Tariş’ten ‘ASIRLIK’ Lezzet

100’üncü yaşını kutlayan TARİŞ Zeytinyağı, 100 yıllık hikâyesini çok özel bir zeytinyağıyla taçlandırdı. ‘TARİŞ ASIRLIK’ koleksiyon serisi, Kuzey Ege’nin 350 yıllık anıtsal zeytin ağaçlarından ve zeytinin sadece mekanik olarak işlenmesiyle üretildi.

Ege Bölgesi’nde 32 kooperatifiyle 1915’ten bu yana zeytin ve zeytinyağı üreten Tariş, 100’üncü kuruluş yılına özel bir zeytinyağı üretti: Asırlık. Kuzey Ege’nin 350 yıllık anıtsal zeytin ağaçlarından ve zeytinin sadece mekanik olarak işlenmesiyle üretilen Asırlık, TA-ZE mağazaları ve online alışveriş sitesinde satışa sunuldu.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, Asırlık’ın tanıtımı amacıyla Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda düzenlenen basın toplantısında, Asırlık zeytinyağını bu yıl 650 kilogram civarında elde ettiklerini, önümüzdeki yıl Güney Ege’deki yüz yıllık ağaçları da katarak, üretimi artıracaklarını belirtti.

“Zeytin ağacının en büyük özelliği ölmezliğidir. Zeytin, bütün ağaçların ilkidir. Hazreti İsa’nın gölgesinde oturduğu zeytin ağaçları, hala Kudüs’te ve meyve vermektedir. Aynı ağaçların yağını tüketen Kudüslüler olduğu bilinmektedir. Bu da demektir ki zeytin ağaçları, 2000 yılından fazla yaşıyorlar ve ölümsüzdür” diyen Cahit Çetin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği olarak sektörde yine bir ilke imza atarak, öncülük yaparak, tarihin tanığı 350 yıllık ağaçlardan elde ettiğimiz ürünleri ailemize kazandırdık. Padişahların doğumuna ve ölümüne tanık olmuş. Fransız ihtilalini yaşamış, dünya savaşlarına şahitlik etmiş, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşunu görmüş ve hala dimdik ayakta duran ve bizlere yaşam sunan bu ağaçların ürünlerini tüketiciyle buluşturuyoruz. Bu yağı tüketenler kendilerini ayrıcalıklı hissedecektir. 350 yıla tanıklık etmiş bu ağaçların, bizden sonra da var olacağını ve daha birçok olaya tanıklık edeceğini bilmek, bu yağı tüketenlerde farklı duygular yaratacaktır. Bu ürün geçmişle gelecek arasında bir köprü kuracaktır.”

Bunları da beğenebilirsin