“PVD kaplamalı Sputter motor yatakları fark yaratacak”

69

Sektörünüz ve Türkiye özelinde değerlendirdiğinizde 2017 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti?

2017 yılı başta ülkemiz için alışılmışın dışında dinamiklerin yaşandığı bir yıldı. Özellikle yıl genelinde devam eden dövizdeki çift yönlü hareketlilik, referandum ortamı, faiz oranlarındaki yukarı yönlü hareket ve tüm bunların bir sonucu olarak piyasalarda yaşanan nakite duyarlılık, sektörümüzde de bir takım zorlukların ortaya çıkmasına yol açtı. Bilhassa SMY olarak bu değişkenliklerin yaşandığı bir dönemin, bizim uzun soluklu ve yüksek bütçeli yatırım yılımız ile örtüşmesi, bizleri bir hayli dikkatli davranmaya zorladı. Ancak gerek ülkemizin güçlü ekonomisi, gerek şirketimizin sağlıklı ve köklü yapısı sayesinde, SMY olarak yatırımlarımızı layığı ile eksiksiz tamamladık ve 2017 yılını başarılı bir şekilde geride bıraktık.

Bu yıl içerisinde şirketiniz bünyesinde yaptığınız yatırımlar, yeni ürünler,  lansmanlar vb. gelişmeler nelerdir?

2017 yılı, son 3 yıldır büyük bir ciddiyetle sürdürdüğümüz Ar-Ge faaliyetlerimizin yatırımlara dönüştüğü ve tüm emeklerimizin meyvelerini verdiği bir yıldı. Bu yıl içinde dünyada sadece birkaç üretici tarafından üretimi gerçekleştirilebilen, son derece yüksek teknoloji eseri olan bir imalat metodunu, yani PVD kaplamalı Sputter motor yataklarını ülkemize ve SMY’na kazandırma fırsatını yakaladık. SMY artık değişen dünyanın ihtiyaçları olan yeni nesil motorlara da kapsamlı bir ürün listesi ile hitap etmeye başlarken, aynı zamanda gelecek 10 yıla yönelik tüm beklentileri de karşılayacak şekilde hazırlığını tamamlamış noktaya gelmiş oldu. An itibariyle SMY, 45 – 130 mm arasında değişen ve her türlü geometrideki motor yataklarını kendi bünyesinde üreterek, pazarın tüm taleplerine cevap verebilir konumdadır. Bu gelişmelerden müşterilerimizi ve potansiyel müşterilerimizi haberdar etmek adına Ocak ayı içerisinde, Marriott Asia Hotel’de bir lansman düzenledik. Davetimize gösterilen ilgi, beklediğimizden çok ileri seviyedeydi ve bunun bize verdiği gururu, kelimelerle tarif edebilmek gerçekten güç… Ve bu lansman sayesinde daha ilk aşamada gözlerimizle görme fırsatını da yakaladık ki, yatırımımız doğru bir alanda ve pazarın taleplerine daha kapsamlı cevap verebilmek adına attığımız adım, doğru bir adım…

Genel olarak 2018 yılından beklentiniz nasıl? Bu yıl için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak?

2018 yılı için en önemli hedefimiz, çok emek verdiğimiz yeni yatırımımızın eseri olan yüksek teknolojili ürünlerin, yani PVD (Sputter) kaplamalı yeni ürünlerimizin pazara başarılı bir şekilde yerleştirilmesi olacaktır. Aynı zamanda zaten 52 ülkeye gerçekleştirmekte olduğumuz ihracatımızı, bu yıl bir adım daha ileri taşımak hedefindeyiz.

Sektörel olarak baktığınızda bu yıl bizi nasıl gelişmeler bekliyor?

Genel olarak baktığımızda 2017’ye paralel bir seyir beklemekle birlikte, gerek 2017 yılı boyunca süregelen dövizdeki hareketlilik, gerek 2017 yıl sonu itibariyle yeni motorlu taşıtların vergilendirme sistemine uygulanan değişikliklerden ötürü, araç yenileme pazarındaki hareketliliğin bir miktar daha artması pek şaşırtıcı olmayacaktır. Ayrıca bundan bağımsız olarak, bir süredir sayıları gittikçe artan Euro-4 ve 5 motor emisyon seviyelerindeki, yani yüksek teknolojili yeni nesil araçların, araç yenileme pazarındaki ağırlığının daha da gözle görülür bir şekilde artacağını öngörmekteyiz.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap