Türkiye Organik Sektörü Ürün Çeşitliliği ile Büyüyecek

Türkiye’de de 2023 yılı için 2,5 milyar dolarlık organik ürün ihracatını hedefleyen Türk Organik Ürün Sektörü, ürünlerini dünyanın en büyük organik fuarında sergiledi.

Organik ürünlerin ihracatının takip ve koordinasyonu konusunda Ekonomi Bakanlığınca görevlendirilmiş olan Ege İhracatçı Birlikleri, ülkemizin organik ürünlerini tanıtmaya ve ihracatını artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

TİM ve İhracatçı Birlikleri veri sistemindeki ihracatçı firmaların beyanlarına dayalı verilere göre Türkiye’nin organik ürün ihracatı 2014 yılında 78 milyon dolara ulaştı. Ancak, sektör mensuplarına göre gerçek ihracat hacmi, tarım-dışı organik ürünler (tekstil, vb.) dahil olmak üzere 350 milyon dolar civarında. İç piyasadaki ticaret hacminin ise 50 milyon doları aştığı tahmin ediliyor.

Organik ürünler konusunda dünyanın en büyük fuarı olma özelliğini taşıyan Biofach 2015 Dünya Organik Ticaret Fuarı’na Ege İhracatçı Birlikleri 13 Türk firması ile milli katılım gerçekleştirdi. Almanya’nın Nürnberg kentinde 11-14 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenen fuarda firmalar, Türkiye’nin organik tarımsal üretim alanındaki iddiasını da ortaya koydu.

Fuarda Ege İhracatçı Birlikleri milli katılım organizasyonu ile yerini alan Türk firmaları, başta organik kuru kayısı, üzüm ve incir gibi organik kuru ve kabuklu meyveler olmak üzere hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, odun dışı orman ürünleri, zeytin ve zeytinyağı, kuru domates ve domates konsantresi, konserve ve salamura meyve ve sebzeler, meyve suyu, püresi ve konsantresi, yarı kuru meyve ve sebzeler, IQF ve dondurulmuş meyve ve sebzeler, un, çay gibi gıda ürünlerini tüm dünyaya tanıtma şansı elde ettiler.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu fuarla ilgili yaptığı açıklamada; “Türkiye’de organik üretimin 1987 yıllarında başladığı Ege Bölgesi, organik ürün sektöründe önemli pay sahibi. Kuru incir, çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru kayısı gibi ürünlerin organik üretim ve dış ticaretinde ülkemiz söz sahibi. Son dönemlerde sağlık ve çevre açısından artan tüketici bilinci ile birlikte organik ürünlerin dünya genelinde ticaret hacmi artış eğiliminde ve 60 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Ürünün yetiştirilmesi ve işlenmesi sırasında insan sağlığına zararlı kimyasal maddelerin kullanılmadığı organik ürünlerimizi ve sektörümüzü tüm dünyaya tanıtmak amacıyla bu alanda dünyanın en büyük fuarı olan Biofach 2015 Dünya Organik Ticaret Fuarı’nda 16. kez yerimizi almış olmaktan dolayı mutluyuz. Milli katılım düzenlediğimiz fuarda bir yandan dünyanın her tarafından alıcı firmalarla ticari ilişkilerimizi geliştirme şansı elde ederken; bir yanda da diğer ülke ve firmaların ürünlerini görme ve sektördeki yeni trendleri, gelişmeleri yakından takip etme şansı elde ediyoruz” dedi.

Nurettin Tarakçıoğlu son olarak “Diğer yandan, organik tarım ürünlerinin üretim sahalarının artırılması, ürün deseninin genişletilmesi, üreticilerin organik tarıma geçişlerinin özendirilmesi, organik ürünlerin üretim ve ticaretine ilişkin yasal düzenlemeler ile ilgili de bir talebimiz var. Bu konuda sorumlu olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın ülke ve dünya şartlarını ve gelişmelerini gözeterek daha gerçekçi ve yapıcı politikalar üretip izlemesi gerektiği düşüncesindeyiz. Kekik, biberiye, defneyaprağı gibi tüm dünyada doğal ortamdan ve genellikle ormanlardan temin edilen ürünlerin ülkemizde de orman köylüsü tarafından toplanıp ülkemiz ekonomisine kazandırılması noktasında Orman ve Su İşleri Bakanlığımızdan da daha fazla duyarlılık ve anlayış bekliyoruz. Ülkemizin iç ve doğu bölgeleri organik üretime geçiş için uygun ve avantajlı, nispeten bakir geniş alanlara sahip. Bu bölgelerde organik tarıma geçiş konusunda üretici ve proje sahiplerinin özendirilmesinde fayda var. Yine, son 10-12 yılda ağaç varlığımızın 90 milyondan 170 milyona çıktığı zeytin-zeytinyağı sektörümüz organik ürün üretim ve ticareti açısından önemli bir potansiyel taşıyor. Ülkemiz organik ürün sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın sadece iç piyasayı veya ihracatı hedeflemek yerine, üretim ve ticarette her iki piyasayı da gözeterek hareket etmeleri sektöre daha fazla canlılık kazandıracak” diye belirtti.

Türk organik tarım sektörüne ilişkin bazı veriler:
Yıl 2013 2014
Ürün Sayısı 204 213
Üretici Sayısı 54.035 60.797
Üretim Alanı (ha) 702.909 769.014

Bunları da beğenebilirsin