Almanya’da düzenlenecek Agritechnica 2017 Fuarı’na götürmeyi ve İnnovasyon Yarışması’na katılmayı düşünüyoruz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap