TürkTraktör 2015 Yılında Büyümesini Sürdürdü

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta

Türk otomotiv sektörünün halen faaliyetteki en eski üretici kuruluşu TürkTraktör, 2015 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Sektördeki kesintisiz liderliğini başarılı çalışmalarıyla sürdürmeyi başaran traktör devi, 2015 yılında aldığı sonuçlarla rekor üstüne rekor kırdı.

TürkTraktör, 2015 yılını 3,1 milyar TL’lik toplam ciroyla tamamladı. Böylece şirket geçtiğimiz sene kaydettiği ve şirket tarihinin en yüksek cirosu olan rakamın da üzerine çıkmayı başardı. Traktör devi toplam ciroda elde ettiği sonuçlarla birlikte brüt kâr, faaliyet karı ve FAVÖK’te de tarihinin en yüksek rakamlarına ulaştı.

Şirketin brüt kârı geçen yıla göre yüzde 24 oranında arttı ve 605 milyon TL’ye çıktı. Brüt kârdaki büyümeye paralel olarak TürkTraktör’ün FAVÖK tutarı 416 milyon TL’ye çıkarak bir önceki yıla göre yüzde 26 arttı. Şirketin 2015 sonundaki net kârı ise 257 milyon TL olarak kaydedildi.

Üretim ve satış grafiğindeki yükseliş yıl boyunca sürdü
Tarım sektörünün gelişimini sürekli kılmak üzere yürüttüğü üretim, satış ve satış sonrası hizmetleriyle dikkat çeken TürkTraktör; 2015 yılında da ortaya yine çok başarılı bir performans koydu.

TürkTraktör, üretim ile satış grafiğindeki yükselişi tüm yıl boyunca sürdürerek, üretimini yüzde 4 oranında artırdı ve 47 bin 536 adete çıkardı. Şirket elde ettiği bu sonuçla, bugüne kadar gerçekleştirdiği ‘en yüksek üretim adetine ulaştı.

Yurt içi pazarda 33 bin 002; yurt dışı pazarda ise 14 bin 122 adetlik satış yapan şirket; toplam satışta 47 bin 124 adet ile çarpıcı bir sonuç elde etti.

“İyi geçen bir yılın ardından yeni başarılar için aralıksız çalışıyoruz”

2016’ya, farklı alanlarda elde ettikleri başarılı sonuçlarla başlamanın kendileri için büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu söyleyen TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta; 2015 yılı sonuçlarıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:
“2015 yılı bizim için finansal ve operasyonel açıdan çok verimli bir seneydi. Elde ettiğimiz ve yüzümüzü güldüren rakamlar da bu başarımızı kanıtlıyor zaten. 2014 yılını hatırlanacağı gibi; en yüksek seviyedeki sonuçlarla tamamlamıştık. Daima çok daha iyisini yapmaya odaklı yaklaşımımızla 2015, önceki başarılarımızın da üzerine çıktığımız bir yıl oldu. Toplam üretim, yurt içi satış, toplam satış, toplam ciro, brüt kâr, faaliyet karı ve FAVÖK rakamlarımızla 2015 yılını, yeni rekor sonuçlar ile kapattık; çok mutluyuz.”

Başarılarının ardında ürün ile üretim kalitesini ve Ar-Ge ile sürdürülebilirliği artırmaya yönelik kesintisiz yatırımların yattığını ifade eden Marco Votta sözlerini şöyle sürdürdü:
“Büyük ölçekli bir yatırım olarak hayata geçirdiğimiz ve 2015’te faaliyete geçişinin ilk yılını dolduran Erenler fabrikamızla, iç ve dış pazarın taleplerini karşılama yeteneklerimizi daha da güçlendirdik. Aralık ayında Erenler fabrikamızda 50 bininci traktörü banttan indirdik. Çiftçilerimizin ihtiyaçları kapsamında geliştirdiğimiz yeni modellerimizi pazara sunmaya devam ettik. Modern tasarımı, ideal ölçüleri ve yüksek teknolojisiyle önemli bir boşluğu dolduracak yerli bahçe traktörü Case IH JXB’i çiftçilerimizle buluşturduk. Tüm bu çalışma ve yatırımlarımızın temelinde ise, modern ülke çiftçilerinin kullandığı ürün ve çözümleri, Türk çiftçisinin hizmetine sunma yaklaşımız bulunuyor.”

Marco Votta açıklamaları kapsamında kısa bir pazar değerlendirmesi de yaptı:
“Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı rakamlara baktığımızda; 2015 yılında yurt içi traktör pazarının bir önceki yıla göre yüzde 12 büyüyerek 66 bin 775 adede yükseldiğini görüyoruz. Türkiye tüm dünyada satılan traktör adedi bakımından dördüncü büyük pazar konumunda. Biz de Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 91’ini gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımızla, Türkiye’nin dünyadaki ilk 5 pazar arasında yer almasına katkı sağlıyor olmak ise bizler için ayrı bir gurur kaynağı. 9 yıldır sektörün kesintisiz lideri olarak; sektörümüzü ve pazarımızı geliştirmek adına tüm alanlardaki faaliyetlerimizle üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap