Müşterilerimiz Şahin Motor Yatakları markasına büyük güven gösteriyorlar

Otomotiv yan sanayindeki çalışmalarına 1955 yılında döküm kalın yatak imal eden bir atölye başlayan Şahin Motor Yatakları zaman içinde teknolojisi geliştirerek ve yenileyerek bugün dünya standartlarında üretim yapmaya devam ediyor. Son dönemde hayata geçirdiği Ar-Ge bölümü ile büyümesini sürdüren kurum, bu bölümü Mühendislik bölümünden ayırarak genel bütçeden payını da artırdı. Ar-Ge bölümünü son teknolojiye uygun ölçüm ve test cihazları ile de zenginleştirdiklerini söyleyen Şahin Motor Yatakları (SMY) Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Erol Aysu, yapılan çalışmaların daha sağlıklı analiz edilebilmesi için metalografi laboratuvarlarının da tamamen yenilendiğini belirtiyor. Aysu ile firmanın son dönem çalışmaları ve yatırımlarını konuştuk.

2017 yılı ekonomik şartları ve piyasa hakkında düşünceleriniz nelerdir?

2016 yılının son 6 ayına paralel bir ekonomik görüntü olacağını tahmin ediyoruz. Döviz kurunda bu gün gelinen seviyelerde yatay bir seyir bekliyoruz.

Yeni jenerasyon motorlara karşı SMY’nin aksiyonları nelerdir?

Bildiğiniz gibi, 1990’lı yılların sonunda ortaya çıkan küresel ısınma problemi ile ilgili yapılan araştırmalarda, karbon emisyonları salınımlarının ısınmayı arttırdığı tespit edildikten sonra, bu konuda otomotiv sanayini bağlayan bazı regülasyonlar yayınlanmaya başlandı. Bu kapsamda, motorlar ve vasıtalar yeniden sınıflandırıldı. Belirli aralıklarla daha az karbon emisyonu salınımı olması için düzenli olarak çalışmalar yapıldı ve benzer çalışmalar halen devam ediyor. Ayrıca, çevre kirliliği ve insan sağlığına zararlı bazı metallerin kullanımı da yasak kapsamına alındı.

Bizim ürün grubumuz olan motor yatakları da bu regülasyonlardan en başta etkilenen ürünlerden bir tanesi. Kurşun yasaklandığı için kurşunsuz (kompozit) hammadde ve kurşunsuz kaplamalar ortaya çıktı. Şu anda bu kurşunsuz malzemelerden üretilmiş yataklarımız bulunuyor. Bunlarla ilgili test süreçlerimiz devam ediyor. Euro 5 – Euro 6 gibi motor tiplerinin bulunduğu, gelişen dünyanın ihtiyaçlarına uygun olan kurşunsuz yatakları iç piyasa taleplerine göre yakın bir gelecekte ülkemize sunmayı planlıyoruz.

Kurumunuzun Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Yeni ürünler için hammadde ve kaplama tarafında kapsamlı ve devamlı bir çalışma yapılabilmesi amacıyla, Ar-Ge bölümünü Mühendislik bölümünden ayırarak bağımsız bir müdürlük yaptık. Ar-Ge bölümümüze bütçe gelirimizin %3’ü kadar bir kaynak ayırdık. Bu bölümü son teknolojiye uygun ölçüm ve test cihazları ile de zenginleştirdik. Bahsedilen çalışmaların yapılabilmesi için kurulan yeni Ar-Ge laboratuvarımızda; laboratuvar tipi kaplama cihazı, Hull-cell cihazı, birtakım kimyasal ve fiziksel ölçüm cihazları ve muhtelif laboratuvar ekipmanları bulunuyor.

Yapılan çalışmaların daha sağlıklı analiz edilebilmesi için metalografi laboratuvarımız da tamamen yenilenerek son teknolojiye uygun hale getirildi. Çalışmaların ölçüm ve analizleri, metalografi ve kimya laboratuvarlarımızla eş zamanlı olarak yürütülüyor. Şu anda hammadde tarafında bitmiş bir kalay-nikel kompozit kurşunsuz ürünümüz mevcut. Ayrıca kaplama tarafında yine kurşunsuz polimer kaplama projemizi gerçekleştirdik. Diğer yürüttüğümüz kurşunsuz hammaddeler ve kurşunsuz kaplama çalışmaları da sonuçlandı. Artık SMY olarak bronz esaslı kurşunsuz ürün üretme kabiliyetine ulaştık. Bundan dolayı çok mutluyuz.

Yeni yaptığımız hammadde ve kaplamaları öncelikle test makinamızda test ediyoruz. Buna ilave olarak bir test otosu hazırladık ve bunun verimli çalışabileceği bir test alanı yaptık. Test makinasına paralel olarak, aynı ürünü test otosunda deneyerek yol testi sonuçlarını da elde edeceğiz. Yapılan test platformu sayesinde, farklı tip motor yatağı malzemelerinin ve kaplamaların gerçek araç üzerinde test edilmesi ve kontrollü şartlar altında araç testlerinin gerçekleştirilmesi sağlanıyor.

Çevreye genel yaklaşımınız nasıl?

Çevre, bizleri içinde yaşadığımız ortam. SMY’e kapıdan girdiğinizde yeşili hemen fark edersiniz, sadece görüntü değil aynı zamanda felsefe olarak yaptığımız bütün projelerde bunu esas alarak hareket ediyoruz. Bütün tadilat, yenileme ve yeni projelerde ilk baktığımız husus çevre uyumu ve atıklar meselesi. Tüm bu işlemleri İSO 18001 çerçevesinde çevre politikamıza göre yapıyoruz.

Firmanızın misyon ve vizyonuna göre sıralarsanız ilk 5 önemli başlık nelerdir?

İlk sırada her zaman olduğu gibi müşteri memnuniyeti geliyor. Bunu yüksek kalite ve çalışanlarımızın memnuniyeti izliyor. Arkasında ise Ar-Ge çalışmaları geliyor. Son olarak da yüksek teknolojiyi yakından takip etmeyi sayabiliriz.

SMY olarak son üç yılda ne gibi yatırımlar yaptınız?

Bildiğiniz gibi Miba firmasından, transfer hattı olarak ifade edilen, dünyanın en iyi motor yatak hatlarından olan yeni bir hat satın aldık. Bu proje, kalite yönünden firmamızı en üst seviyeye taşıdı. Ayrıca yeni hatla üretim kabiliyetimizi de 90mm çaptan 130mm çapa kadar arttırmış olduk.

Yeni jenerasyon motorlarda, yeni yataklar karşımıza çıkıyor. Dolayısı ile bu yeni yatak çeşitlerinin kalıplarını yapmak için, kalıphane kapasite ve teknolojilerini arttırdık. Pazarda ağır ticari diye ifade edilen, daha çok yük taşıyan kamyon, çekici, otobüs gibi vasıtalar ile iş makinalarına ait motorların motor yataklarını yapabilme imkanına kavuştuk. İç ve dış pazarlarda yeni pazar paylarına sahip olacağız. Lazer markalama makinası yatırımı yaptık. Kalite bölümünün birçok makinasını tribolojik ölçümler yapabilecek hale getirdik.

SSH hizmetleriniz nelerdir?

62 yıldır bu pazarda üretim yapan bir firmayız ve müşterilerimizin/tüketicinin yanında olmaya ve onların menfaatlerini düşünmeye odaklandık. Müşterilerimiz yüksek marka değerimize ve firmamıza büyük güven gösteriyorlar. SSH olarak bize ulaşan şikâyet ve isteklere yerinde ulaşmaya çalışıyoruz.

Ürünümüz teknik bir ürün olduğu için, motor tamircileri ve rektifiyecilerle yakın temaslarımız var. Son zamanlarda motor yatak arızaları nasıl oluşur ve ilk anda yapılabilecekler nedir konusunda bir çalışma paylaştık. Çok güzel bir motor yatak montaj videosu yaptık ve bunları dağıttık. Sürekli seminerler, ziyaretler ve promosyon çalışmaları ile müşterimizi memnun etmeye gayret gösteriyoruz. Hi-Tech ürünlere geçiş döneminde pazara, ürünleri takanlara, montajını yapana, tamir edenlere yeni jenerasyon motorlara uygun bilgileri aktarmak için çalışmalarımızı artırdık.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap