Sektörün Beklediği Fuar İçin Geri Sayım Başladı

Tüyap tarafından düzenlenen ve Türk tarım sektörü açısından en önemli etkinliklerden biri olan Burtarım 2015, 13-17 Ekim tarihleri arasında yerli yabancı tüm ziyaretçi ve sektör profesyonelleri için kapılarını açıyor.

Tüyap tarafından, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Bursa Ticaret Borsası, Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bursa Ziraat Odaları, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Bursa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri, Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) işbirliği ile hazırlanan Burtarım 2015, Bursa 13. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile Bursa 8. Uluslararası Hayvancılık Ve Ekipmanları Fuarı, 13-17 Ekim 2015 tarihleri arasında Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Sektör ve fuarın durumu ile ilgili değerlendirme yapan Tüyap Bursa Fuarcılık A.ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü “Tarım üretimi giderek artan ülkemizin tarımsal kaynakları, bereketli toprakları, yüksek üretim gücü ile Bursa’da 2014 yılında düzenlenen Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları, 25 ülkeden 526 firma ve firma temsilciliğinin katılımında, 7 ayrı salondan oluşan 40 bin m2 kapalı alan ve 30 m2 açık sergileme alanı olmak üzere toplam 70 bin m2 alanda, yurtdışından 41 ülkeden, yurt içinden ise 78 ilden gelen 268.125 ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Fuarlar, ziyarete açık olduğu günlerde katılımcı firmalarımızın yaptığı yaklaşık 500 milyon TL tutarındaki satış sektöre büyük moral verdi. Bursa dışından gelen yaklaşık 123 bin ziyaretçi ise otellerde konaklayıp, restaurantlarda yemek yiyip alışveriş yaparak şehir ekonomisine önemli katkılar sağladı. Ayrıca 2015 yılında Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları için otellerde şimdiden ön rezervasyonlar yapıldı. Bu veriler bize kentimizde düzenlediğimiz fuarların şehrin sosyal, kültürel, ekonomik hayatına katkısını göstermektedir.” dedi.

Fuarlar, geniş coğrafyalara yayıldı
Tüyap tarım fuarlarının gerek ziyaretçi gerekse metrekare bakımından en büyük halkalarından olan Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarlarına, yurt dışından Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Fas, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, İngiltere, Irak, İran, İspanya, İtalya, Japonya, Karadağ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Makedonya, Moldova, Özbekistan, Polonya, Rusya, Sırbistan, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tunus, Türkmenistan, Uganda, Ürdün, Ukrayna ve Yunanistan başta olmak üzere 50’in üzerinde ülkeden ziyaretçi hedefleniyor. Yurt içinden ise tüm bölgelerden 2000’e yakın otobüs organize edilerek ilgililerin ve profesyonellerin fuarda olması sağlanacak. Bu organizasyonlar ile çiftçilerin ve mekanizasyon ekipmanları, zirai donanımlar, hayvancılık ekipmanları alım satımı yapan kurum yetkililerinin fuar katılımcısı firmalar ile iş bağlantısı kurmaları hedefleniyor.

Bursa Tarım Paneli üçüncü kez düzenleniyor
Fuarlar ile eş zamanlı; TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ve Bursa Ziraat Odaları tarafından,“Cumhuriyetten Günümüze Tarımın Ekonomi Politiği” ve “Tarladan Sofraya Kaliteli ve Yeterli Gıda Üretimi İçin Sürdürülebilir Tarımın Unsurları (Sistemleri)” konu başlıklarında, akademisyen, üreticiler ve ziraat mühendislerinin katılımıyla organize edilen “Bursa Tarım Paneli”nin üçüncüsü “Daha iyi ve sürdürülebilir yaşam için tarım; tarım için ise toprak” konulu panel 16 – 17 Ekim 2015 tarihlerinde Çekirge Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Burtarım 2015 kapsamında; Tarımsal Mekanizasyon ve Teknolojileri, Sera Teknolojileri, Su ve Sulama Teknolojileri, Gübreler, Zirai İlaçlar, Tohum, Fide, Fidan ve Bahçecilik, Çiçekçilik ve İlgili Teknolojiler, Ekolojik Tarım, Çiftçilik ve Seralara Yönelik diğer Ekipman ve Hizmetler, Bağcılık ve Şarapçılık ile ilgili Teknolojiler, Agro Bilişim, Süt Endüstrisi ve Sektörel Yayınlar yer alacak.

Bursa 8. Uluslararası Hayvancılık Ve Ekipmanları Fuarı’nın kapsamında; Canlı Hayvan Yetiştiriciliği, Hayvansal Üretim Makineleri, Hayvan Sağlığı ve Veterinerlik Hizmetleri, İlaçları ve Ekipmanları, Mekanizasyon ve Sektörel Yayınlar yer alacak.

Bunları da beğenebilirsin