TÜVTÜRK’ten Gezici Traktör Muayene İstasyonu

Traktör muayene ve trafik cezası gecikme bedellerinin yeniden yapılandırılmasından sonra traktör sahiplerine, bir avantaj da TÜVTÜRK’ten geldi. TÜVTÜRK 8 Ekim 2014 tarihinden itibaren traktörlerin en yoğun olduğu 11 ilde traktörlere özel gezici istasyon uygulamasını hayata geçiriyor.

TÜVTÜRK, Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çorum, İzmir, Kayseri, Konya, Manisa ve Samsun’da Gezici Traktör Muayene İstasyonu’yla traktör sahiplerinin araç muayene hizmetine erişimini kolaylaştıran yeni bir çalışmayı devreye aldı.

Sabit istasyonların uzaklığı nedeniyle araç muayenelerini yaptırmakta güçlük çeken traktör sahiplerinin, mobilitesi yüksek bu yeni gezici traktör muayene istasyonlarıyla muayene hizmetine erişiminin kolaylaştırılması ve uzun zamandan beri muayene olmayan traktörlerin muayenelerinin yapılması hedefleniyor.

8 Ekim 2014 tarihinden itibaren bu illerdeki traktör sahipleri, 0850 222 8888 numaralı telefondan Gezici Traktör Muayene İstasyonu’nun programına ulaşabilecekler.
TÜVTÜRK’ün devreye aldığı hizmetin uygulanacağı 11 il Türkiye’de en fazla traktör sayısına sahip olmaları ile dikkat çekiyor. Bu 11 ilde halen trafik tescile kayıtlı 530 bine yakın traktörün yüzde 80’inin muayenesiz olduğu tahmin ediliyor.

Traktör kullanıcısına iki fırsat birden

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de periyodik muayeneye gelmeyen araç cinsi olarak, muayene istasyonlarının uzaklığı, iklim koşulları gibi nedenlerden dolayı traktörler öne çıkıyor. TÜVTÜRK’ün başlattığı uygulama, bu gerekçelerle muayenesini yaptıramayan traktör sahipleri için önemli bir fırsat oluşturuyor.

Ayrıca, 11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren ve kamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan 6552 sayılı kanun düzenlemesi de özellikle uzun zamandır muayenesini yaptırmamış traktör sahipleri için bir başka önemli fırsat.
Traktör Muayene Gecikme cezalarındaki düzenlemede son gün 31 Aralık.

Düzenlemeye göre, muayene, trafik, otoyol, köprü geçiş cezası gecikme borcu olan tüm traktör sahiplerinin gecikme tutarları indirimli oranlarda hesaplanacak. Örneğin araç muayene gecikme ücretinin oluştuğu dönem ve süreye göre borç tutarının yaklaşık yedide biri (1/7) oranında indirimlerle ödenebilecek.

1 yıl gecikmiş bir traktör için, 51 TL gecikme cezası yerine yaklaşık olarak 9 TL, 2 yıl gecikmiş bir traktör için, 102 TL yerine 15 TL, 4 yıl gecikme için, 203 TL yerine 25 TL ödeyecekler. 10 yıldır muayeneye gelmeyen bir traktörün ödeyeceği gecikme cezası ise, 510 TL yerine, yaklaşık olarak 62 TL’ye inecek. Düzenleme, yürürlüğe girmesinden itibaren 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerli olacak.

Trafik, otoyol ve köprü geçiş cezaları ile ilgili borçların yeniden yapılandırılması için son başvuru tarihi ise 1 Aralık 2014.

İkinci el satış için muayene şart

Traktör sahipleri için bir fırsat niteliğindeki bu imkanlar, ayrıca traktörlerin ikinci el alım satımları için de önemli. Bilindiği üzere, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 20 Şubat 2014’ten itibaren hayata geçirdiği yeni düzenlemesine göre, geçerli bir araç muayenesi olmayan traktörlerin ikinci el satışlarının yapılmasını mümkün olamıyor.

Tüm traktör sahipleri muayenelerini bölgelerindeki sabit ve gezici istasyonlarda yaptırmaya da devam edebilecekler.

Bunları da beğenebilirsin