Ankara’ya Organize Sera Bölgesi Kurulacak

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ankara Ticaret Odası’nın önerisi üzerine Ankara’da bulunan termal kaynakların olduğu yerlerden belirlenecek bir bölgede organize sera bölgesi kurulabileceğini söyledi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i makamında ziyaret etti. Ankara Ticaret Odası’nın çalışmaları hakkında bilgi alan Bakan Eker, ATO heyetinin önerisi üzerine Ankara’da termal kaynakla ısıtılacak bir sera bölgesinin yapılabileceğini kaydetti. Bakan Eker, seracılıkta en önemli sorununun üretim maliyetleri içerisinde yer alan enerji kalemi olduğunu belirterek, “Serayı ısıtmak çok masraflı. Ancak, termal su kaynağı ile ısıtılabilir sera yapılırsa maliyet düşer ve üretim ekonomik olur” dedi. Ankara’nın termal bölgelerini tek tek sıralayan Bakan Eker, “Oturun çalışın ve proje getirin. Neresi uygunsa oraya organize sera bölgesi yapılabilir” diye konuştu.

ATO Başkanı Bezci’nin Ankara’da oluşturulacak Botanik Park için teşekkür etmesi üzerine Bakan Eker, 2 bin 500 dekarlık alanda kurulacak Botanik Park’ın Türkiye biyo çeşitliliğini koruma altına alacağını belirtti. Uluslararası Botanik Parkları Birliği’nin belirlediği tüm kriterlerin karşılandığını anlatan Bakan Eker, “Bu parkla biz doğal ve ekolojik varlıklarımızı muhafaza ederek milli değerlerimizi korumuş olacağız. Parkımız biyo çeşitliliğin sigorta poliçesi olacak” dedi. Park arazisine şimdiden 150 bin ağaç diktiklerini kaydeden Bakan Eker, projenin 2015 yılı Nisan ayında tamamlanacağını söyledi.

ATO Başkanı Bezci de, Ankara Ticaret Odası’nın Ankara keçisi başta olmak üzere Ankara’ya ait, öz değerlerini hatırlatmak için çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Ankara Keçisi’nden üretilen tiftiğin dünyanın en kaliteli ipliği olarak bilindiğinin altını çizen Bezci, “Dünyanın tanıdığı değer Ankara’da unutulmuş durumda. Yeniden hatırlatmak için çalışıyoruz” dedi. Bezci, Bakan Eker’e Ankara keçisinin tiftiğinden dokunmuş kaşkol hediye etti.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap