Oluklu mukavva kutulardaki meyveler daha uzun süre daha taze kalıyor

İtalya’daki Bologna Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen yeni araştırma* oluklu mukavvanın muadillerine göre daha hijyenik ve güvenli bir alternatif olduğunu teyit ediyor. Araştırma sonuçlarına göre oluklu mukavva kutular, meyveler için daha hijyenik ve kaliteli bir ambalaj seçeneği sunduğu gibi daha uzun raf ömrü de vadediyor. Oluklu mukavva, mikrobiyal çapraz bulaşmayı (kirlenmeyi) azaltarak, gıda kaynaklı oluşan hastalık riskini azaltıyor. Böylece meyvelerin raf ömrü artıyor, meyve tazeliğini, kokusunu, görünümü ve tadını muhafaza ediyor.

Bologna Üniversitesi Tarım ve Gıda Bilimleri Bölümü Profesörü Rosalba Lanciotti tarafından yürütülen araştırma kapsamında ürün ve ambalajlar arasındaki mikrobiyal yük değişimleri incelendi ve özellikle ambalaj malzemelerindeki değişikliklerin çapraz bulaşmayı (kirlenmeyi) nasıl etkilediği araştırıldı. Sonuçlar yeniden kullanılabilen plastik ve oluklu mukavva ambalajlarla paketlenen ürünlerin mikrobiyolojik kalite anlamında ciddi farklar içerdiğini ortaya koydu.* Araştırma sonuçlarını ve testleri değerlendiren  Avrupa Oluklu Mukavva Üreticileri Avrupa Federasyonu (European Corrugated Packaging Association-FEFCO) Pazar ve Çevre Direktörü Jan Grasma  “Araştırma oluklu mukavvanın daha güvenli ve temiz bir ambalaj tercihi olduğunu kanıtladı. Mikrobiyolojik kirlenmeyi önlemek söz konusu olduğunda bilim, hiç şüphesiz oluklu mukavvanın plastikten daha üstün bir seçenek olduğunu gösteriyor” diye belirtti.

 Her meyvenin koruma gereksinimi farklı

Araştırma sonuçları ve oluklu mukavvanın avantajlarını değerlendiren Olmuksan International Paper Genel Müdürü Ergun Hepvar: “Yaş meyve ve sebzenin mikrobiyolojik kirlenmesi perakendeciler için büyük bir sorun teşkil eder. Patojen bakteri söz konusu olduğunda gıda güvenliği tehlike altına girer. Bozucu bakteri söz konusu olduğundaysa raf ömrü zaten kısa olan ürünlerin ömrü daha da kısalır. Yükselen imha ve iade oranlarıyla kayıplar artar. Raftaki ürünlerin tazeliği ve albenisi gider. Tüketici beğenisi düşer. Yani paketlemede tercih edilen ambalajlar kritik rol oynar. Yaş meyve sebzeler birbirinden farklı boyutlarda, şekillerde ve dokulardadır. Koca bir karpuzla hassas bir kiraz için aynı ambalajı kullanamazsınız. Dalından rafa gelene kadar her bir mahsul kendine has zorluklar getirir; hasatlar önceden tahmin edilemez, farklı yaş-kuru özellikleri vardır ve çoğu zaman uzun mesafelerde yapılan nakliyelerde farklı koruma gereksinimleri geçerlidir. Bu nedenle meyve sebze sektöründe hem kaliteli oluklu mukavva ambalaja hem de üst düzey hizmete gereksinim vardır.”

oip_fresh_fruit_box2

 Plastik hijyen sağlama anlamında pek çok endişe barındırıyor

Geçtiğimiz Kasım ayında ABD’nin Arkansas Üniversitesi’nden Gıda Bilimleri Bölümü tarafından yapılan bir diğer araştırma ise tipik endüstriyel temizleme prosedürlerinin plastikleri sterilize etmekte başarısız olduğunu ortaya koydu.** Dr.Steven Ricke öncülüğünden gerçekleştirilen bu araştırmayı yürüten ekip, temizlik sonrasında dahi plastik kasalarda salmonella hücresi bulunduğunu belirtti. Dr. Ricke, bakterinin çatlaklarda ve yarıklarda saklandığını; bunun da endüstriyel temizleyicilerin bakterilere ulaşmasını zorlaştırdığını gösterdi. Dr. Ricke durumu, “Sterilize edildikten sonra %99,5 oranında temizlendiği iddia ediliyor; öte yandan, kaçırılan %0,05’lik oran dahi milyonlarca hücre barındırabiliyor.” diye açıkladı.

oip_fresh_fruit_box1

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap