Türkiye Tarım Ödülleri’nde Yılın Kadın Çiftçi Ödülü’nün Sahibi: Bi’Zeytin

Tarım sektörünün performansına dikkat çekmek, ülkemizin yarını için emek veren çiftçilerimize destek olmak amacıyla başlatılan “Türkiye Tarım Ödülleri” sahiplerini buldu.

Konsensus Gıda bünyesinde hayat bulan, İda Dağı (Kaz Dağları), Madra Dağları ve Edremit Körfezi ile çevrelenmiş, zeytin yetiştiriciliği için en uygun klimalardan biri olan Edremit’teki ve ayrıca Ezine Çanakkale’deki kendi bahçelerinde yetiştirdikleri zeytinlerden butik zeytinyağı üretim yapan Bi’Zeytin’in iki kadın girişimci ortağı Idecon Idea&Congress Kurucusu ve Ajans Başkanı Yaprak Yapsan ile Bizim Klinik Kurucusu Dr. Ömür Tekeli, Fast Company Dergisi tarafından düzenlenen “Türkiye Tarım Ödülleri’nde Yılın Kadın Çiftçi” ödülünün 2’ncisi oldu.

 Yaprak Yapsan ve Dr. Ömür Tekeli; “Bir zeytinin yaprağından başlayarak toprağına, suyuna, rüzgarına, köklerine özgürce dönüş yolculuğu… Bi’Zeytin’in hikayesi bu cümlelerle başlıyor. İki kadın girişimci olarak; bu hikâyeyi ödüllendirmek bizlere gurur veriyor. Bi’Zeytin ile fidanlarımızın dikilmesinden, ağaçtaki gelişiminde, toplanmasına ve işlenmesine kadar tüm sürecin içerisindeyiz. Nasıl yapıldığını bildiğimiz ürünleri güven ilkesi doğrultusunda ailemiz ve tüketicimizle buluşturuyor, eşit işe eşit maaş ilkesiyle kadın çalışanları destekliyoruz. Arazilerimizde, günlük yevmiye ile çalışanlar arasında yöremizdeki kadın istihdamında bu uygulamayı ilk olarak başlattık. Zeytinin ve zeytinyağının lezzetini, mutfakta kullanmanın yanı sıra sağlık ve cildimiz için sağlık faydalarını en üst düzeyde sunmayı hedefleyerek tüketicimiz ile buluşmaya devam edeceğiz.” diyerek ödül heyecanlarını paylaştılar.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap