Şırnak`Ta Çiftçilere `Kara Kış` Eğitimi

Şırnak’ın İdil ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü personelleri çiftçilerle buluşarak, eğitim çalışmalarını sürdürdü.

Şırnak’ta ağır hava şartlarının olumsuz etkilediği İdil’de bahçe tesislerinin zarar görmemesi için çalışmalarını yoğunlaştıran ziraat mühendisleri köy köy gezerek çiftçileri bilinçlendirdi.

Şırnak’ta meyveciliği geliştirmek amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (BKİ) bütçesi ve İdil Kaymakamlığı koordinatörlüğünde İdil’de yapımını tamamlanan 870 dönümlük zeytin ve fıstık bahçesi tesisinde üreticilerle bir araya gelen Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) personelleri, özellikle fidanlarının zarar görmemesi için alınması gereken tedbirleri anlattı.

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk havanın Şırnak’ta daha da etkili olduğunu belirten TARGEL personeli ziraat mühendisi Mehmet TEKÇE, “Fidanları soğuğa karşı koruyan sistem olan mikrosera yöntemini çiftçiye anlatmak için köy köy gezerek eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Zor hava şartlarına rağmen arazide eğitim çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen ziraat mühendisi Tekçe, “Çiftçilerimizi tek tek bahçelerinde ziyaret ederek bilgilendirme çalışmasını yürütüyoruz. Yeni kurulan bu meyve bahçelerindeki fidanların korunması için mikroseraları çiftçilere öneriyoruz. Mikroseralar dışarıdan gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı fidanları koruyor. Bu yeni kurulan bahçelerimizdeki fidanlar soğuğa karşı korumasız durumdalar. Fidan koruyucuların içerisinde ışık, karbondioksit, nem ve sıcaklık dengelenir ve fidanların büyümesi için ideal şartlar oluşturularak bitki için mikro iklim şartları oluşturulur. Bu şartlarda korunan fidanlar, olumsuz şartlarda bile hayatta kalıyor ve açıkta büyüyen rakiplerine göre daha hızlı gelişiyorlar. Böyle korunan fidanlar daha erken meyve vermeye başlıyor. Ayrıca bu mikroseralar, fidanı soğuğa karşı koruduğu gibi, kemirgenlere, ot mücadelesine, güneş yanığına ve kimyasallara karşı da bitkiyi korumaktadır”. Diyen TEKÇE, bu konuda çitçilerimizi bilgilendirirken, çiftçiye danışmanlık hizmeti veren ziraat mühendisleriyle beraber yapıyoruz” diye konuştu.

Bunları da beğenebilirsin