Maschio Gaspardo: “A’dan Z’ye tüm ürünleri sunuyoruz”

Şaban Şiyak

Maschio Gaspardo Ürün ve Pazarlama Sorumlusu

Çiftçilerin ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri aynı sunan ve tüm tarımsal mekanizasyon gamını barından firmalardan biriyiz. İhtiyaç duyulan ütüm ürünleri kendilerine sunabiliyoruz. Yaklaşık 16 ülkede Türkiye’deki gibi yerleşik şubemiz var.  Distribütör olarak değil, doğrudan şube kurarak çalışıyoruz. 14 adet fabrikamız var. 60.000 adede yakın makine üretiyoruz yıllık. Üretimimizin %85’i yurt dışına satılıyor. Küresel çapta faaliyet gösteren bir firmayız. İtalya’da yoğunlukta fabrikalarımız var ama bunun yanında Çin’de, Romanya’da ve Hindistan’da da fabrikalarımız bulunuyor.

Türkiye’de tarımsal mekanizasyondan bahsettiğimizde, toplam pazardaki payımızı öngörmek gerekiyor. Türkiye’de tarımsal mekanizasyon pazarında cirosal anlamda ilk 5’teyiz. Ama ekipman ve satış sonrasında; ekipman çeşitleri, portföy olarak da ilk sıradayız. Çünkü A’dan Z’ye tarımsal mekanizasyonu bünyesinde bulunduran sadece biziz. Diğer firmalar belli çeşit ürünleri satarak belli cirolar yapabiliyor. Türkiye çiftçisi bizi artık Türkiye’deki bir üretici gibi, Türkiye’deki bir firma gibi algılıyor. En büyük avantajımız bizim o. Böyle algıladığından dolayı da bizim büyük bir karşılığımız oluyor. Türkiye’de artık ürünü en fazla kopyalanmış ithalatçı biziz.

Butarım’a bizim katılma nedenimiz tamamen bayilerimizin tavsiyesi ve prestij amaçlı. Burada herhangi bir satışa yönelik ya da cirosal anlamda bir hedef yapmıyoruz fuar süresi boyunca. Fuara zaten Türkiye’de yapılmayan, yapılamayan; ama Türkiye’de profesyonel çiftçilerimizin tercih ettiği ürünleri sunduk. 8m dik rotavatör, jumbo HD makinamız, 6.25 genişliğine sahip Pantera modelimiz, hepsi bu fuarda var. Tırmıklarımız var. Metrekaremiz içerisinde mümkün olduğunda tüm ürünlerimizi sergilemeye çalıştık.

 

Satış sonrası noktasında Türkiye’de üretim yapan bir firma gibi hızlı davranabiliyoruz. Tabi burada bizim firmadan beklenti biraz daha yüksek. Türkiye’de yerleşik üretici olan bir firmayla karşılaştırıldığında çok hızlı bir temin süremiz var. Servis noktasında özel servislerimiz var, kendi servislerimiz var, bayinin servisleri var. O tür yapılanmalarımız var. Eğitimlerimiz var. Kendi bayilerimizin servisleri eğitim almak ister, eğitim verebiliyoruz. Yeter ki bayilerimiz bizden talep etsin. Yani bu noktada biz hem eğitici öğretici, onlardan da aynı zamanda aynı katkı derecesinde alıyoruz yani bunları.

 

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap