TürkTraktör, “Enerji Verimli Endüstriyel Tesis” Kategorisinde Türkiye Birincisi

TürkTraktör; hem ofis hem üretim merkezlerinde hayata geçirdiği enerji optimizasyonuyla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER)’nda “Enerji Verimli Endüstriyel Tesis” (EVET) kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. 14-17 Ocak 2015 tarihlerinde düzenlenen 6. Enerji Verimliliği Forumu kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla gerçekleştirilen törende, işletme adına ödülü Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nebi Doğan Özdöngül kabul etti.

Türk Traktör; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından 15’incisi düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda (SENVER), “Enerji Verimli Endüstriyel Tesis” (EVET) kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün veri tabanı ‘Enerji Verimliliği Portalı’na kayıtlı olan, enerji tüketim bilgilerini her yıl düzenli olarak gönderen ve imalat sanayiinin alt sektörlerinde faaliyet gösteren yaklaşık 20 işletmenin değerlendirildiği kategoride, enerji yoğunluğunu son 3 yılda (2011-2013) ortalama %41,4 azaltan TürkTraktör; motorlu taşıt, römork ve yarı römorklar alt sektörü içerisinde “Enerji Yoğunluğunu En Çok Azaltan İşletme” seçildi.

14-17 Ocak 2015 tarihlerinde düzenlenen 6. Enerji Verimliliği Forumu kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla WOW Convention Center’da gerçekleştirilen törende, TürkTraktör adına ödülü TürkTraktör Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nebi Doğan Özdöngül kabul etti.

TürkTraktör güneş enerjisiyle elektrik üretiyor
Tesis içerisindeki tüm birimlerde enerji verimliliğine ilişkin farkındalığı yaygınlaştırmaya yönelen ve %9 oranında enerji tasarrufu sağlayan TürkTraktör; ofis ve üretim merkezlerinde basınçlı hava, doğal gaz, su ve tüm aydınlatmada veri tabanlı kontrol ve görüntüleme sistemlerinin gerçek zamanlı olarak ölçülmesi ve görüntülenmesini mümkün kılan bir enerji optimizasyonu gerçekleştirdi. Ayrıca, enerji tasarrufu dedektiflerinin eğitildiği bir enerji eğitim merkezini de bünyesinde barındıran TürkTraktör, güneş enerjisiyle ısıtma sistemini uygulanabilir hale getirdi; bu sistemi üretim merkezlerinde tuvaletler için sıcak su tedarik etmek üzere hayata geçirdi ve boru yalıtımlarını yeniledi; hazırlanan enerji verimliliğiyle ilgili iş başı konuşmalarını tüm çalışanlarla paylaştı.

TürkTraktör’ün Ankara’daki fabrikası; ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası’nı almaya hak kazanan sektördeki ilk tesis oldu.

Bunları da beğenebilirsin