Almanya’da Akıllı Tarım Konuşuldu!

 19 üyemizden 23 temsilcinin yanı sıra, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri ve Tarım Teknolojileri ve Mekanizasyon Dairesinden uzmanların da iştirak ettiği teknik gezide Sensorik Bayern, Same Deutz-Fahr, Holmer, Horsch, Kuka, Hannes Schallmayer'in Çiftliği, Bundesverband der Maschinenringe eV (Makine Halkaları Federal Birliği), Bayerische Landesanstalt für Landwirtschaft (LfL, Bavyera Eyaleti Tarım Araştırma Merkezi- Ruhstorf an der Rott), Bayerische Landesanstalt für Landwirtschaft (LfL, Bavyera Eyaleti Tarım Araştırma Merkezi -Poing) isimli kurumlar ziyaret edilmiştir.

Almanya’da Akıllı Tarım Konuşuldu!

Almanya'da Akıllı Tarım Konuşuldu!

TARMAKBİR organizasyonunda 2013 yılından itibaren Almanya, İtalya, Avusturya, Fransa ve Polonya’ya yönelik toplam 6 organizasyon gerçekleştirilmiş olup, bu teknik geziler kapsamında tarımsal mekanizasyon sektöründe marka olmuş 24 küresel markanın 35 ayrı üretim tesisi (Rauch, Same Deuzt Fahr, Fendt, Claas, John Deere, Goldoni, Steyr, Pöttinger, Horsch, Lemken, Amazone, Krone, Alpego, Caffini, Laverda, Mascar, Celli, Massey Ferguson, Kuhn, Sulky, Pronar, Samasz, Unia, Metal-Fach) ziyaret edilmiştir. Bu gezilerde ana sanayi firmalarının yanı sıra, Poclain Hidrolik, Comer ve Lombardini firmalarının üretim tesisleri ile birlikte ziyaret edilen diğer kurumlar (Deula, Terrena ve Cuma), tarımsal eğitim, gıda/tarımda kooperatifleşme ve ortak makine kullanımı konusunda katılımcılar için ilginç birer deneyim sunmuştur. Bu teknik gezilerimizin bir yenisi ise akıllı tarım teknolojilerinde bilgi paylaşımı ve yerli üretimin teşvik edilmesine yönelik olarak T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, AHK Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası, Bayern International, Bavyera Ekonomi, Enerji ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ve TARMAKBİR organizasyonunda 17-23 Temmuz 2022 tarihleri arasında Almanya’nın Bavyera eyaletinde gerçekleştirilmiştir. Türkiye’den toplam 36 kişinin katıldığı teknik gezide ziyaret edilen yerlere dair kısa bilgiler aşağıda yer almaktadır. 

Sensorik Bayern GmbH: Sensör Teknoloji Kümesi, Bavyera şirketlerinin, üniversitelerin ve araştırma kurumlarının sensör teknolojisi uzmanlığını “Bavyera’da yapılan Akıllı Sensör Sistemleri” hedefiyle bir araya getiren bir ağ olup ağın 80 üyesi ve 250 partneri mevcuttur. 

Same Deutz-Fahr (SDF Group): Same Deutz-Fahr, dünyanın önde gelen traktör, biçerdöver ve dizel motor üreticilerinden biridir. İtalya merkezli kuruluş 2003 yılına dek Deutz AG’nin bir parçası konumunda kalmıştır. Grubun Türkiye’de Bandırma’da traktör ve biçerdöver üretim tesisi mevcuttur. 

Holmer Maschinenbau GmbH: Holmer GmbH, özel hasat teknolojisi için bir Alman tarım makineleri üreticisidir. Şirket, kendinden tahrikli şeker pancarı hasat makineleri alanında dünya pazar lideridir. 

Horsch Maschinen GmbH: Horsch Maschinen GmbH, Almanya merkezli bir tarım makineleri üreticisidir. Şirket günümüzde toprak işleme, ekim makineleri, bitki koruma ekipmanları ve çeşitli lojistik araçları üretilmektedir. Şirket, minimum toprak işleme için ürettiği ekipmanlarla tanınmıştır. Dünya çapında faaliyet gösteren şirket, yaklaşık 2.300 kişiyi istihdam etmekte olup 650 milyon euro seviyesinde yıllık ciroya sahiptir. 

Kuka AG: Kuka AG, dünya çapında endüstriyel robot üreticisi ve fabrika otomasyonu için çözümler üreten yaklaşık 3,3 milyar Euro ciroya ve yaklaşık 14.000 çalışana sahip, uluslararası faaliyet gösteren bir otomasyon şirkettir. 

Hannes Schallmayer’in Çiftliği: Farm Facts GmbH üyesi ve Agriculture Application Group Genel Müdürü Hannes Schallmayer’in 160 hektarlık çiftliğinde akıllı tarım çözümleri uygulanmaktadır. FarmFacts GmbH, tarımsal yazılım ve dijital tarım çözümlerinin yanı sıra danışmanlık hizmetleriyle de tanınan bir şirkettir. 

Bundesverband der Maschinenringe eV: Makine Halkaları Federal Birliği, üyelerinin iş gücü ve makine kullanımını koordine eden tarımsal bir kooperatiftir. Sistem, örneğin pulluğunu diğer üyelerle paylaşmak isteyen çiftçi ile pulluk hizmetine ihtiyaç duyan çiftçiyi belirli bir fiyat çerçevesinde bir araya getirir. İş tamamlandıktan sonra birlik, hizmet alandan ödemeyi alır ve hizmet verene transfer eder. Maschinenringe, Almanya genelinde 193.000 çiftçiye, hizmet vermekte olup yıllık ciroları 1 milyar euro’yu geçmektedir. Üye işletmeler ülke çapında 7,8 milyon hektar tarım arazisi işlemekte olup bu değer toplam tarım arazilerinin %49’una tekabül etmektedir 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap