Vodafone Çiftçi Kulübü Yeni Dönemine Antalya’dan Start Verdi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla gerçekleşen Vodafone Çiftçi Kulübü’nün yeni dönem açılışı Antalya Küçükköy’de yapıldı. Türkiye’de çiftçilere odaklı ilk sosyal iş modeli olarak geliştirilen Vodafone Çiftçi Kulübü, hizmete sunulduğu 2009 yılından bu yana 1,3 milyon çiftçiye ulaşarak, yıllık 140 milyon dolar verimlilik sağladı. Hızlı büyümesini sürdürerek bu yıl itibarıyla 5 Vodafone ülkesinde daha kullanılmaya başlanan Vodafone Çiftçi Kulübü, Vodafone Çiftçi Eğitim Tırı ve yeni eklenen Vodafone Mobil Tarım Ekibi ile köyleri gezerek son bir yılda doğrudan ulaştığı çiftçi sayısını önümüzdeki yıl iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Dijital dönüşüm vizyonu doğrultusunda Türkiye’de tarımsal ve kırsal kalkınmaya katkıda bulunmayı hedefleyen Vodafone, 2009 yılında çiftçilere odaklı ilk sosyal iş modeli olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın himayesinde hayata geçirdiği Vodafone Çiftçi Kulübü programını geliştirmeye devam ediyor. Bugüne kadar 1,3 milyon çiftçiye ulaşarak yılda 140 milyon dolar verimlilik sağlayan Vodafone Çiftçi Kulübü, bu yıl itibariyle “tarımda Türk reçetesi” olarak 5 Vodafone ülkesinde daha kullanılmaya başlandı. Finansal erişim, bilgiye erişim ve pazarlara erişim konularında yeni işbirliklerine hazırlanan Vodafone, Vodafone Çiftçi Eğitim Tırı ve programa yeni eklediği Vodafone Mobil Tarım Ekibi ile köyleri gezerek son bir yılda doğrudan ulaştığı çiftçi sayısını önümüzdeki yıl iki katına çıkarmayı hedefliyor. Vodafone Çiftçi Kulübü kapsamında yapılan çalışmalar ve programın yeni dönem yol haritası; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Antalya Valisi Muammer Türker ve Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt’ün katılımıyla Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Küçükköy’de düzenlenen toplantıda paylaşıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker konuşmasında, Bakanlık olarak tarım sektörünü vizyoner bir anlayışla ele aldıklarını belirterek, bu kapsamda Türkiye’de tarım sektörüne ayrılan destekleri 5 kattan fazla artırdıklarını ve 1,8 milyardan 10 milyar liraya çıkarttıklarını söyledi. Tarım sektöründe artık bilgi ve teknolojinin daha fazla kullanıldığını ifade eden Eker, “Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi (TARSEY) projesiyle 40’ın üzerinde veri tabanını entegre ettik ve çiftçiye bu veri tabanı üzerinden bilgi veriyoruz. Ayrıca Türkiye’deki bütün tarım arazilerini bir destekleme modelinde bir araya getirdik. Şu anda hangi tarım alanında hangi ürünün, hangi verimlilik düzeyinde yetiştirildiğini biliyoruz. Vodafone ile 3G teknolojisi üzerinden işbirliği yaptık. Türkiye geneline 400 tarım uydu istasyonu kurduk. O uydu hem insan yüzünü tanıyor hem ölçüm yapıyor hem konuşabiliyor hem duyuyor hem de görüntü kaydı yapıyor. Bu sayıyı bin 200’e çıkaracağız. Tüm bu çalışmalar sonucunda 10 yıl önce 23 milyar dolar düzeyinde bulunan tarımsal hasılamız bugün 60 milyar dolara çıktı. Bu tarımsal hasıla ile dünyada 12. sıradan 7. sıraya yükseldik. Avrupa’da ise birinci sıradayız” diye konuştu.

Vodafone Çiftçi Kulübü’nü kurulduğu 2009 yılından beri bildiğini ve desteklediğini anlatan Eker şunları söyledi: “Tarım sektöründe teknoloji kullanımının giderek artacağını öngörerek yaptığımız bu işbirliği çok önemli sonuçlar verdi. Tarım sektörünün bundan sonra da teknolojinin imkanlarından yararlanarak daha büyük bir sektör olacağına inanıyoruz. Vodafone Çiftçi Kulübü’nün dünyanın 5 ülkesinde daha uygulanmaya başlaması ve ödüller kazanması da bu projenin doğruluğunu ispatlıyor.”

Gökhan Öğüt: “Tarım sektöründe dijitalleşmeye önem veriyoruz”
2023 yılına gelindiğinde tarımsal ekonomik büyüklük itibariyle dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer almayı hedefleyen Türkiye’nin bu vizyonuna katkıda bulunmayı bir sorumluluk olarak benimsediklerini belirten Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt ise şöyle konuştu:

“Vodafone olarak, 2009 yılında bizzat Bakanımız Mehdi Eker ve Bakanlığımızın himayesinde hayata geçirdiğimiz Vodafone Çiftçi Kulübü’nü Türkiye’de stratejik segment olarak önceliklendirdik. Bu projeyi ortaya koyarken, Bakanlığımızın, Türkiye’yi bölgesinde lider, dünyada küresel aktör haline getirme vizyonuna ulaşabilmek için belirlediği tarımsal ve ekolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlama ve kırsal alanda yaşam standardını yükseltme misyonlarından ilham aldık. ‘Vodafone Çiftçi Kulübü, çiftçinin daima yanında’ diyerek çıktığımız yolda 6 yıldır emin adımlarla ilerliyoruz. Programımız kapsamında çiftçimizi bir yandan doğru bilgiyle anında buluşturarak verimliliğini artırırken, bir yandan da daha çok alıcı ile buluşturarak kazancını artırıyoruz. Bugün sayıları 900 bini aşan Vodafone Çiftçi Kulübü üyeleri, iş süreçlerini daha etkin şekilde yöneterek verimlilik ve tasarruf sağlamaya yönelik önemli avantajlara sahip oluyor.”

“Dünyaya örnek olduk”
Vodafone Çiftçi Kulübü’nün “tarımda Türk reçetesi” olarak dünyaya açıldığını ifade eden Öğüt, “Programımız, bu yıl itibariyle, Hindistan, Gana, Kenya, Tanzanya ve Yeni Zelanda olmak üzere 5 Vodafone ülkesinde daha kullanılmaya başlandı. Böylece Vodafone Çiftçi Kulübü, Vodafone Türkiye’nin global pazara kazandırdığı ilk sosyal iş modeli de oldu. Programımızın, Türkiye’de olduğu gibi bu ülkelerde de çiftçilerin dijital dönüşümüne önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Öğüt, Vodafone Çiftçi Kulübü’nün gelecek hedeflerini ise şöyle özetledi: “Vodafone Çiftçi Kulübü programımız, ileri genişbant teknolojilerinin gücüyle sürekli büyümeye ve gelişmeye devam edecek. Bu kapsamda, Vodafone Çiftçi Kulübü’ne eklediğimiz Vodafone Mobil Tarım Ekibi ile tarımsal bilgiyi Türkiye’nin her köşesine ulaştıracağız. Türkiye’nin dört bir yanını gezen Vodafone Çiftçi Eğitim Tırı’nın yeni turunu Antalya’dan başlatacağız. Bu sayede, son bir yılda köylere giderek doğrudan ulaştığımız çiftçi sayısını önümüzdeki yıl iki kat artırmayı hedefliyoruz. Vodafone Çiftçi Kılavuzu mobil uygulamamızın yenilenen yüzü sayesinde çiftçilerimize daha kolay kullanım imkânı sunacağız. Yakın zamanda duyuracağımız işbirlikleri ile finansal erişim, bilgiye erişim ve pazarlara erişim konularında çiftçilerimize destek vermeye devam edeceğiz.”

6 yılda milyonlarca içerik paylaşıldı, binlerce ilan verildi
Çiftçilerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda her biri ilk kez Vodafone Türkiye tarafından sunulan hizmetlerden oluşan Vodafone Çiftçi Kulübü, son 6 yılda önemli başarılara imza attı. Hava durumundan hal fiyatlarına, hastalık uyarılarından ilaçlama ipuçlarına, pek çok tarımsal bilgiye SMS üzerinden kolayca ulaşma imkânı sağlayan Çiftçi Haber Paketi ile 88 ürün çeşidine ve 966 ilçeye özel içeriklerden şimdiye kadar 1,3 milyon kişi yararlandı. Çiftçi Haber Paketi üzerinden 1,1 milyon farklı içerik paylaşılırken, 730 milyon SMS gönderildi. Diğer yandan, çiftçilerin tek bir kısa mesajla ücretsiz ilan vererek tüm Türkiye’ye tarım ürünlerini gerçek değerinde ve aracısız satma imkânı veren Çiftçi İlan Servisi üzerinden 35 bin ilan gönderimi yapıldı. Çiftçi ihtiyaçları doğrultusunda köylerde eğitim veren ve üretkenliğin artırılabilmesi için mobil servislerin faydalarının anlatıldığı Vodafone Çiftçi Eğitim Tırı ile de 495 ilçe/köy ziyaret edildi ve 5 milyon kişiye ulaşıldı. 250 bin kilometre yol kat eden Çiftçi Tırı, böylece dünyanın çevresini 6 kez dolaşmış oldu. Ayrıca, çiftçilere 5 günlük ilçe bazlı hava durumu, kategori bazlı sektör haberleri, detaylı ürün fiyat bilgileri, ücretsiz ve kolay ilan verme olanağı sunan Vodafone Çiftçi Kılavuzu mobil uygulaması 13 bin kullanıcı tarafından indirildi. Çiftçi Sağlığı paketinden ise 21 bini aşkın çiftçi yararlanıyor.

Çiftçiye tarlada özel hizmet
Vodafone Çiftçi Kulübü’ne eklenen ve ziraat mühendisleri ile veteriner hekimden oluşan Vodafone Mobil Tarım Ekibi vasıtasıyla çiftçilere yerinde özel hizmet verilecek. Mobil Tarım Ekibi’ni taşıyacak olan ve dijital toprak ve su analiz kitlerinin yanı sıra toprak analiz ve gübre öneri yazılımı barındıran minibüs sayesinde, gerek görüldüğünde tarladan alınan toprak numuneleri hızlı bir şekilde test edilerek sonuçlar bilgisayar yardımı ile değerlendirilecek ve verimlilik artışı için en uygun öneriler sunulacak. Bu çerçevede, çiftçilere toprak tahlili sonrasında doğru gübre uygulaması ile %30’a varan oranlarda tasarruf yapılabileceği anlatılacak. Çiftçiler, somut tedavi önerileri için ise bölgesel İlçe Tarım Müdürlüklerine ve Ziraat Odalarına yönlendirecek. Diğer yandan, bölgedeki çiftçi örgütlerinden gelen talepler doğrultusunda rotasını belirleyen Vodafone Çiftçi Eğitim Tırı da yeni turuna Antalya’dan başlayacak. Her yıl 100’ü aşkın köyde çiftçilerle buluşan Eğitim Tırı, Antalya’da 10 gün kaldıktan sonra Denizli, Muğla ve Samsun’un köylerini ziyaret edecek.

Bunları da beğenebilirsin