ROTA, 3 Patentli Çözümünü Automechanika İstanbul’da Tanıttı

NSK Group, ROTA markası ile katılacağı ‘Automechanika İstanbul 2015’ fuarında geliştirdiği 3 patentli çözümünün lansmanını gerçekleştirdi.

Messe Frankfurt İstanbul Uluslararası Fuarcılık tarafından 9- 12 Nisan 2015 tarihlerinde organize edilen ve Tüyap İstanbul Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, otomotiv yan sanayi ürünlerinin yanı sıra, yedek parça ve servis endüstrisi ürünleri de tanıtıldı.

NSK Group, ROTA markası ile ticari araçlar, zirai araçlar ve iş makinaları için rot, rotbaşı, rotil, komple rot, rot kolu, rot mili, V kol, bugi kolu gibi 6 binden fazla referans ürünü 5 kıtadaki 100 ülkeye ihraç ediyor.

ROTA ağır şartlarda çalışan araçların direksiyon ve süspansiyon sistemlerinde oluşan problemler için ürettiği patentli çözümlerden 3’ünü Automechanika İstanbul 2015 fuarında tanıttı.

“Teflon Yataklama” V Kol için Daha Uzun Kullanım Ömrü Sunuyor
ROTA, off road ve ağır hizmet tipi araçlar için yeni geliştirdiği patentli ‘teflon yataklama’lı V kol ile ürünlerin çabuk aşınmasını engelleyerek daha uzun kullanım ömrü sunmayı vaat ediyor.

Off road ve ağır hizmet araçları için geliştirilen ‘teflon yataklama’ sistemi kompozit malzemeden yapılmış olup plastik yataklı ürünlere göre dayanıklılık süresi daha uzundur. Plastik yataklı ürünlerin çabuk aşınması nedeniyle, akma noktası daha yüksek olan ‘teflon yataklama’ sistemine geçilerek V kolun kullanım ömür uzatıldı.

Buna ek olarak yapı içerisinde küresel bölgenin sonunda bulunan çentik ve yük etkisinden dolayı yatak malzemesi zaman içinde deformasyona uğramakta. ‘Teflon yataklama’ ile V kolun çalışması sırasındaki salınım açısı genişletildi. Böylelikle birim yüzeye düşen yük taşıma kapasitesinin artırılması sağlanmış olup, salınım açısı 44 ̊’den 50 ̊’ye çıkartılarak V kol’un daha esnek hareket edebilmesine olanak sağlanıyor.

‘C Tipi Adaptör’ ile Daha Güvenli Sürüş
ROTA, ticari araçlarda kullanılan komple rotlar için yeni geliştirdiği patentli ‘C tipi adaptör’ ile rotbaşının komple rottan çıkmasını engelleyerek daha güvenli bir sürüş imkanı sunuyor.

Komple rotlarda boru içerisinde yer alan adaptörler, rotbaşlarının stabil kalmasını sağlamaktadır. Standart olarak kullanılan 3 yarıklı adaptörde rotbaşı çıkma problemleri ve düzensiz sıkma kuvveti dağılımları yaşanmaktadır.

Rota, geliştirdiği tek yarıklı ‘C tipi adaptör’ ile rotbaşı üzerindeki sıkma kuvvetini arttırarak, rotbaşının komple rotdan çıkma problemlerini minimize etti. Yapılan Ar-Ge çalışmalarında ‘C tipi adaptörün’ kullanıldığı komple rotlar, standart 3 yarıklı adaptörün kullanıldığı komple rotlara göre 2 kat daha fazla direnç sağladığı sonucuna ulaşıldı.

‘Segman Kilidi’ ile Kronik Sorunlara Patenli Çözümler
ROTA, ağır şartlarda çalışan araçların direksiyon ve süspansiyon sistemlerinde oluşan segman atması sorunu için patentli ‘segman kilidi’ çözümünü geliştirdi. ROTA ‘Segman kilidi’ ile direksiyon ve süspansiyon parçalarına daha etkin ve uzun kullanım ömrü sunmakta.

Ağır ticari araçlar, normal kullanım şartlarının çok üstünde yük kapasiteleri ile kullanılıyor. Bu araçların süspansiyon sistemini oluşturan V kol, bugi kol ve benzeri fonksiyonları yerine getiren parçalarda bulunan tamir takımlarını gövdeye sabitleyen segmanlar yerinden çıkmaktadır. Segman atması sonucu araçlarda oluşacak problemleri önlemek amacıyla ROTA ‘segman kilidi’ni geliştirdi. ‘Segman kilidi’ molekül ya da tamir takımının gövde içerisinde daha uzun süreler çalışmasını sağlanıyor.

Laboratuvar ve saha test çalışmaları tamamlandıktan sonra ‘segman kilidi’ bulunan V kol ve bugi kol üretimine 2013 yılında başlandı. ROTA, ‘segman kilidi’ takılı olan süspansiyon parçalarını 5 kıtadaki 100 ülkeye ihraç etmekte ve şirket henüz hiçbir segman atma şikayeti almadı.

Bunları da beğenebilirsin