Tarım Tekstili İle Teknik İplik Konuları UİB’de Ele Alındı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından, 2012 yılı Sürdürülebilir Sanayi Mali Destek Programı çağrısı kapsamında desteklenen ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından yürütülen “Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Ortak Kuruluş: BUTEKOM” projesindeki eğitimler, Tarım Tekstilleri ve Teknik İplikler konularıyla devam etti.

Geçtiğimiz Temmuz ayında başlanan ve 2014 yılı Temmuz ayına kadar devam edecek olan “Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Ortak Kuruluş: BUTEKOM” projesinde eğitimler devam ediyor. Eğitimler, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Seminer Salonu’nda gerçekleştirilen Tarım Tekstilleri ve Teknik İplikler konuları ile sürdü.

UTİB Proje Sorumlusu Tekstil Mühendisi Ekin Kara’nın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda konuşan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Suat Çetiner, tarım sektöründe kullanılan tekstil ürünlerini hakkında bilgi verdi.

Tarım sektöründe kullanılan tekstil ürünlerinin tercih edilmesindeki başlıca sebepleri hakkında açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Çetiner, “Bu ürünlerin kullanım sebepleri arasında; ürünleri güneşin zararlı ışınlarından korunma, zararlı otlardan korunma sağlama, aşırı miktardaki gübreleme ve zararlı ilaçlamaların engellenmesini sağlama, rüzgarın neden olduğu su kayıplarını azaltma ve büyüme süreçlerini hızlandırma gibi nedenler var” diye konuştu.

Tarım tekstillerinde kullanılan hammadde ve kumaşlardan bahseden Yrd. Doç. Dr. Çetiner, en yayın olarak kullanılan türlerin; polyester, poliamid, jüt, keten, pamuk, PLA, hindistancevizi lifi ile polietilen olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Çetiner’in sunumun ardından Teknik İplikler konusunda katılımcıları bilgilendiren Uludağ Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Erhan Kenan Çeven ise teknik tekstillerin uygulama alanları, teknik iplik üretiminde kullanılan metotlar hakkında bilgi verirken, Techtex ve Tecnoprocess 2013 Frankfurt Fuarının genel değerlendirmesini yaptı.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap