Konya Şeker Yerli Patates Nişastası Üretimine Başladı

Konya Şeker, Seydibey Entegre Tesisleri’nde bugüne kadar ülkemizin ithalatla yurt dışından temin ettiği patates nişastası da üretmeye başladı.

Türkiye her yıl yaklaşık 30.000 ton patates nişastası ithalatı yapıyor ve bu ithalat karşılığı yaklaşık 45 milyon dolar döviz sarf ediyor. Konya Şeker’in yerli patates üretimine başlamasıyla bir üründe daha ithalat devri kapandı.

Konya Şeker’in 2009 yılında üretime başlayan Seydibey Entegre Tesisi hızla büyümeye devam ediyor. İlk olarak dondurulmuş parmak patates üretimine başlayan tesis, donuk patates pazarında %25 pazar payına ulaşarak elde ettiği başarının ardından üretim kapasitesini iki katına çıkaran kapasite artırımı yatımını gerçekleştirmişti. Kapasite artışı yatırımı ile birlikte brokoli, ıspanak, bezelye, bürüksel lahanası gibi sebzeleri değerlendirmek üzere donuk sebze üretimine yönelik üretim bantları yatırımını da Seydibey Entegre Tesisleri’nde tamamlayan Konya Şeker, üretime yönelik bu iki yatırımın yanı sıra enerji maliyetlerini düşürdü. Rekabetçi yapısını güçlendirmek amacıyla patates kabukları ile bitkisel atıklardan biyogaz üreten tesis yatırımını tamamladı. Alımını gerçekleştirdiği patateslerin depolanmasında enerji maliyetlerini sıfırlamak için onar bin tonluk iki doğal depoyu devreye sokmuştu. Bu yatırımlarla hem üretimini, hem istihdamını hem de hammadde alımını katlayarak arttıran Seydibey Entegre Tesisleri’nde şimdi de Türkiye’nin ilk ve tek Patates Nişastası Fabrikası tamamlanarak üretime başladı.

Yıllık 45.000 ton mamul ürünün üretileceği ve 220.000 ton patates işleyecek tesisin tam kapasiteye ulaşmasıyla birlikte bugüne kadar ülkemizin ithalatla yurt dışından temin ettiği patates nişastası da yerli kaynaktan karşılanmış olacak. Ülkemizde üretimi olmayan patates nişastası bebek mamaları başta olmak üzere, gıda sanayi ve kimya sanayinde kullanılıyor. Türkiye her yıl yaklaşık 30.000 ton patates nişastası ithalatı yapıyor ve bu ithalat karşılığı yaklaşık 45 milyon dolar döviz sarf ediyor. Mamul ürün piyasalarındaki dalgalanmalarda bu harcama daha da artıyor ve piyasanın yüksek olduğu yıllarda patates nişastasının girdi olarak kullanıldığı ürünlerin fiyatları da artıyordu. Konya Şeker’in Seydibey Entegre Tesisleri bünyesindeki Patates Nişastası Fabrikasının üretime başlamasıyla birlikte Pazar da istikrar sağlanması da bekleniyor.

Tarımsal kökenli ürünlerden birinin daha ithal ikamesiyle karşılanmasını önlemek üzere patates nişastası üretimine başlayan Konya Şeker daha önce de tarımsal kökenli ürünlerin ithalatının azaltılması için yatırımlar gerçekleştirmişti. İlk olarak 3 yabancı markanın hâkimiyetinde olan damla sulama sistemleri pazarına müdahil olan Konya Şeker, Cihanbeyli’de kurduğu Panplast Damla Sulama Sistemleri Üretim Tesisinde yerli damla sulama boruları üretimine başlamış ve pazardaki fahiş fiyatların yarı yarıya düşmesini sağlamıştı. Ülkemizin yağlı tohum ve ham yağ ihtiyacının yaklaşık üçte ikisinin ithalat yoluyla karşılaması üzerine harekete geçen Konya Şeker, Konya Ovası’ndaki yağlı tohum üretiminin arttırılabilmesi için Altınekin’de Hamyağ Fabrikası kurdu. Zirai üretimde elde edilen bu başarı ve bölge üreticisinin yağlı tohum üretimi konusunda istekli olması üzerine tesisin kapasitesini 5 katına çıkaracak kapasite artırımı yatırımını başlatmıştı. Kurduğu sıvı şeker üretim tesisi ile içecek ve gıda sanayinin ihtiyacını karşılamak üzere sıvı formda sağlıklı ve doğal pancar şekeri üretimine başlayan Konya Şeker, bu tesise yaptığı ilave yatırımlarla ülkemizin tamamını ithal yoluyla temin ettiği ilaç şekerini de üretmeye başlamıştı. Tohum ithalatçısı ülkemizin bu pozisyonunu değiştirmek için Tohumculuk sektörüne de el atan Konya Şeker, ülkemizin en büyük Tohum şirketi Beta Ziraat’i bünyesine katmış pancar tohumundan, patatese, ayçiçeğinden kanolaya, arpadan, buğdaya yüksek hacimli tohumluk üretimine başlamış, mısır tohumundaki yüzde %90’ları bulan ithalatçı pozisyonumuzu değiştirmek için TÜBİTAK desteği ile yürüttüğü yerli mısır tohumu projesini son aşamaya getirmişti.

Patates Nişastası Fabrikasının sadece ticari bir yatırım olmadığını bu yatırımın itibari bir yatırım olduğunu vurgulayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “bir yandan dünyanın yedinci büyük tarım ekonomisi Türkiye’nin her iki yılda bir bu topraklarda ürettiği patatesler çürümeye terk edilirken, öte yandan 45-50 milyon dolar dövizi patatesten üretilen bir ürün için yurt dışına aktarması kabul edilebilir bir durum değildi” dedi.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap