Türk Kirazı Çin Yollarında

Türk kirazını Çin’e ihraç etmeyi hedefleyen Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), Çinli heyeti Türkiye’de ağırladı.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelen Karantina Uzman Heyeti’ni ağırladı. Aralarında Çin karantina uzman yetkilileri Zhang Qiuve, Lin Yongwu, Lutian Cao’nun da bulunduğu heyet Türkiye’ye gelerek, Türk kirazı hakkında bilgiler aldılar. Çin Uzman Heyeti’nin Türkiye’deki ziyaretlerinin ardından açıklamalarda bulunan UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, Çinli yetkililerin ‘Türkiye Bitki Sağlığı Kontrol Sistemi’ ile ‘Gıda Güvenilirliği’ konuları hakkında bilgi aldıklarını belirterek şöyle konuştu:

“UYMSİB olarak, 5 gün boyunca Çin’den gelen misafirlerimizi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile birlikte ağırladık. Kirazımızı onlara tanıtmak için elimizden geleni yaptık. Çin’e kiraz ihraç izni almak için yaş meyve sebze sektörü adına sabırsızlanıyoruz. En kısa zamanda olumlu bir başlangıca ulaşmayı hedefliyoruz. Konunun yakın takipçiyiz.”

Çin pazarı kiraz ihracatını coşturacak

Türkiye’nin dünyada kiraz üretiminde birinci sırada olduğunu hatırlatan Dr. Salih Çalı, UYMSİB olarak ihracatı da aynı dereceye getirmek istediklerini ifade etti. Çalı, Türkiye’de 2013 yılında 500 bin ton kiraz üretimi olduğunu, hedeflerinin ihracatta da aynı sıralamaya girmek olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İhracatımızda da üretimde gösterdiğimiz başarıyı göstermek istiyoruz. Bu yüzden 1.4 milyar nüfusu, 7 bin 600 dolar kişi başına düşen milli geliri olan Çin bizim için çok önemli. Çin pazarına girmek kiraz ihracatı adına büyük bir başarı olacak.”

Çinliler, Türk kirazına hayran kaldılar

“Çin’de 500 bin ton civarında Çin kirazı üretimi var. Bu kiraz bizim kirazlardan boyut ve tat olarak farklı. Türk kirazının tadına bakan Çinli heyetler kirazın tadına hayran kaldılar. Çinli Heyete daha fazla ülkelerini bu güzel tattan mahrum bırakmamalarını söyledim” diyen Dr. Salih Çalı, Çin pazarı için umutlu olduklarını ifade etti. Çalı, UYMSİB’in ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yaptığını, ihracatta ihtiyaç duyulan GLOBALGAP, İSO 9000, HACCP gibi tüm belgelere sahip olduklarını vurguladı.

Çinliler, Türk kirazını yerinde inceledi

Çinli heyet kiraz ile ilgili bilgi aldıktan sonra Babasultan Köyü’nde bulunan Kiraz bahçeleri ve Gürsu’da bulunan Alara Tarım Tesisleri’nde incelemelerde bulundu. Bursa’da gerçekleştirilen ziyaretlerin ardından heyet, Manisa Alaşehir’de bulunan Sarılar, Balcı, CENA ve Günaydın firmalarına ait paketleme tesislerinde gözlemde bulundu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin eşliğindeki heyet sonraki gün Afyon’da bulunan Alanar firması ve diğer üreticilerin modern meyve bahçelerini gezerek, numune topladı. Kiraz bahçelerinde zirai mücadele faaliyetleri, depolama konularında da detaylı incelemeler yapan Çinli heyet Türkiye’deki temaslarının ardından ülkelerine döndü.

Bunları da beğenebilirsin