Türkiye pazarını iyi tanımamız, müşteri memnuniyeti ve marka değerimiz, satışlarımızı üst seviyeye taşıyor

Grimme Türkiye Satış Müdürü Cem Cemir

Konya Tarım Fuarı özelinde genel görüşlerinizi alabilir miyiz? Fuar nasıl geçti, hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Türkiye’de katıldığımız tek fuar olan Konya Tarım Fuarı’nın şirketimiz açısından oldukça iyi geçtiğini düşünüyoruz. Türkiye genelinde faaliyet gösteren patates, pancar, havuç ve soğan üreticisi müşterilerimizle görüşerek 2019 ve 2020 yıllarına ait değerlendirmeler yaptık. Tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunun anlaşılması, verimliği artırmak için doğru tarım teknikleri ve mekanizasyon kullanımının gerekli olduğunu ön plana çıkarmıştır. Bu anlamda Konya Tarım Fuarı şirketimiz için oldukça güzel geçti.

Fuar özelinde tanıtımını ya da lansmanını yaptığınız yeni ürünler var mıdır? Detaylarını alabilir miyiz?

Konya fuarında lansmanını yaptığımız iki makinemiz var. Bunlardan birisi VARITRON 470; kendinden motorlu 4 sıralı patates hasat makinesi, sahip olduğu teknolojiler sayesinde patates hasatını kolaylaştıran, üzerinde 7 ton deposu bulunan makinemiz, işçilik sorununu ortadan kaldıran ve farklı toprak yapılarında sorunsuz çalışan, yüksek performanslı hasat makinemizi ilk kez Konya fuarında sergiledik. Bunun dışında MATRIX 1200;Elektrikli mekanik hassas pancar ekim mibzerimiz. Bu makinemiz elektrikli olup, ekilecek tohumların sorunsuz ekilebilmesini sağlamaktadır. Verimliliği etkileyen faktörlerin başında ekim gelmektedir. MATRIX 1200 geliştirilen teknolojisi sayesinde istenilen derinliğe ve istenilen sıra üzeri mesafeye tohum ekimini sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. MATRIX 1200 pancar tohumunun yanında, kanola ve hindiba tohumlarını da ekebilmektedir.

Yılın geri kalanında katılım sağlayacağınız ve tanıtım yapacağınız fuarlar, organizasyonlar var mıdır?

Türkiye’de ilk kez patatese özel olarak düzenlenecek olan DLG Patates günlerine launch partner olarak katılıyoruz. 22-24 Ağustos 2019 tarihlerinde Karaömer Mahallesi Konya adresinde gerçekleştirilecek olan fuarda GRIMME Türkiye olarak 18.000 m2’lik alanda katılımcı olarak yer alacağız. 15-17 Mayıs 2019 tarihlerine Bakü’de gerçekleştirilecek olan CASPIAN AGRO’ya Azerbaycan distribütörümüz ile birlikte katılım sağlayacağız.

Şirketiniz özelinde 2019 yılı için genel bir değerlendirme alabilir miyiz? Nasıl bir hedef ve öngörünüz var?

2018 yılında euro ve dolar kurundaki istikrarsızlık ve yükselişler, yurt dışından ithalat yapan firmaları ve müşterileri olumsuz etkilemiştir. Buna rağmen GRIMME Türkiye olarak 2018 hedeflerimizi gerçekleştirirken, 2019 yılına daha istikrarlı ve kendimizden emin olarak girdik. Türkiye pazarını iyi tanımamız, müşteri memnuniyeti, GRIMME’nin marka değeri, satışlarımızda bizi üst seviyelere taşımaktadır. 2019 yılı için düşüncelerimiz olumsuz değil, girdi maliyetlerindeki artış, ürün fiyatlarına da doğrudan yansımaktadır. Çalışmış olduğumuz ürün gruplarında (patates, havuç, soğan ve şekerpancarı) 2019 yılının verimli geçeceğini düşünüyoruz.