SIMA İnovasyon Ödüllerinde John Deere’e Altın Madalya

ExactEmerge dikey taşıyıcı sistemli hava basınçlı mibzer, tohumları saban izinin tabanına sıfır yatay hızda yerleştiriyor. Bu sistem, konvesiyonel tekli mibzerden daha hassas ve kaliteli bir iş çıkarırken, saatte 20 km kadar yüksek hıza kadar çalışmaya izin veriyor.

Mibzer üzerindeki iniş borusu yerine fırça kayış yerleştirilmiş. Böylece tohumlar, saban izi tabanına kontrollü dikey hızda taşıyan sistem sayesinde, dağıtım sisteminden kayışa daha aktif biçimde transfer ediliyor.

Her ekim elemanı için dağıtım elemanının ve fırça kayışın hızı ilerleme hızında çalışır. Sıfır yatay hızıyla saban izi tabanına yerleştirilen tohumlar geri sekmez, yuvarlanmaz. Yüksek hızlarda dahi dağıtım aracının kademesi ile belirlenen hız tamamen uyumludur.

Ekim elemanlarına giden elektrik manuel ya da otomatik olarak durdurulabilir. Bu ayrıca ekimin yoğunluğunun otomatik ya da manuel olarak farklılaştırılmasına imkan tanır.

Her ekim elemanı üzerindeki tohum sayacı; kabindeki SeedStar konsolunda, ekim aralığı, ekim yoğunluğu gibi önemli parametrelerin izlenmesine imkan tanır. Ekim parametreleri gerçek zamanlı olarak wireless yoluyla aktarılarak MyJohnDeere.com portalında kaydedilebilir ve kullanıcılar böylece ekim kalitesi hakkında kesin bilgi edinebilir.

Bunları da beğenebilirsin