Zirve Tekstil hız ve kalitesiyle tercih ediliyor

“İhracata da yüksek önem veren bir firmayız. Ürün gelişimi açısından da ihracata yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ciromuzun yaklaşık %30’unu da ihracat ayağı oluşturuyor.”

Esat Miran / Zirve Şapka

Kurumuzdan ve geçmişinizden bahseder misiniz? Yürüttüğünüz işler ve projeler nelerdir?

Zirve Şapka 20 yıldır farklı sektörlere promosyon malzemeleri anlamında hizmet veren bir firma. Tekstil promosyonu ağırlıklı olarak şapka, iş elbisesi, tulum, bahçıvan, iş önlüğü, askeri elbiseleri gibi çeşitli ürünlerimiz bulunuyor. Sadece ürünlere yönelik değil, farklı büyük markalara yönelik hem personel kıyafeti hem de mağazalardaki ürünlere yönelik çalışmalarımız da mevcut. Üretimde tekstil ağırlıklı çalışmalarımıza devam etmenin yanı sıra, kırtasiye grubundan da tedarik ve satışlarımız bulunuyor. Bununla birlikte hem imalat hem de alım-satım tarafında bir yönetim gerçekleştiriyoruz. Üretimlerimizin bir bölümünü Adıyaman’da bir diğer bölümünü ise Giresun’da gerçekleştiriyoruz. Geriye kalan kısmı ise İstanbul’da gerçekleşiyor. İş ihtiyacına yönelik bir gelişim ağı tercih ettiğimizden ülkemizin farklı şehirlerinden iş ve işçilik desteği almaya özen gösteriyoruz. Bu iş ağına rağmen talep dengemiz daima çok yükseklerde. Örneğin bir kalemde 2 milyon adet üretim yaptığımız oluyor. Genelde de bu tarz siparişlerin koordinasyonunu yürütüyoruz. Bu ürün çeşitlerinin bazılarını stok halinde temin ederken bazılarını ise arz-talep dengesinde tutmaya ve aldığımız sipariş özelinde işçilik gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz.

Bu sektörde tecrübelerinizin ve başarılarınızın yanı sıra farklı bir branşa doğru bir yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor musunuz?

İş gamımızda sadece promosyon ürünler yok. Takım elbise, kravat, gömlek, pantolon gibi ürünlerinin dahil olduğu bir mağaza yapılanmamız da var. Bu alanda da önümüzdeki dönemde farklı üretimlere girmeyi ve farklı alanlara yönelmeyi hedefliyoruz.

Üretim anlamında farklı lokasyonlarda çalışıyorsunuz. Yer değişikliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

Planlarımız dahilinde merkezimiz aynı yerde kalmaya devam edecek ancak idari personellerimizin ve şapka imalatının olduğu kısımda bir değişiklik gerçekleştireceğiz. Bunu da gerçekleştirmemizin amacı kurumsal görünümümüze prestij katacağına olan inancımız. Daha derli toplu bir iş operasyonu gerçekleştirmek gelecek plandaki ilk hedefimiz. Bu anlamda da yatırımlarımızı sürdüreceğiz.

Geniş bir ürün portföyüne sahipsiniz. Firmalar tarafından hangi ürünler daha sıklıkla tercih ediliyor?

Sektörlerden örnek vererek açıklamak gerekirse; tarım firmaları genelde şapka, yelek, tişört gibi ürünlere yönelik siparişlerde bulunuyorlar. Yapı-kimya sektöründen firmalarla anlaşma gerçekleştiriyorsak genellikle tişört ve sweat alımı yaparlar. Mermerciler ise korunaklı bir ürün olması itibariyle tulum alımı sağlarlar. Yıllık ortalama 40 fuarda katılımcı olarak yer alıyoruz ve siparişlerimizin bir ağı da bu fuarlar oluyor. Promosyon fuarlarına da sıklıkla katılım sağlamaya özen gösteriyoruz ve bu fuarlar bizim genelde tabiri caizse derbi maçlarımız niteliğinde oluyor. Bu tarz fuarlara hazırlığımız daima daha özenli ve tertipli oluyor.

İhracata karşı tutumunuz nasıl? Sadece iç pazara mı hitap etmeyi tercih ediyorsunuz?

İhracata da yüksek önem veren bir firmayız. Ürün gelişimi açısından da ihracata yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ciromuzun yaklaşık %30’unu da ihracat ayağı oluşturuyor. Takım elbise, kravat, gömlek, pantolon gibi ürünlerin çoğunu da daha çok Ürdün, Katar gibi Arap ülkelerinden tercih ediliyor. Yurt genelinde promosyon ürünlerde ilk 10 firmanın içerisinde yer alıyoruz. Bununla birlikte ihracatta da büyümeye ve gelişmeye daima özen gösteriyoruz. Bu zamana kadar tüm ihracat işi yaptığımız müşterilerimiz de bizlerin kalitesine ve kaliteli ürün gamına güvenerek iş yapmışlardır.