Vodafone Akıllı Köy’ün tercihi Massey Ferguson oldu

Vodafone ve TABİT işbirliğiyle Aydın’da hayata geçirilen ve geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştirerek çiftçilerin ekonomik, çevresel ve sosyal gelişimine, dolayısıyla kırsal alanda sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmayı hedefleyen Vodafone Akıllı Köy’de iş ortaklıkları devam ediyor. 160 yılı aşkın bir süredir dünyanın lider traktör markalarından biri olan ve küresel hasat makineleri sektöründe bir güç haline gelen Massey Ferguson, teknolojinin yardımıyla 147 milyar TL seviyesindeki tarım ekonomisini tetikleyecek modeli ortaya koyan Vodafone Akıllı Köy’de Gümüş Sponsor olarak yerini alıyor.

Bu kapsamda AGCO Türkiye Genel Merkezi’nde TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın ve Massey Ferguson Genel Müdürü İbrahim Aksoy’un katılımıyla imza töreni düzenlendi.

Vodafone Akıllı Köy’de, kırsal alandaki üretimin verimliliğini teknolojinin olanaklarıyla geleceğe taşımayı amaçladıklarını ifade eden TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın “Vodafone Akıllı Köy sayesinde çiftçiler yeni üretim tekniklerinin kullanıldığı alanlarda inceleme yapabilecek ve planlanan teknikleri ve teknolojileri bire bir uygulayabilecek. Somut çalışmalar ve örnekler ile çiftçilerin bakış açısında ve bilgi birikiminde etkin bir değişim sağlayabileceğiz. Kırsal alanda adeta çığır açacak olan Vodafone Akıllı Köy’ün, Türkiye’nin geleceği için yeni bir dönem başlatacağına dair inancımız tam. Vodafone Akıllı Köy’ün diğer köylere de örnek olmasını, bir model olarak Anadolu’ya domino etkisiyle yayılmasını hedefliyoruz. Bu modeli hayata geçirmemizde projemize destek veren firmaların çok önemli ve değerli bir rolü bulunuyor. Bu projede tarım sektöründe köklü geçmişiyle öne çıkan Massey Ferguson ile iş birliği yapacak olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Massey Ferguson’un tasarruf sağlayan, son teknolojiye sahip traktörleriyle Vodafone Akıllı Köy’deki çiftçilerin tarımsal faaliyetlerine hız, güç ve verimlilik katacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Tarımın teknolojiyle kalkınmasında ve çiftçinin refah seviyesinin arttırılmasında önemli bir görev üstlenen Vodafone Akıllı Köy’de yer almaktan gurur duyduklarını ifade eden Massey Ferguson Genel Müdürü İbrahim Aksoy ise “Üretken tarımı destekleyen bir firma olarak bu projenin ülkenin diğer bölgelerine de örnek olabilmesi ve yayılabilmesi için elimizden gelen tüm katkıyı sağlamaya hazırız. Vodafone Akıllı Köy’de beş yıllık projeksiyonda her yıl yenilenecek olan traktör modellerimiz ile yer almanın yanı sıra eğitim, uygulama ve güvenlik konularında da proje kapsamında firmamız bünyesinde destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Yeni nesil kırsal yaşam modeli üstün teknolojiye sahip traktörlerle desteklenecek

Aile çiftçiliğini teknolojik tarımla buluşturan yeni nesil kırsal yaşam modelinin bir örneğini sunacak olan Vodafone Akıllı Köy, kırsal yaşamda teknoloji destekli sosyal gelişim ve inovasyonu destekleyecek. Arazi ve köye ait mera ile birlikte toplam 298 dönüm alana kurulan köyde, modern meyvecilik alanı, tül altı sebzecilik alanı, modern sera uygulamaları, açık tarla sebze ve yem bitkisi yetiştiriciliği, meyve ve sebze işleme deposu, soğuk hava tesisi, toplu sağım ve süt soğutma sistemi, modern mera (otlak) alanı gibi tarım teknolojisinin uygulanacağı alanlar ile birlikte izleme ve takip merkezi, su ve gübre yönetim merkezi, hayvan besleme ve yönetim merkezi, çiftçi karar destek merkezi, yenilenebilir enerji çözüm merkezi, toprak yaprak analiz laboratuvarları, deneyim atölyeleri, eğitim merkezleri, sosyal yaşam ve spor tesislerinin kurulumu tüm hızıyla devam ediyor.1488871450_Vodafone_Akilli_Koy_Massey_Ferguson_imza_toreni__2_

Bu iş ortaklığı kapsamında Massey Ferguson çiftçilerin iş yükünü azaltan, yakıt tasarrufu sağlayan, verimliliği artıran, güvenilir ve ileri teknolojiye sahip 3 adet traktörü Vodafone Akıllı Köy’ün proje alanlarında kullanılmak üzere çiftçilerin deneyimine sunacak. Tüm traktörler 5 yıl boyunca ve her yıl yenilenerek Vodafone Akıllı Köy’de tarımsal faaliyetlerin verimliliğini arttırmak için kullanılacak. Massey Ferguson’un Vodafone Akıllı Köy’de yer alacak traktör modelleri şöyle: Akıllı teknolojik çözümleri destekleyen ürün bileşenlerinin bulunduğu 6 silindirli ve maksimum 200 hp’lik motor gücüne sahip MF 7718, Avrupa’da yılın traktörü ödülünü alan ve segmentindeki “En İyi Çok Amaçlı Traktör” olan 5713 SL ve MF 3660 F model bahçe traktörü.

 Vodafone Akıllı Köy’de yer alan tüm alanlar uçtan uca dijital teknolojilerle donatılıyor

 Vodafone Akıllı Köy’deki IoT (Nesnelerin İnterneti) uygulamalarının Massey Ferguson’un sunacağı traktör modellerinde de desteklenmesi planlanıyor. Merkezi bir sunucu ile iletilen ve traktör üzerindeki alıcının Vodafone SIM kartı tarafından alınan sinyallerin, traktörün otomatik dümenlemesinde belli hassasiyetler aracılığıyla kullanılması Massey Ferguson’un bu noktadaki avantajını ortaya koyacak.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap