Zeytinyağı Sektöründe Hedef Tüketimi Artırmak

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, zeytinyağı tüketimini artırmak amacıyla yürüttüğü çalışmalar için ‘kamu spotu’ desteğinden sonra RTÜK onayını da aldı.

Türkiye’de 1,8 kg. seviyesindeki zeytinyağı tüketimini 5 kg. seviyesine çıkarmak isteyen zeytincilik sektörü, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi’nin öncülüğünde sektörün güç birliği ile kamu spotu çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, Aydın Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Odası, Aydın Sanayi Odası, Akhisar Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Borsası, Ayvalık Ticaret Odası, İstanbul Ticaret Borsası, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifleri Birliği ile Ticaret Odası ve Borsa Başkanları ve Komili, Kristal, Yudum markalarının sahipleri ile diğer özel sektör firmalarının temsilcileri Aralık ayında bir araya gelerek kamu spotu ile ilgili çalışmalara başlamış, spotun çekimi için Ocak ayında tamamlanmıştı.

Türkiye’de zeytinyağı tüketimini arttırmak için spotun önemli bir destek sağlayacağını belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ; “Zeytin ve zeytinyağı sektörü olarak söz konusu kamu spotu ile önemli bir güç birliğine imza attık. 2023 yılında 650 bin ton zeytinyağı ve 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretimine ulaşacağız. Üretimimizi katma değere dönüştürmek için güçlü bir iç piyasaya da ihtiyacımız var. Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitemiz ile iç tüketimi arttırmak için kamu spotumuzu hazırladık ve RTÜK onayını da aldık. Aldığımız bu onayla sektörümüzün gücüne güç katmayı amaçlamaktayız” dedi.

Kamu spotunun 230 TV, 93 radyo kanalında yayınlanması için RTÜK onayı alındı

ZZTK Başkanı M. Kadri Gündeş, 2009 yılında iç tüketimi arttırmak için ZZTK’nın tanıtım filmleri hazırlattığını, kamu spotu için de 2014 yılı Haziran ayından beri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve RTÜK ile çalışma yürüttüklerini, RTÜK tarafından çıkarılan tavsiye kararı ile ulusal kanallarda ücretsiz olarak yayınlandığını hatırlattı. Gündeş, “Aldığımız RTÜK onayıyla ZZTK kamu spotu Türkiye’de 230 TV, 93 radyo kanalında yayınlanacak. Böylece Türk zeytinyağının bilinirliğine ve tüketiminin artmasına büyük katkı sağlayacağız” şeklinde konuştu.

ZZTK Başkanı M. Kadri Gündeş, yayınlanacak kamu spotu sayesinde Türksat uydularından yayın yapmakta olan Türk kanalları aracılığı ile Avrupa, Kuzey Afrika, Arap Yarımadası, Ortadoğu ve Çin’in batısında yer alan ülkelerde de gösterileceğini, bu sayede, Türk zeytin ve zeytinyağının dış tanıtımına da önemli katkılar sağlanacağını belirtti.

Bunları da beğenebilirsin