Turan Tarım Avrupa Pazarını Hedefliyor

Tarım makinaları sektöründe 1925 yılından bu yana faaliyet gösteren Turan Tarım Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. geniş ürün gamını BurTarım 2014 Fuarı’nda sergiledi.

2015’te 90. yaşını kutlayacak olan Turan Tarım 2023 hedefleri doğrultusunda Avrupa pazarında bayi ağını genişletmeyi planlıyor. 12-16 Kasım 2014 tarihinde İtalya’nın Bolonya şehrinde düzenlenecek olan EIMA International Fuarı’nda da katılımcı olarak yer alacak olan Turan Tarım Makinaları Sanayi A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Melih Turan sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle firmanızdan bahseder misiniz?

Firmamız 1925 yılından beri değerli çiftçilerimize hizmet vermektedir. 4000 m2 kapalı, 7000m2 açık alanımızda üretim yapmaktayız. Şu anda dördüncü neslin yönetimde olduğu şirketimiz, toprak altı işleme ürünleri konusunda uzmanlaşmış bir firmadır.

Ürün gamınız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Tarım makinaları konusunda çok uzun yıllardır üretim yapan firmamız çiftçilerimizden gelen taleplere göre sürekli ürün gamını geliştirmektedir. Ana üretim olarak Akıllı Tam Otomatik, Cengiz Model Tam Otomatik, Yarı Otomatik, Pim Kesen, Deveboynu ve bu modellerin dönerli modellerinde pulluk üretimi yapmaktayız. Bunun yanında Tam Otomatik ve Pim Kesen Çizel, Tırmık ve Dip Patlatan üretimi de yapmaktayız.

Turan Tarım fuarlar hakkında ne düşünüyor? BurTarım fuarı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Fuarlar bizim firmamız adına çok önemli olmakla beraber bu sene toplam 15 fuara katıldık. Bizim için fuarlar çiftçilerimizle buluşma, şikayet ve tavsiyelerini dinleme yeridir. Her bölgede ve şehirde, sahanın dışında fuarlarda da onların yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. BurTarım da bu fuarlarımızdan bir tanesiydi. Yoğun bir taleple ve ilgiyle karşılaştık. Bizim için oldukça verimli bir fuar oldu. Tanışmadığımız çiftçilerimizle tanıştık, tavsiyelerini dinledik ve sorunlarını çözdük.

İhracat yaptığınız ülkeler var mı? Hedefinizde hangi pazarlar yer alıyor?

Turan Tarım Makinaları olarak şu anda 4 ülkede bayimiz bulunmakta ve düzenli bir şekilde çalışmaktayız. Diğer ülkelerle ise temsilciliklerimiz sayesinde çalışmaktayız. Türki Cumhuriyetler ve Balkanlarda oldukça aktif bir şekilde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. 2015-2023 yılları arasındaki hedef pazarımız Avrupa bölgesidir. Avrupa’daki hedefimiz önümüzdeki 8 yılda 10 bayilik ve 15 temsilcilik açmak. Bunun için yoğun bir uğraş içerisindeyiz.

Türkiye’deki tarım makinaları sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye olarak tarım makinaları tesis, üretim ve kalitesinde dünyanın en iyilerinden biri olduğumuzu düşünüyorum. Türkiye’deki üreticilerimizin hem çiftçilik tecrübesinin olması, hem de sanayileşme anlamında doğru adımlar atması sayesinde oldukça kaliteli ve uygun ürünler üretmekteyiz. Devlet desteği sağlanırsa eğer, benim inancım, 2023 hedeflerine biz tarım makinaları üreticilerinin en çok desteği vereceğini düşünüyorum. Yeter ki gerekli destek ve kolaylıklara ulaşalım.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

2015 yılından itibaren 90. Yılını kutlayacak olan firmamıza nesilden nesle sahip çıkan ve her daim gelişmemize katkı gösteren değerli çiftçilerimize yönetimim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Biz de sürekli onların yanında olmaya çalışıyoruz. Gerek fabrika ve teknik servisimiz olarak, gerekse sosyal medya hesaplarımızda 7/24 çevrimiçi olan ekiplerimizle her türlü desteği vermeye çalışıyoruz.

Bunları da beğenebilirsin