Vodafone, Tarım Akademisi ile Ermenekli Çiftçinin Yanında

Ermenek’te yaşanan elim maden kazasından sonra bölgede alternatif istihdam ve gelir olanaklarını hayata geçirecek “Ermenek Vodafone Tarım Akademisi” Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından açıldı.

Daha iyi bir gelecek için Türkiye’de iletişim teknolojileriyle herkese ilham vermeyi hedefleyen Vodafone, çifte sorumluluk anlayışıyla sosyal ihtiyaç haritasında yer alan açıklara çözümler sunmaya devam ediyor.

Türkiye Vodafone Vakfı (TVV), Ermenek Belediyesi ve Tarım Bilincini Geliştirme Derneği (TABİDER) işbirliğiyle hayata geçirilen “Ermenek Vodafone Tarım Akademisi” ile bölgenin tarımsal zenginliğini değerlendirmeye yönelik çiftçilik eğitimi verilerek yeni bir gelir kaynağı yaratılması hedefleniyor. 2 ay boyunca fidan, seracılık ve bölgede çokça bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler konularında toplam 120 saatlik eğitimi tamamlayan çiftçiler, mobil iletişim teknolojileri desteğini de alarak, ürünlerini pazarlama fırsatı bulabilecek.

İlk yılında 100 çiftçiye erişilmesi hedeflenen Ermenek Vodafone Tarım Akademisi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karaman Valisi Murat Koca, Ermenek Kaymakamı Eyyüp Güngör, Ermenek Belediye Başkanı Uğur Sözkesen, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt ve Tarım Bilincini Geliştirme Derneği (TABİDER) Başkanı Coşkun Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşen törenle hizmete açıldı.

Açılış konuşmasını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, şunları söyledi:

“Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Türkiye’de son yıllarda çok önemli gelişmeler oldu. Bu alanda dünya ortalamasının yaklaşık üç katı üzerinde bir büyüme hızına sahibiz. Bilgi ve iletişim alanında hizmet veren operatörlerimiz de son yıllarda çok önemli gelişmeler gösterdiler. Operatörlerimiz çok önemli sosyal destek projeleri başlattılar. Bu kapsamda bugün Ermenek’te bir tarım akademisinin kurulması bizler açısından gurur verici bir hadise. Vodafone, bu projeyle hem kendi işletmecilik hizmetlerini verecek, hem de vatandaşlarımızla sosyal yönden bütünleşme imkânı bulacak. Vodafone’u bu girişimi nedeniyle kutluyorum. Ermenek’te yaşayan çiftçilerimiz bu akademide eğitime tabi tutulacak ve daha verimli çalışmanın arayışı içinde olacaklar. Vodafone, bu akademi sayesinde dünyadaki en son gelişmeleri çiftçilerimizle paylaşacak ve çiftçilerimizi daha modern tekniklerle tarım yapma imkânına kavuşturacak. Vodafone’a böyle bir tarım akademisi kurması ve çiftçilerimize eğitim programı düzenlemesi nedeniyle teşekkür ediyorum. Ermenek Vodafone Tarım Akademisi’nin Ermenekli çiftçilerimizin daha verimli ve daha kaliteli üretim yapmasına vesile olmasını temenni ediyorum.”

Gökhan Öğüt: “Bölge ihtiyacına cevap vereceğine inandığımız bir proje hazırladık”

Vodafone Türkiye’nin “Dijital Dönüşüm Hareketi” çerçevesinde yalnızca teknoloji yatırımlarını değil bu dönüşümde kaldıraç etkisi sağlayacak sosyal ve hizmet yatırımlarını da önemsediklerini belirten Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, şunları söyledi:

“Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında geliştirdiğimiz projelerle, Türkiye’nin her yerinde gelişimin öncüsü olmak için çalışıyor, teknolojiyi halkımızın hizmetine sunuyoruz. Ermenek’e yaptığımız ziyaretlerimiz neticesinde bölgemizin ihtiyacına cevap vereceğine inandığımız bir sosyal sorumluluk projesi hazırladık. ‘Ermenek Vodafone Tarım Akademisi’ ile Ermenek ve bölgemize yeni istihdam ve gelir alanları yaratacağımıza ve ülkemizin tarımsal değerlerini yeni çiftçiler yetiştirerek önemli noktalara getireceğimize inanıyoruz.”

Vodafone Çiftçi Kulübü milyonlara ulaştı

Vodafone Türkiye’nin 2009 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle hizmete sunduğu ve bugüne kadar 1 milyonu aşkın çiftçiye ulaşan Vodafone Çiftçi Kulübü programı, tarımsal ve kırsal kalkınmaya katkıda bulunarak tarımda dijital dönüşümü sağlama hedefiyle, çiftçilerin sosyal ve ekonomik hayata eşit katılımına destek oluyor. Türkiye’de ilk kez Vodafone tarafından başlatılan ve sektöre öncü olan bu programla, ayrıcalıklı tarife ve kampanyalardan, kırsal alanda su kullanımı ve tarımsal verimlilik hakkında bilinçlendirme çalışmalarına kadar uzanan geniş bir çözüm ve hizmet yelpazesi sunuluyor. Vodafone Çiftçi Kulübü üyeleri bugüne kadar, Çiftçi Haber Paketi ile 88 ürün çeşidine özel içeriklerden şimdiye kadar 966 farklı ilçeden 1,2 milyon kişi yararlandı, 1,1 milyon farklı içerik paylaştı ve 730 milyon SMS gönderdi. Çiftçi İlan Servisi ile ise 35 bin ilan gönderimi yapıldı.Çiftçi Tırı ile 200 bin km yol katedildi, 406 ilçe/köy ziyaret edildi ve 9 milyon kişiye ulaşıldı. Çiftçi Kılavuzu 11 bin kullanıcı tarafından indirildi.

Bunları da beğenebilirsin