Türkay Tarım, Ege bölgesinde birinciliği elden bırakmadı

Firmamızın yeni bir alana taşınması gündemde bu değişim ürün gamı ve üretim miktarına yansıyacak mı? Planlamanızdan ve değişimden kısaca bahseder misiniz?

Ana faaliyet alanımız olan tarımsal mekanizasyon ve teknolojilerini bırakmadan yeni alanımıza geçiş yapıyoruz. Sektördeki emeğimiz 57 yılı aştı. Türk çiftçisi ile çok iyi bir iletişim halindeyiz. İnşaat ve kazı makinaları içerisinde tarımda da kullanılabilecek olan ürün gruplarını üretmeyi hedefliyoruz ve gelecekte bu sektöre de rakip oluyoruz diyebiliriz.

Örneğin “Skid Steer Loader” olarak bilinen nokta dönüşlü mini yükleyiciler, Telehandler olarak bilinen teleskopik yükleyiciler gibi hem tarıma hem de farklı birçok sektöre hizmet eden ürünleri gamımıza dahil edeceğiz.

Bu üretim için Türkay Şirketler Grubu içerisinde bulunan tesislerimizden bir tanesini uygun hale getirdik. Üretim hatlarının oluşturulması süreci devam ederken bir yandan ortaya çıkan prototiplerimizin test ve deney süreçleri başladı.

İzmir fuarında tanıtımını yaptığınız mini yükleyici hakkında bilgi verir misiniz? Bu ürünün piyasaya girme tarihi ve kullanım alanları hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Hemen hemen 1 yıllık bir süreçte ilk prototipimiz olan 50 HP gücündeki modelimizi ortaya çıkararak, 19-22 Ocak 2017 İzmir Tarım Fuarı’nda sergiledik. İlgi beklediğimiz gibi oldu. Çok güzel yorumlar aldık. Yapıcı eleştiriler de önümüzdeki test ve deneme sürecinde bize ışık tutacak. Aracımızı öncelikle kendi dökümhanemiz olan Şentürk Çelik Döküm firmamızda kullanmaya başlayacağız. Bu sırada test, deney ve muayeneleri yapılacak. Değiştirilmesi, geliştirilmesi gereken noktaları belirlenecek. Hedefimiz Konya Fuarı’nda 2 prototipimizi sergilemek ve sonrasında hâlihazırda başlamış olan 80 HP olan ikinci modelimizin projelendirilmesine hız vermek.

İnşaat ve kazı makinaları sektöründe faaliyet gösteren üretici firmalara artık bizi potansiyel rakipleri olarak görebilirler. Tarım makinaları ve teknolojileri alanındaki 57 yıllık tecrübemizle, üreticisi olduğumuz çok amaçlı iş makinalarından biri olan mini yükleyicilerimizi Türkay kalitesi ve garantisi ile ülkemizin hizmetine sunuyoruz.

Türkay Mini yükleyiciler 4 çekişli olup, hidrostatik yürüyüş sistemine sahiptir. Kendi etrafında 360° dönebilme özelliğiyle çok dar yerlerde, son derece süratli çalışabilir. Tasarım üstünlükleri sayesinde en dengeli ve sınıfında iddialı kaldırma kapasitesi ve çalışma hızı sayesinde yüksek performansı ile verimliliğinizi artırır. Tarım, peyzaj, ormancılık, madencilik, karayolları, endüstri, inşaat alanlarında kullanılabilir.

Türkay Thor Serisi mini yükleyicilerin önünde bulunan standart kova istendiğinde kolay montaj-demontaj sistemi sayesinde 1 dakika gibi kısa bir sürede çıkartılarak farklı ataçmanlar takılabilmektedir.

Çok çeşitli ataçman seçeneği ile birbirinden farklı birçok işi yapabilmeye olanak sağlayan mini yükleyicilerimizle çiftçilerimiz işlerini daha kolay, hızlı, karlı yapabilecekler.

2016 yılı sizin için nasıl geçti? 2017 için beklentileriniz nelerdir?

2016 yılında mevcut bayi ağımız ile Türkiye’nin % 70’ine hitap ettik. Ortalama 7.500-8.000 arası makina sattık. Son birkaç yıldır olduğu gibi tarım ve metal işleme makinaları grubunda Ege Bölgesi üretici firmaları arasında en fazla üretimi ve yatırımı gerçekleştiren, en fazla istihdam sağlayan birinci firma olduk. Bu unvanımızı 2016 yılında da koruduk. Toplam satışlarımızın, ortalama olarak belirtirsek %48-50’si ihracat ve ihracatta Ege Bölge birinciliğimizi bu yıl da kaptırmadık.

Biz gelişmeyi her yıl üretimimize yeni bir makinayı eklemek, yurt içi ve yurt dışında satış ağımızı genişletmek, üretim adetlerimiz ve ciromuzu arttırmak olarak algılıyoruz. Geçtiğimiz yıl da ürün gamımıza yeni ürünler kattık, yeni projelere imza attık. Ailemize yeni bayilerimizi ekledik ve yeni yabancı müşterilerimiz oldu. 2017 yılı için beklentimize gelirsek; geçtiğimiz yıl sonundan itibaren dövizin tırmanışı ve artan maliyetlerimiz tüm üretici firmalarda olduğu gibi dengeleri değiştirdi. Malzeme maliyetlerindeki artışı olduğu gibi yeni fiyatlara yansıtmamızın imkânı yok. Ürün çeşidimizin satıştaki avantajının üretim ayağında yarattığı dezavantaj bu sayede daha da attı. Yeni yıla karlılık anlamında ciddi kaygılı girdik ve ülke olarak ekonomide dengeyi bulamazsak, üstüne üstlük satış-tahsilat dengesini iyi kuramaz ve devam ettiremezsek bizim gibi üretici firmaları zorlu bir yıl bekliyor gibi duruyor.yeni2

Fuarlar sizin için nasıl geçiyor? Çiftçiye ulaşma konusunda size yardımcı oluyor mu?

Ulusal fuar olarak, başta bulunduğumuz il olan İzmir olmak üzere Bursa, Konya, Adana’ya firma olarak ve diğer birçok ilde düzenlenen fuarlar ve çoğu küçük çaplı yöresel fuarlarda bayilerimize destek olarak katılıyoruz. Bazı fuarların tarihlerinin bulunduğu bölgede ekim-dikim, hasat gibi önemli zamanlara rastlaması dolayısı ile lokal ziyaretçi düşüklüğü olabiliyor ama genelde makinalarımıza ve markamıza ilgiden memnunuz.

Çiftçi ile buluşma, övgüleri ya da eksiklerimizi dinleyip ürün geliştirme bizim açımızdan oldukça önemli ve bunun için fuarlardan daha iyi bir fırsat olmuyor.

Yurt dışı fuarlardan sektörün en büyükleri olan Agritechnica/ Almanya, EuroTier/ Almanya, Eima/ İtalya ve Sima/Fransa fuarlarına düzenli olarak katılıyoruz. Amerika, Polonya, Sırbistan gibi ülkelerde yıllık stratejik planımız doğrultusunda seçtiğimiz büyük fuarlara, Minos Agri dış ticaret markamız ile katılıyoruz.

Bir Türk firması olarak ülkemizi temsil etmek, yurt dışı fuarlarında bize manevi anlamda oldukça iyi hissettiriyor. Katıldığımız ilk yıllarda makinalarımızın menşeini soranlara Türkiye dediğimizdeki tutumları ve ifadelerinin son yıllarda nasıl iyi yönde değişmiş olduğunu, sektörde uzun yıllardır olduğumuz ve yurt dışı fuarlarına düzenli olarak katılım sağladığımız için doğru tespitlerde bulunabilmemize yardımcı oluyor. Türkiye artık teknolojiyi eskiden olduğu kadar geriden takip etmiyor; arayı oldukça kapattık diyebilirim.

Türkay Tarımın dış ticaret markalarından ve ürün çeşitlerinden bahsedebilir misiniz?

Türkay Tarım Makinaları olarak, yurt içinde TÜRKAY, yurt dışında ise Minos Agri markamız ile ihracat faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Hali hazırda yurt içinde tescilli olan dış ticaret markamızı başlangıçta Amerika, Almanya, Meksika ve İtalya’da tecil ettirdik. Katıldığımız önemli yurt dışı fuarları ve organizasyonlar ile marka değerimizin her geçen yıl artışı ile son olarak tüm Avrupa Birliği üye ülkelerini kapsayacak şekilde tescilini de gerçekleştirdik.

Minos Agri markamızı dünya çapında bir marka yapabilmek adına firmamıza ticari birçok avantaj sağlayacak olan TURQUALITY sürecini de yakın zamanda başlatmak için kolları sıvadık.

Tüm ihracat faaliyetlerimizi, Minos Dış Ticaret firmamız aracılığı ile yapmaktayız ve Türkay Tarım Makinaları’nın da içinde bulunduğu şirketleri grubumuzda üretilen tüm ürünler dış ülkeler ile bu firmamız aracılığı ile buluşuyor.

Dipkazanlar, çizeller, kültüvatörler, çeşitli tip rotovatörler, sıra arası yaylı ve frezeli çapalama makinaları, gübre serpme, sap parçalama, pnömatik hassas ekim makinaları, tamburlu ve diskli tip çayır biçme makinaları, tek ve çift rotorlu ot toplama, ot dağıtma, balya makinaları, mısır silaj makinaları, biçerbağlar, yatay ve dik yem karma makinaları gibi oldukça çeşitli makinayı kendi bünyesinde üreten tek firmayız.

Tarım Makinası şanzımanları Stargear Boxes markamız ile yurt içi ve dışında alıcısı ile buluşuyor.

P.T.O Şaft ve Aktarma sistemlerimiz yurt içinde Ege şaft; yurt dışında ise SPT (Star Power Transmission) markamız ile pazara hakimdir.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap