Bu yıl pamuk üretiminde yüzde 20 artış bekliyoruz

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Türkiye’nin 1 milyon 600 bin ton lif pamuk ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bunun geçen seneki rakamlarla 580 bin tonunu Türkiye üretti ve 1 milyon tonun üzerinde pamuk ithal edildi. Bu sene yüzde 20 civarında pamukta artış olmasını, yani 720 bin tonun üzerine çıkmasını bekliyoruz. Destekler artarsa çiftçimiz eskisi gibi ekim yapmaya devam edecektir” dedi.

Doğru, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren havza bazlı destekleme modeline geçildiğini anımsattı. Belirlenen toplam 941 ilçenin her birinin ayrı bir havza kabul edildiğini ve bu ilçelerde ön plana çıkacak ürünler üzerinden fiyat-fark desteklemesi yapılacağını kaydeden Doğru, şöyle konuştu: “Toplam 21 ürün desteklenecek. Adana’da da her bir ilçe bir havza kabul edilerek her ilçedeki ekim yapılan belli başlı ürünler belirlendi. Adana’da bizim ön planda ekilmesini istediğimiz ürünler özellikle Seyhan, Yüreğir, Karataş, Ceyhan gibi büyük ova içerisinde pamuk, soya, mısır, yem bitkileri ve buğday. Zaten yem bitkileri ve buğday, Türkiye’deki 941 havzanın hepsinde destekleniyor. Diğer ürünler de su ve toprak yapısına göre tespit edildi.”20160923_108845

Adana’da ekim nöbeti yapma açısından pamuk, mısır ve soyanın ön plana çıktığına dikkat çeken Doğru, “Dünyada ve Türkiye’de oluşan fiyatlar sonucunda bu sene pamuk ekiminde hem Ege’de hem de Çukurova’da bir miktar artış bekleniyor. Pamuğun fazla ekilmesi en çok mısırı etkiledi. Mısırda düşüş yarattı”dedi.

Çukurova’nın pamuğa dönmesi gerektiğini ifade eden Doğru, “Hem toprağın sürekli mısır ekilmesinden dolayı yorulmasını önlemek açısından hem de mısır üretenler açısından faydası var; çünkü o zaman mısır arzı fazla olmayacak ve fiyatlar da daha dengeli oluşacak. Türkiye’de şu anda 1 milyon 600 bin ton lif pamuk ihtiyacı var. Bunun geçen seneki rakamlarla 580 bin tonunu Türkiye üretti ve 1 milyon tonun üzerinde pamuk ithal edildi. Bu sene yüzde 20 civarında artış olmasını, yani 720 bin tonun üzerine çıkmasını bekliyoruz. Gelecek yıllarda hem desteklerin artması hem de çiftçinin daha fazla kazanması sonucunda, bu üretimin 90’lı yıllarda olduğu gibi 1 milyon tonlara yükselmesini bekliyoruz. Şu anda tüketimin yüzde 45’ini üretimle, yüzde 55’ini ithalatla karşılıyoruz. Destekler artarsa çiftçimiz eskisi gibi ekim yapmaya devam edecektir” açıklamasını yaptı.

‘Buğday fiyatları yüksek açılacak’

Adana’da şu an mısır ekiminin neredeyse bittiğini, soya ve pamuk ekimlerinin ise başlamak üzere olduğunu aktaran Doğru, şunları ekledi: “Adana buğdayda Türkiye’deki toplam üretimin yaklaşık yüzde 6’sını üretiyordu. Fakat bu sene buğday ekiminin geçmiş yıllara göre az olduğunu görüyoruz. Adana her türlü ürün ilk turfanda hasat edildiği için fiyatlarının da oluştuğu bir bölgedir. Buğday yine ilk hasat edileceği için fiyat burada oluşacak ama az üründen dolayı fiyatların da yüksek açılmasını bekliyoruz. Ayrıca Rusya’dan ithalatın durdurulmasının da fiyatların yüksek açılması yönünde etkisi olacağını düşünüyorum.”

Kaynak: www.dunya.com

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap