New Holland, İrlanda’da Metanla Çalışan Çiftlik Kuracak

100 ineklik bir sürünün 170hp'lik bir traktöre bir yıl boyunca nasıl güç sağlayabileceği vurgulanarak, New Holland tarafından piyasaya sürülen metanla çalışan traktörle ilgili lansmanlar gerçekleştirildi.

100 ineklik bir sürünün 170hp’lik bir traktöre bir yıl boyunca nasıl güç sağlayabileceği vurgulanarak, New Holland tarafından piyasaya sürülen metanla çalışan traktörle ilgili lansmanlar gerçekleştirildi.

Yine de, şirket söz konusu olduğunda buzdağının yalnızca görünen kısmı;  çünkü alternatif bir enerji kaynağı olarak büyük bir geleceği olduğuna inandığı bulamacın metan içeriğinden tam olarak yararlanma planları geliştiriyor.

Uzmanlığa yatırım yapan inovatif bir anlayış

Bu yılın Mart ayında, New Holland, Birleşik Krallık’ta metan yakalama ve kullanma konusunda lider konumuna gelen Cornish merkezli bir şirket olan Bennamann’ın çoğunluk hissesini satın aldı.

Pek çok kişinin ilk düşüncesi, onu traktörlere güç sağlamak için alternatif bir yakıt olarak kullanmaktır; şu anda manşetlere çıkan araçlar için alternatif yakıtlar olduğu için anlaşılır bir tepkidir. Yine de, New Holland, metan yakalama hakkında çok daha fazla düşündü ve traktörlere güç sağlamak için, fazla olma olasılığı çok yüksek olduğu için neden çiftliğin başka bir yerinde kullanılmadığı sonucuna vardı.

New Holland

Yol gösteren fikirlerle yenilik inşa edilir

Bennamann, Cornwall’da enerji ihtiyaçları konusunda neredeyse tamamen kendi kendine yeterli olan çalışan bir mandıra kurmuştur. %100 kendine güvenmeyi engelleyen yapbozun eksik parçası, yaza kadar yerine yerleştirmeyi umduğu metanla çalışan bir jeneratör.

İrlanda’da, 2024’te bu yıl aynısını yapmak için oldukça gelişmiş planları var. New Holland, şu an için projenin ayrıntıları hakkında çok fazla bilgi paylaşmıyor ancak şirket, yakın zamanda atanan metan uzmanı Seamus Gallagher, bu fikri açıklayarak hayata geçirmeye kararlı.

Sadece enerjiyi geri kazanmak değil, aynı zamanda emisyonları azaltmak da amaçlanıyor.  Seamus, karbon kredisi ticareti sisteminin hükümetlerin koruması altında kalmak yerine küçük ölçekli endüstrilere indiğini belirtiyor. Sürekli artan ortalama sürü boyutuyla birlikte, yurt dışından ulusal bazda karbon kredisi satın alma ihtiyacını azaltmaya yardımcı olmak için hem tarımda hem de diğer sektörlerde kullanılabilecek bir metan fazlası olabilir.

Seamus, daha ileriye bakıldığında işletmelerin bu eklenen karmaşıklık katmanıyla başa çıkıp çıkamayacağı sorulsa da, çiftçiliğin ve daha geniş bir ölçekte endüstrinin karbon kredilerini neredeyse alternatif bir para birimi olarak kullanmaya başlayacağını öne sürüyor. Bu şu anda biraz abartılı gelebilir, ancak New Holland açıkça bunu ciddiye alıyor ve alternatif bir enerji manzarası yaratmanın öncüsü olmayı hedefliyor.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap