Tümosan 2015 Yılında Karını Yüzde 54 Artırdı

Traktör ve dizel motor üretiminde 40 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin önde gelen üreticileri arasında yer alan Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN), 2015 yılında net kârını yüzde 54 artışla 21.7 milyon Liradan 33.5 milyon Liraya çıkardı. Satış gelirleri yüzde 3 artarak, 436 milyon liradan 449 milyon liraya yükselen TÜMOSAN hisselerinin yüzde 24’ü Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görüyor.

TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, 2015 yılının tamamında maliyetlerde sağlanan düşüş ve verimlilik artışının bilanço performansına yansıdığını söyledi. Öğün, “İki genel seçimin yaşandığı ve döviz kurlarında volatilitenin arttığı 2015 yılında karımızı yüzde 54 artışla 33 milyon liranın üzerine taşıdık. Söz konusu artışta verimlilik çalışmaları kapsamında üretim maliyetlerinde sağlanan düşüş etkili oldu. Hedefimiz bu başarıyı sürdürülebilir kılarak karımızı 2020 yılında 100 milyon liranın üzerine taşımak” dedi.

2015 yılında traktör satışlarına ilave olarak balya makinesi ile giriş yapılan ekipman pazarında da başarı sağlandığını belirten Öğün, “Bu yıl da istif makineleri pazarına forklift üretim ve satışı ile giriş yaparak ürün yelpazesinin genişletilmesi konusunda önemli adımlar attık. İştiraklerimizden olan Tümosan Döküm Fabrikası’nın yıllık döküm kapasitesi de verimlilik artışı sayesinde iki katına çıkarıldı ve bu kapasite artışı karlılığa da aynı oranda yansıdı” diye konuştu.

TÜMOSAN olarak 2015 yılında faaliyet alanını genişletme çalışmaları kapsamında önemli adımlar attıklarını kaydeden Öğün, “Savunma sanayinde ihalesini kazandığımız tank güç grubu geliştirme projesinin yanısıra Türkiye’de büyüyen raylı sistemler pazarından da pay alarak uzun vadede faaliyet alanımızı çeşitlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

TÜMOSAN olarak her yıl Ar-Ge çalışmalarına önemli ölçüde yatırım yaptıklarını vurgulayan Öğün şu bilgileri verdi: “Sadece tarım alanında değil, dizel motor, aktarma organları ve elektronik kontrol sistemleri gibi kritik alt sistemler konularında uzmanlaşarak inşaat iş makineleri, istif makineleri ve savunma sanayi konularında da söz sahibi olmak istiyoruz. Ulusaldan ve evrensele bir marka olma vizyonumuz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap