WELTEC BIOPOWER Develops Innovative Analysis Procedure for Biogas Substrates

WELTEC is involved in a research project to establish a new procedure that will
solve this problem. The project is subsidised by the German Federal Ministry of Food and Agriculture(BMEL) via Fachagentur Nachwachsende Rohstoffe e.V. (Agency for renewable resources). In collaboration with HAWK, the Göttingen University of Applied Sciences and Art, WELTEC is developing a quick, reliable and inexpensive procedure for identifying inhibitors in input substances.
For this, various feedstocks are first examined in the WELTEC lab in Vechta and at HAWK in Göttingen with the help of the Ankom system. This system delivers precise information on the gas production. Moreover, the change of the acid spectrum is monitored while deliberately adding inhibitors. The resulting target curves will henceforth be compared with the gas production curves of substrates. This comparison is to reveal whether the substrate contains any inhibitors. Previously, the aerobic four-plate inhibitor test used to be employed for identifying inhibitors. Actually, this test is designed for the dairy industry and does not reflect the conditions in the digester. Therefore, the test results are not as authoritative as required. With the new anaerobic procedure, results are to be available after three days. In this way, biogas plant operators will be able to determine the quality of their input materials precisely, speedily and inexpensively.
„The need and demand are on hand. Currently, there is no quick and reliable way to identify such potential
process disruptions, though this would be vital to avoid unscheduled downtimes of biogas plants“, explains Sabine Lampe, graduate biologist and supervisor of the research project at WELTEC BIOPOWER.This is what made WELTEC and HAWK initiate the project, in which the Fraunhofer UMSICHT Institute in Oberhausen and Berlin-based analytics specialist aokin are also involved. „Based on this innovative procedure, biogas plant operators will be able to decide faster whether to buy offered silage or liquid manure or whether to use a certain batch of their own slurry“, explains Sabine Lampe. She adds that it would also be possible for substrate providers to use this quick test to furnish vidence of the quality of their product.
pic 2 WELTEC - Laboratory


 

WELTEC BIOPOWER, Biyogaz için Yenilikçi Analiz Prosedürünü Geliştiriyor

WELTEC BIOPOWER’ın biyolojik bölümü biyogaz uzmanı Almanya’nın Vechta kentinde, biyogaz substratlardaki inhibitörleri tanımlamak için hızlı bir test geliştiriyor.

Kütle verimli biyogaz üretimini engelleyen maddeler vardır. Örneğin, küçük bir miktar silajda böyle bir olumsuz etkiye neden olan maddeler için, amonyum, bakır, çinko, ilaçlar ve

Dezenfektanlar sıklıkla bulamaç ve gübrede inhibitörler olarak tanımlanır. Bu maddelerin izleri bile sindiricideki bakterilere zararlıdır ve dolayısıyla sindirim sürecine ters etki yapar.

Bu nedenle, maddelerin transferinden önce bu önleyicilerin belirlenmesi gereklidir.

Aralık 2016’dan bu yana, WELTEC yeni bir prosedür oluşturmak üzere bir araştırma projesinde yer almaktadır;

Bu problemi çözecek Proje, Alman Federal Gıda ve Tarım Bakanlığı tarafından desteklenir. Göttingen Uygulamalı Bilimler ve Sanat Üniversitesi ve WELTEC ile hızlı, güvenilir ve girdi maddelerindeki inhibitörleri tanımlamak için ucuz yöntemdir. Bunun için, çeşitli hammadde ilk olarak Vechta’daki WELTEC laboratuvarında ve Göttingen’de  ankom sisteminin yardımı ile olan bu proje gaz  üretimi hakkında bilgiler verir.

Aslında bu test süt endüstrisi için tasarlanmıştır ve sindiricinin koşullarını yansıtmaz. Bu nedenle, test sonuçları yetkili değildir. Yeni anaerobik prosedürle, sonuçlar üç gün sonra elde edilebilir. Böylece, Biyogaz tesis operatörleri girdi malzemelerinin kalitesini kesin, hızlı bir şekilde ve ucu bir yolla belirleyebilmektedir.pic 3 WELTEC - BMEL_logo

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap