Türk Uncular Deneyimlerini Filipinli Fırıncılarla Paylaştı

Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu (UTG) Filipinler’de yürütmekte olduğu tanıtım faaliyetleri kapsamında Türk mutfağından unlu mamuller yapımına ilişkin eğitimler düzenledi.

17-22 Mart 2015 tarihleri arasında Filipinler Manila’da, Filipinli fırıncılara Türk mutfağına özgü unlu mamuller yapımına yönelik eğitimler gerçekleştirildi. Eğitimler çerçevesinde 19-20 Mart ve 21-22 Mart tarihlerinde Filipinli fırıncılara ve pastacılık sektöründe faaliyet gösteren şeflere, Filipin Çin Fırıncılar Derneği (FCBAI)’ın binasında yer alan eğitim alanında Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hamit Köksel ve Türkiye’den Şef Emin Aydemir tarafından teorik ve pratik eğitimler verildi.

İkişer günlük eğitimlerin ilk gününde ekmekçilik bilimi ve teknolojisi, ekmekçilikte kullanılan girdilerin özellikleri ve son ürün kalitesi üzerine etkileri, laboratuvarda yapılan un analizlerinin yorumlanması ve son ürün kalitesi ile ilişkilendirilmesi ve çeşitli Türk unlarının kalite özellikleri ve bazı unlu mamullerde kullanımları konularında Prof. Hamit Köksel tarafından teorik bilgiler paylaşıldı.

Eğitimlere katılan kursiyerlere Türk mutfağından Türk ekmeği, simit (pastane ve sokak simiti), gözleme (farklı iç malzemeler ile), poğaça (farklı iç malzemeler ile), ponçik, paskalya çöreği, şekerpare, revani, havuçlu kek, un kurabiyesi, Bursa lokumunun yapılışına dair Şef Emin Aydemir tarafından ptarik eğitim verildi.

İkinci günün sonunda her iki grubun katılımcılarına ayrı ayrı 3’er adet stand mikseri çekilişle hediye edildi. Ayrıca, tüm kursiyerlere fırıncılık ve pastacılık ile ilgili küçük araç-gereçler hediye edildi ve sertifikaları takdim edildi.

Filipinler’de gerçekleştirilmesi planlanan çok sayıda eğitimin başlangıcı olan bu eğitimler, çok sayıda fırıncının Türk ununun kalitesi hakkında fikir sahibi olmasını ve Türk mutfağından çok sayıda ürünün üretimi konusunda da pratik deneyim kazanmasını sağladı. Bu eğitim programlarının ülkemizden Filipinler’e yapılmakta olan un ve maya ihracatını olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Filipino-Chinese Bakery Association Inc. Yönetim Kurulu Başkanı Winston Yu ve YK üyelerinin önemli bir kısmı, ilk grubun eğitimine iki gün boyunca yoğun katılım sağladı ve bu eğitimlerin başlangıç olması yönündeki temennilerini yenileyerek eğitimler konusundaki olumlu görüşlerini paylaştılar. Eğitim için gerekli koordinasyonun sağlanmasında da daha önce Türkiye’ye gelerek eğitim alan Filipinli fırıncılar,şefler Carla Leopoldo Valencia ve Catherine G. Blas–Yu ile FCBAI yetkilisi fırıncı şef Irene Ting’in önemli katkıda bulundu.

Bunları da beğenebilirsin