Komşufırın, Yeni Nesil Tahıl Tritordeum’u Türkiye ile Tanıştırdı

Doruk Group Holding ve fırıncılık markası Komşufırın, İspanyol bilim adamlarıyla birlikte geliştirilmesine doğrudan katkıda bulunduğu ve sağlıklı beslenmede çığır açacak yeni nesil doğal bir tahıl olan Tritordeum’u ve Tritordeum Ekmeği’ni, düzenlenen basın toplantısıyla Türkiye’ye tanıttı.

Türkiye’de özel sektörün en büyük tahıl tohumluğu üreticisi/yetiştiricisi olan Doruk Group Holding, tohumdan tarlaya manifestosu ile sağlıklı beslenmede çığır açacak yeni doğal tahıl Tritordeum ile tarım sektöründe yeni bir dönem başlattı. Makarnalık buğday (Triticum Durum) ve yabani arpanın (Hordeum Chilense) melezlenmesiyle üretilen Tritordeum, geleneksel ıslah teknikleriyle geliştirildi. Avrupa Birliği CPVO’suna kayıtlı yeni nesil tahıl Tritordeum ve Tritordeum ile üretilen Tritordeum Ekmeği Türkiye’ye tanıtıldı.

Dünya tarım sektörü ve insan sağlığı açısından inovatif bir tahıl olan Tritordeum, içeriğinde bulunan lutein, sindirilebilir gluten, cystine ve lifli yapısıyla özellikle gluten hassasiyetli kişiler, kardiyovasküler rahatsızlık yaşayanlar, göz sağlığı problemi olan kişilerin tüketimi için çok önemli bir alternatif. Tritordeum, Doruk Grubu’nun desteğiyle, doğa ananın adımlarını izleyen İspanyol bilim adamları tarafından geliştirildi.

Gluten hassasiyeti olanlar yiyebiliyor
GDO olmayan, insanların tüketimine uygun, doğal bir tahıl olan Tritordeum, aynı zamanda ekmeklik buğdaya oranla yüzde 60 daha az sindirilemeyen gluten içerdiği için gluten hassasiyeti olanlar kişiler için ideal. Buğdaya kıyasla daha yüksek lif içeriğine sahip olduğu için kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunan Tritordeum, doğal içeriğinde bulunan karbonhidratlar sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve fruktanlar sayesinde de bağırsak florasının iyi durumda tutulmasına katkı sağlamaktadır.

Tritordeum, altın sarısı rengini de aldığı ve göz sağlığında önemli bir rol oynayan, UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan, antioksidan özelliğiyle göz yaşlanmasını geciktiren Lutein bakımından çok zengin. Tritordeum ununda buğdaya kıyasla daha fazla yağ asidi/oleik asit bulunmakta, bu da kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskine karşı koruma sağlamaktadır. Yine içerisinde bulunan ve buğdaya kıyasla 3 kat daha fazla olan cystine isimli amino asitin zararlı toksinlerden vücudu arındırdığı; alkol, uyuşturucu ve sigaranın zararlarından beyin, karaciğer ve akciğeri koruduğu bilinmektedir. Sınırlı klinik bulgular, cystine’nin katarakt, kolon kanseri ve akciğer kanserine karşı koruyucu özellikte olduğunu göstermiştir.

Bir doğa mucizesine insan dokunuşu
Bir doğa mucizesine insanın küçük bir dokunuşu ve geleneksel melezleme tekniğiyle ortaya çıkan ve 1977 yılından bu yana 30 yılı aşkın süredir İspanyol bilim adamları tarafından çalışılan Tritordeum tohumunun kalitesi makarnalık buğdaydan, adaptasyon yeteneği ise bitki ıslahında gen kaynağı olarak kabul edilen yabani arpadan geliyor. Şeffaflık, izlenebilirlik, doğaya saygı, sağlık ve mutluluk felsefesi ile Tritordeum tahılı, sulama yapılmaksızın doğal yağışla yetiştirilmekte; kuraklık, soğuk hava ve kötü toprak koşullarına dayanıklılık gibi üstün agronomik özellikleri sebebiyle üretici dostu tarım ürünleri arasında gösterilmektedir.

2015 yılı boyunca 1300 hektarlık bir alanda yüzde 90 geleneksel, yüzde 10 sertifikalı organik şekilde üretilen Tritordeum, daha çok ılıman bölgelerde yetişiyor. Tekirdağ, Konya ve Muş’ta yer alan tohum üretim tesislerinde kapasite itibarıyla saatte 40 tondan fazla tohum üretebilen Doruk Group Holding’in 40 yıllık deneyimiyle Türkiye’ye kazandırılan Tritordeum, Doruk Grubu’nun tohumculuk markası Marmara Tohum tarafından Aydın’da üretilecek.

Hem doğal hem de organik üretim
Tritordeum, hem doğal hem de organik tarım olarak 2013 yılından bu yana İspanya, İtalya, Portekiz, Fransa ve Türkiye’de üretilmekte. Doruk Group, bu yeni tahılın tüm değer zincirinin -çiftçiler, tahıl ve tohum yetiştiricileri, değirmenler ve nihai ürün üreticileri- nezdinde izlenmesinden sorumlu olan Agrasys’in Türkiye’deki tek lisanslı temsilcisi. Kalitenin sağlanabilmesi amacıyla her bir Tritordeum tohumu özenle seçilmiş tarlalarda yetiştirilmekte. Tritordeum taneleri, lisanslı un değirmenlerinde öğütülerek, yüzde 100 izlenebilirlik sağlanarak tüketiciye ulaştırılmakta.

Yeni Nesil Tahıl Tritordeum unundan yapılan Yeni Doğal Tahıl Tritordeum Ekmeği, 24 Şubat’tan itibaren tüm Komşufırın şubelerinde satışa sunulacak. Ekmeklik buğdaydan üretilen ekmeklere göre yüzde 7-8 daha fazla protein içermesi ve oleik asit ile lutein oranlarının yüksekliği ile sindirimi kolay olan Tritordeum Ekmeği, kendine özgü yumuşak aroması ve altın renkli gevrek kabuğu ile ekmek sevenlerin vazgeçilmezi olacak.

Tritordeum’un ekmek yapımının yanı sıra pek çok kullanım alanı da mevcut. Temel mineraller açısından zengin ve iyi bakteriyel floranın korunmasına yardımcı olan Tritordeum; tatlı lezzeti, hoş aroması ve kendine özgü çekici altın sarısı rengi ile fırın ürünleri, hamur işleri, makarna, pizza, paneli ürünler ve sıkma ürünlerin yapımında kullanılmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap