Orgin Agro, Afrika’da Bakliyat Fabrikası Kurmak için Kolları Sıvadı

Emtia yatırım danışmanı Orgin Agro, Nijerli ortağıyla yaptığı işbirliğinin ardından şimdi de yönünü Afrika’ya çevirdi. Şirket, Afrika’da ortaklarıyla beraber bakliyat ve yağlı tohum tesisi kurmayı planlıyor.

Türkiye’de emtia broker’lığı alanında faaliyetlerini sürdüren Türk şirketi Orgin Agro bu yıl itibariyle Afrika’nın en büyük kaju kırma tesisiyle gerçekleştirdiği işbirliğinin ardından Avrupa’ya pazarlama faaliyetlerine başladı. Yabancı ortaklığın Nijerya’da tamamlandığı bilgisini veren Orgin Agro Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önel, haziran ayı itibariyle Türkiye piyasasına da kaju fıstığını pazarlama faaliyetlerine başlayacaklarını söyledi. Bünyelerinde hali hazırda susam ve tahin fabrikası da olduğunu söyleyen Önel, uzun yıllardır çalıştıkları yurtdışı firmalarından stratejik ortaklık teklifi aldıklarını kaydetti. Konuyla ilgili fizibilite çalışması yaptıklarını belirten Önel, şu anda sadece pazarlama faaliyetlerinde bulunduklarını ancak önümüzdeki günlerde ortaklarıyla baska bir Afrika ülkesinde bakliyat ve ve yağlı tohum tesisinde küçük ortak olarak girmeyi düşündüklerini söyledi.

Yüksek vergi fiyatları artırıyor
Dünya pazarı çok hızlı büyüyen kajunun Türkiye’de yüksek ithalat vergisinden kaynaklanan yüksek fiyatlara satılma kecburiyeti nedeniyle yeerince talep görmediğine dikkat çeken Alper Önel, Batı Avrupa, ABD ve Uzakdogu ülkelerinde ciddi bir kaju tüketimi olduğunu belirtti.

Ham kaju fıstığının Rotterdam üzerinden dünya piyasalarına dağılmasında önemli bir rol oynadıklarını anlatan Alper Önel, Afrika’da ise en fazla ham kaju üretiminin Nijerya’da olduğunu ve temsilcisi oldukları firmanın da bu nedenle Njerya’da tesis kurduğunu kaydetti. Önel “Kajunun yanı sıra Nijerya, Burkina Faso, Ghana ve Fildişi sahilinden kakao çekirdeği , susam ve pamuk ticaretine aracılık ediyoruz. Kajunun anavatanı Brezilya, Hindistan ve Afrika’dır. Ancak dünya üretiminin yaklaşık 3’te 1’ini tek başına Vietnam karşılıyor. Yani dünyanın en büyük ham kaju ithal eden ülkesi Vietnam” diye konuştu.

Singapur ve Dubai’li yatırımcıyı yönlediriyor
Türkiye temsilcisi olduğu yurtdışı firmaları ile uluslararası platformda yapmış olduğu atılımlarla adından söz ettirdiklerine de değinen Alper Önel, 2003 yılında kurduğu Orgin Agro’ya ilişkin de şu bilgileri verdi: “Yurtdışında özellikle de Dubai ve Singapur merkezli firmaların Afrika’da yapmış olduğu yatırımları ve onların tarım emtiaların uluslararası piyasalarda pazarlama faaliyetlerini sürdüyoruz. Emtia piyasalarındaki finans firmalarına yatırım danışmanlığı da veriyoruz.

Orgin, emtiaların menşeinden doğru ve hızlı bir şekilde firmalara aktardıklarını, buna istinaden yatırım firmaları bu bilgileri müşterileri ile paylaşarak onları vadeli işlemlerde yönlendiriyor.”

Kaju fiyatlarını düşürecek ortaklık
Alper Önel, bu işbirliğiyle beraber kaju fiyatlarının da iç piyasada düşmeye başlamasını beklediklerini söyledi. Önel “Fiyatlarda düşüş bekliyoruz. Çünkü öncelikle navlun bir kez ödenmiş olacak. Nijerya’daki işgücü de diğer ülkelere oranla avantaj saglayacak” dedi.

Bunları da beğenebilirsin