4. AGRIEVOLUTION Forumu Gerçekleşti

4. AGRIEVOLUTION Forumu “Dünya Tarım Makinaları Zirvesi”, Hindistan Sanayi ve Ticaret Odası Federasyonu (FICCI) tarafından 5-6 Aralık tarihlerinde Yeni Delhi, Hindistan’da gerçekleştirildi. Zirveye “Küresel Gıda Güvenliği ve Tarım Makineleri ile Dünya Tarım Makineleri Endüstrisi” konularını değerlendirmek üzere 100’den fazla küresel tarım makinaları imalatçısı, hükümet yetkilileri ve diğer sanayi liderleri katıldı. Zirveye, Hindistan’ın en büyük ve en eski iş kuruluşu olan Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICCI) ev sahipliği yaptı.

Zirveye TARMAKBİR adına Yönetim Kurulu Üyesi Bilgin Türkay ve Genel Sekreter M. Selami İleri iştirak etti. Forumun son oturumunda (Küresel Yöneticilerin Gözünden; 2020’de Nerede Olacağız) Bilgin Türkay da panelist olarak yer aldı.

Zirvede Tafe, John Deere, Seko, Kuhn, Kverneland, Mahindra, New Holland, Kubota, AGCO, Goldoni gibi küresel firmaların CEO ve üst düzey yöneticileri panelist olarak yer aldı. Zirvede söz alan bazı konuşmacılar, gelişmekte olan ülkelerde tarım makinalarının etkin bir şekilde kullanımının “yoksulluğun azaltılmasına, gelirin artmasına ve yaşam beklentisinin yükselmesine” yardımcı olabileceğini çünkü tarım makinalarının “dünyanın beslenmesi ve giydirilmesi” için olmazsa olmaz bir girdi olduğunu ileri sürdüler.

Panelistlerin ve diğer konuşmacıların yaptıkları açıklamalardan alınan bazı notlar şu şekilde oldu:

“Agrievolution İttifakının 2013 Başkanı, AXEMA’nın Genel Müdürü Alain Savary, katıldıkları için delegeleri tebrik etti ve katılımcıların Agrievolution web sitesinde yayınlanan rapor ve diğer materyalleri incelemelerini istedi. Savary, “Küresel gıda güvenliğini arttırmak Agrievolution bilgi alışverişine makine imalatçılarının katılımı anlamına gelmektedir. İttifakın geliştirilmesi üyelerin kararlılığına bağlıdır. Küresel piyasalar (yıllık) yüzde 5-10 oranında artmaktadır ki bu çok güçlü bir eğilimdir. Bu dünya nüfusu için daha fazla gıda güvenliği demektir” dedi.

AEM 2013 AG Sektör Kurulu Başkanı ve 2014 AEM Başkan Yardımcısı ve ayrıca küresel iş geliştirme GEA Tarım Teknolojileri başkan yardımcısı Robert A. Kolb, “Agreivolution İttifakının üyelerini destekleyebilmesi ve dünyanın etkin bir şekilde beslenmesine daha fazla yardımcı olabilmesinin önemli bir yolunun, küresel çapta endüstri imalat standartları oluşturmak olduğunu” söyledi.

Birleşmiş Milletler Endüstriyel Kalkınma Örgütü (UNIDO), Tarım Endüstrisi Birimi şefi Chakib Jenane “Çiftliklerde tarım makinelerinin etkin kullanımının yoksulluğu azaltabileceğini, gelir ve yaşam beklentisini arttırabileceğini ve insani sermayeyi daha iyi şekilde kullanabileceğini, yedi milyar insanı beslemenin yalnızca daha fazla makineleşme ile mümkün olduğunu” söyledi.

Avinash Kuma Srivastava, “Hindistan Ziraat ve İşbirliği Bakanlığı ile Agrievolution İttifakının, ülkesinin geleceği için bir yol haritası oluşturmaya yardım edeceğini” iler sürdü.

J.B. Penn (John Deere), ABD çiftçilerinin saldırgan bir şekilde teknolojik gelişmeleri benimsediğini fakat piyasaya mal getirmek için gerekli olan ABD altyapısının geri kaldığını söylemiştir. Penn ayrıca “Brezilyalı çiftçiler teknolojiyi kayda değer bir oranda benimsemektedirler. Brezilya altyapısı bu eğilime ayak uydurmaktadır ve ABD bunu not etmelidir” diye ekledi.

TAFE CEO’su Kesavan konuşmasında “Hindistan’da ve diğer yerlerde daha fazla nüfus artışı beklenmektedir ve bu da tarım ekipmanlarını Hindistan ve dünyadaki diğer gelişmekte olan bölgeler için daha önemli hale getirmektedir. Hindistan tarımında daha fazla makineleşmesi gıda güvenliği için önemlidir. Tarımsal mekanizasyon su yönetimine, korunmasına yardım etmektedir. Makineleşme girdilerin kullanılmasını azaltır. Makineleşme her şey değildir fakat karmaşık bir iş yapmanın basit bir yoludur” dedi. Kesavan, Ulusal Tarım Konseyinde tarımsal makineleşme alanına temsil etmekte. Aynı zamanda Hindistan Traktör İmalatçıları Derneğinin de başkanıdır.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap