Yerli Dizel Motor Üretimi için Çalışmalara Başlandı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yıllık yaklaşık 3 milyar dolar dış ticaret açığına sebep olan dizel motor ihtiyacının yerli üretimle karşılanması yönünde çalışma başlattı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli dizel motor üretiminde rol oynayabilecek sanayi kuruluşları ile bir araya geldi. Toplantıda ülke ihtiyaçları değerlendirilirken, sanayi kuruluşları arasındaki muhtemel işbirliği imkânları masaya yatırıldı. Bakanlığın ve TÜBİTAK’ın Ar-Ge destekleri ile işbirliğine ortam oluşturan “Kümelenme Destek Programı” için prensip kararı alınırken, bir “Motor Mükemmeliyet Merkezi” oluşturulması için ön hazırlıkları yapacak “Motor çalışma grubu” oluşturulmasına karar verildi. Motor çalışma grubu Bakanlığın koordinesinde alanda deneyimli bir akademisyenin başkanlığında özel sektör temsilcilerinden oluşacak.

Makina ve traktör üreticilerini yurt dışına bağımlı olmaktan kurtaracak yerli dizel motor üretimi ile Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücünün daha da artırılması planlanıyor. Çin ve Hindistan’ın ardından en büyük üçüncü büyüyen iş makinaları pazarı olan Türkiye, yaklaşık 1,8 milyon traktör parkı ile yerli üreticilere büyük fırsatlar sunuyor. Yılda 60 bin adetlik traktör pazarının, eski traktörlerin yenilenmesi ile çok daha büyüyeceği öngörülürken tank ve hızlı taşıyıcıların yanı sıra denizcilik uygulamalarında da yerli motorların kullanılacak olması savunma sanayine de güç katacak.

“Global şirketlere bağımlı kalmayalım”
Toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyada tekel olan global şirketlerin ürettiği motorlara bağımlı kalınmaması gerektiğini vurgulayarak, yerli dizel motor alanında üreticilerin kümelenme yoluyla işbirliği yapmasını istedi. Işık, dünyaya motor parçası üreten yerli firmaların büyük düşünmesi gerektiğine işaret ederek, “Güçlerimizi birleştirip, devlet desteğini de arkamıza alarak motor üretimiyle ilgili bir yapı oluşturabilir, önce kendi ihtiyacımızı karşılayıp sonra da dünyayla rekabet edebilecek noktaya gelebiliriz” dedi ve şöyle devam etti:
“Ar-Ge pahalı bir iş. Sizlerin şu anda tek başınıza bunun altından kalkmanız zor. Burada birlikte Ar-Ge çalışması yapabiliriz. Üretim ve Ar-Ge mükemmeliyet merkezi kurma noktasında beraber olabiliriz. Birlikte iş yapma kültürü olmazsa devlet ne türlü destek verirse versin sonuç çıkmaz. Bireysel başarılarımızı kollektif başarıya nasıl dönüştürürüz buna odaklanalım.”

Ağır ticari araçlarda, iş makinalarında, traktörlerde, askeri araçlarda, jeneratör tarzı makinalarda ve denizcilik uygulamalarında yoğun olarak kullanılan dizel motorlardan yılda ortalama 150 bin adet ithal ediliyor. Dünyada en büyük motor üreticilerinin başta döküm olmak üzere birçok girdisi yerli üreticiler tarafından sağlanıyor.

Bunları da beğenebilirsin