Yurdusar EİMA Fuarı’nda Yeni Pazarlar Hedefliyor

BurTarım 2014 Fuarı’nda ürünlerini Bursalı çiftçilere tanıtan Yurdusar Tarım Makinaları A.Ş. İtalya’nın Bolonya şehrinde düzenlenecek EIMA 2014 Fuarı’na hazırlanıyor.

Sahip olduğu tecrübeyle parçalarının büyük bölümünü kendi bünyesinde üreten Yurdusar Tarım Makinaları A.Ş. yarım asırdan fazla süredir çiftçilere hizmet sunuyor. BurTarım 2014 Fuarı’nda standını ziyaret ettiğimiz Yurdusar Tarım Makinaları A.Ş. Genel Müdürü Bertan Şensarı EIMA Fuarı’nın önemine değindi ve “Makinalarımızın Avrupa’da üretilen makinalarla rekabet edebileceğine inanıyoruz” dedi.

Öncelikle firmanızdan bahseder misiniz?

Firmamız dedem Ebubekir Şensarı tarafından 1951 yılında kurulup çeşitli tarım makinaları imalatına başlamıştır. Su tribünleri imalatı ile faaliyetlerine başlayan Yurdusar Tarım Makinaları, çiftçilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda ürün yelpazesini geliştirerek yılların verdiği tecrübeyle kaliteli makinalar üretmeyi kendisine görev bilmiştir. 1974 yılında Menderes’te kurulan fabrikamızla beraber üretim adetlerimizde ve kapasitemizde ciddi bir artış olmuş ve şirket Türkiye’de büyük bir pazar payına sahip olmuştur. 1993 yılında Yurdusar Çelik Döküm Fabrikası’nı kurarak makinalarımızın üzerindeki parçaların büyük bir bölümünü kendi bünyemizde üretmeye, kullanmaya ve yedek parça olarak çiftçimize ve aracı bayilerimize ulaştırmaya başladık.

Ürün gamınız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız ağırlıklı olarak toprak işleme makinaları üretmektedir. Rotovatör ve rototiller grubu ana imalatımızı oluşturmaktadır. Bunların yanında sap parçalama makinası, sıra arası çapa makinası, toprak burgusu, tamburlu çayır biçme makinası, arka yükleyiciler, çizel grubu ve kazayağı grubu imalatlarını da yapmaktayız. Bunun yanında toprak işleme grubunda bölgelere has özelliklerde olan makinaları da üretip çiftçimize sunmaktayız. Yılların verdiği tecrübe ile ürettiğimiz makinaları bayilerimiz aracılığıyla Türkiye pazarına dağıtmanın dışında aynı zamanda pancar kooperatifleri ve çoğunluk olarak tarım kredi kooperatifleri aracılığı ile makinalarımızı yurt dışına ihraç ediyoruz. Makinalarımızın her türlü yedek parçasını çiftçimize en kısa sürede ulaştırmak için bayilerimiz ve fabrika servis grubumuz gereken gayreti göstermektedir. Servis konusunda her bölgede yetkili arkadaşlarımız en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır.

BurTarım Fuarı’nda hangi ürünlerinizle yer alıyorsunuz?

BurTarım Fuarı’na fabrikamızın ana imalatı olan rotovatör ve rototiller grubumuz ,sap parçalama grubumuz, sıra arası çapa makinalarımız ile katılmayı uygun bulduk. Aynı zamanda bu sene İtalya’da gerçekleşecek EIMA fuarına katılacağız.

İthalat-ihracat yaptığınız ülkeler var mı? Hedefinizde hangi pazarlar yer alıyor?
Firma olarak ithalat yapmıyoruz. İhracat yaptığımız ülkeler arasında ise KKTC, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, Azerbaycan bulunmaktadır. Tabii ki firma olarak bu yıl düzenlenecek EIMA Fuarı’ndan beklentimiz büyük. Makinalarımızın Avrupa’da üretilen makinalarla rekabet edebileceğine inanıyoruz. EIMA gibi kapsamlı ve profesyonel bir fuarın firmamıza çok şey katacağını düşünüyoruz.

Türkiye’deki tarım makinaları sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Yurt içi pazarı hedefleriniz nelerdir?

Ülkemizdeki tarım makinaları sektörü çok rekabetçi bir hal almış durumda. Rekabet bazı zamanlarda gerekli ve keyifli bir durum. Fakat Türkiye pazarında rekabet biraz farklı gerçekleşiyor. Biz ve bizim gibi yıllardır bu iş ile uğraşan firmalar kaliteden ödün vermek istememeleri sebebiyle bu rekabete girmekten kaçınıyor. Son yıllarda Türkiye’de merdiven altı üreticiler artmaya başladı. Bu sebeple kalitesi yüksek olan firmalar kendilerini yurtdışı pazarlarına açmaya başladılar. Türkiye piyasasında oturmuş bir pazarımız var. Hedefimiz bu pazarı en iyi şekilde korumak ve çiftçimize en iyi şekilde hizmet etmektir.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Derginizde firmamıza yer verdiğiniz için öncelikle sizlere teşekkür etmek istiyorum. Yurdusar Tarım Genel Müdürü olarak eklemek istediğim; çiftçimizin bizim için ne kadar değerli olduğudur. Yurdusar Tarım Makinaları A.Ş. olarak 45 seneyi aşkın bir süredir çiftçimizin yanındaydık ve her zaman da sahip olduğumuz tecrübe ile onların ürün kalitelerini arttırmak için buradayız. Firma olarak biliyoruz ki çiftçimiz varsa biz varız. Bu yüzden her zaman çiftçimizin yanında, makinalarımızın arkasındayız.

Bunları da beğenebilirsin