Tatko A.Ş.: “Pazara yeni teknolojiler sunuyoruz”

Bestami Yalçın

Tatko A.Ş. Yol Dışı Lastikleri Satış Müdürü

Tatko 1927’den beri lastik sektöründe faaliyet gösteren bir firma. Türkiye’ye ilk Goodyear lastiklerini getiren, ithalatını yapan firma. Daha sonra da birçok markayla işbirliği yaparak büyüyor. 2016 yılından itibaren de BKT ile Türkiye pazarında işbirliği yaptı. Kurulduğumuz günden bu yana lastik işine konsantre oluyoruz. Türkiye’deki güçlü network ağımız dolayısıyla BKT de Tatko’yu tercih etti. BKT, dünya pazarında şu anda 2. marka konumunda. Çok özel ürünleri var. Tarımda ve iş makinesinde özellikle çok iddialı. Özellikle tarımda ürünün farklılaşması gerekiyor. Çünkü lastiğin çift teker traktörlerde, motorun gücüyle orantılı olarak aynı kapasitede çalışabilme kabiliyetine sahip olması gerekiyor. Şu anda Türkiye pazarında da yavaş yavaş büyüyen ve gelişen IF ve VF dediğimiz teknolojiler var. Aynı yükü, daha düşük havada, toprağa fazla baskı yapmadan traktörü çalıştırabilme avantajından bahsediyoruz. Çünkü toprağa baskı yaparsanız ürün verimliliğini de düşürürsünüz. Bu özellik BKT tarafından sunuluyor. BKT’nin en büyük özelliği araştırmaya ve geliştirmeye çok büyük bir yatırım yapan bir firma olması. Son olarak Hindistan’da yeni fabrika açıldı. Bu fabrikada özel araştırma ve geliştirme teknoloji merkezi kuruldu. Tüm yatırımlar ve araştırmalar tamamıyla bunun üzerine yapılıyor. Hem iş makinesinde hem tarımda büyümeye ve yeniliğe odaklı bir firma.

Burtarım çok etkin bir fuar. BKT ve Tatko fuarlarda hep beraber olmak istiyor. Güzel geri dönüşler alıyoruz. Standımızda Fransız futbolcu ve serbest stil şampiyonu Iya Traoré tarafından muhteşem bir show sunduk. Çok ilgi gördü. Bunun yanında ilk kez sergilediğimiz biçerdöver lastiğimiz bulunuyor. Güçlü omuz yapıları ile eğimli arazide ve zor koşullarda çalışabiliyor. Rakiplerine göre büyük avantajlar sağlayan bir lastik.

2018 hedefimiz, Türkiye pazarında tarım için BKT ile yeni pazarın %10’una sahip olmak. Çünkü biz 2016 Eylül’de başladık. 2017’de çok iyi bir yıl geçiriyoruz, iyi bir ekibimiz var. Şirket hem satış hem satış sonrasında da destek yapıyor. Şu anda yeni ekip kuruluyor. Çünkü günümüzde sattırmaktan ziyade sattığımız ürüne yerinde hizmet verebilme kabiliyetine sahip olmamız gerekiyor. Satış sonrası hizmetini doğrudan biz veriyoruz ve yerinde veriyoruz. Çiftçi bir problem yaşadığında hemen o anda yanına gitmeniz gerekiyor. Arabayı servise getirin diyemeyiz. Biz yanlarına gidiyoruz. Bu da bizi çok farklılaştırıyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap